Technológie

Farmárske fondy EÚ – Poslanci sa snažia vyjednávať s Urbanom a Babikom o politike

Ak si chcete tento článok vypočuť, stlačte tlačidlo Play

Maďarský premiér Viktor Orban a český premiér Andrzej Babik sú na križovatke Európskeho parlamentu, keď zákonodarcovia tlačia na použitie technologického dátového nástroja na rozlíšenie dlhoročného zneužitia poľnohospodárskych fondov EÚ.

Nedostatok transparentnosti a korupcie vo výdavkoch na poľnohospodárske podniky EÚ, ktoré sú najväčšou jednotkou v pravidelnom rozpočte koalície, sa spomínajú ako kľúčové otázky pred budúcotýždňovým posledným kolom rozhovorov o rozpočte na budúci týždeň vo výške 270 miliárd dolárov na novú všeobecnú politiku piatich rokov ( SPP).

Parlament chce rozšíriť používanie nástroja na ťažbu dát s názvom ARACHNE na dôkladné sledovanie toho, kam sa dostávajú prostriedky SPP. Na budúcotýždňových rokovaniach však poslanci čelia tvrdému odporu. The 27 krajín EÚ zastúpených v Rade EÚ namieta proti povinnému používaniu nástroja na nasledujúcej SPP, uprednostňujú dobrovoľný prístup, keď je nástroj k dispozícii iba krajinám, ktoré ho chcú využiť.

To nestačilo na Ulrika M ல்ல llera, jedného z troch hlavných vyjednávačov SPP v parlamente. „Parlament chce urobiť niečo proti Babikovi a Urbanovi,“ povedal v rozhovore pre POLITICO.

Projekty v Maďarsku a Českej republike, spolu s projektmi na Slovensku a v Taliansku, vyvolali veľké obavy z prideľovania poľnohospodárskych prostriedkov. Maďarsko bolo v časopise New York Times 2019 prominentne expéé O dotáciách EÚ na farmy, ktoré obohacujú politicky prepojené Kingpins. Pri vyšetrovaní Európskej komisie týkajúceho sa českého premiéra Bobíka stále ťahá za nitky svoje agrárne impérium Agrofert, príjemca poľnohospodárskych fondov EÚ. Maďarsko tvrdí, že správy o praní špinavých peňazí sú zaujaté a politicky motivované, zatiaľ čo Bobik opakuje, že neurobil nič zlé.

Systém ARACHNE Európskej komisie už bol použitý Grantové schémy EÚ V regionálnej politike – na dobrovoľnom základe. Uvidíte, že návrh M ல்ல llera je zahrnutý do CAP pre priame platby.

READ  Test Kovit-19 na neúspech národa na slovenskom vodcovi

Parlamentný člen EÚ uviedol, že ľudia ako Bobic a Orbin by neboli „nadšení“, ak by použitie tohto nástroja vynútil Brusel na príkaz parlamentu, krajiny však nesúhlasia s tým, že tento nástroj ešte nebol dostatočne vyvinutý.

Meller, ktorý je hlavným rečníkom v súbore SPP v oblasti financií a monitorovania, je tiež znepokojený administratívnou záťažou, ktorú by to mohlo spôsobiť pre vnútroštátnych úradníkov. „Nechceme ovládať každého malého poľnohospodára pomocou tohto systému, ktorý vytvorí veľa administratívnej záťaže,“ uviedol. Táto technológia sa dá ľahko sledovať na sledovanie synchrónnych prostriedkov, pretože ide o nízke a veľké platby.

Krajiny EÚ už signalizovali, že budú otvorené iba na použitie takéhoto systému a budú mať zodpovednosť za poskytovanie údajov používateľom, čo nie je povinné.

Projekt je zameraný aj na technické problémy. „Komisia teraz nie je pripravená akceptovať to pre všetky platby SPP,“ uviedol M மு ller.

Hovorca Európskej komisie však odpovedal, že agentúra trvá na tom, aby bol tento nástroj povinný pre vlády, ktoré sa majú ustanoviť v budúcej SPP. „Komisia vyzýva členské štáty, aby používali ARACHNE, pretože by bolo užitočné overiť konflikt záujmov., Podvody a zneužívanie, všetky členské štáty však potrebujú čas, aby využili celý potenciál tohto nástroja, “uviedol hovorca.

Europoslanec za ľudovú stranu Norbert Lins uviedol: „Tento systém skutočne pomôže dostať korupciu pod kontrolu. „Pozícia Parlamentu ako celku spočíva v tom, aby sa to stalo povinným, ale je tiež možné pochopiť pochybnosti o tom, či je to vhodné na tento účel v rámci SPP,“ uviedol.

Podľa hovorcu Európskej komisie správca EÚ „zabezpečí svoj záväzok“ k získaniu a prevádzke nástroja, ktorý budú od roku 2023 používať všetky vlády EÚ v novej SPP. Brusel tiež zdôrazňuje, že chybovosť finančných sadzieb je zneužívaná a je „na veľmi nízkej úrovni“.

READ  Jeden milión používateľov systému Android bol napadnutý „veľmi sofistikovaným“ útokom

Napriek skepticizmu v súvislosti s ARACHNE je pravdepodobné, že budúca politika v oblasti poľnohospodárstva urobí malý krok k transparentnejšiemu systému. Vyjednávači sa dohodli na zvýšení transparentnosti, pokiaľ ide o to, kto dostáva poľnohospodárske dotácie, a prinútili príjemcov zverejniť, ku ktorým širokým právnym firmám patria. To by teoreticky mohlo odhaliť, či skorumpovaný politik tajne kontroluje poľnohospodársku pôdu EÚ, ale o krok menej ako úplná transparentnosť ohľadom pôvodného vlastníka každého hektára za dotovanú cenu. Parlamentné vnútro EÚ uviedlo, že parlament sa počas budúcotýždňových rozhovorov pokúsi zabezpečiť úplnú transparentnosť, pokiaľ ide o príjemcov SPP.

Hovorca potvrdil, že Európska komisia začne zhromažďovať a zverejňovať informácie zhromaždené vládami o právnických osobách, ktoré dostávajú platby SPP.

Mller uviedol: „Skutočne máme obrovský úspech, pretože budú zverejnené informácie o skupinách používateľov.“ Komisia však neplánuje zverejniť informácie, ktoré nástroj ARACHNE využije, ale bude môcť v roku 2025 predložiť Parlamentu správu o tom, ako dobre funguje.

Gabriela Kalindo prispela do spravodajstva.

Potrebujete ďalšiu analýzu od Politicko? Politicko Pro je naša prémiová spravodajská služba pre profesionálov. Od finančných služieb po podnikanie, technológie, kybernetickú bezpečnosť a ďalšie – musíte mať Pro Real-time inteligenciu, dôkladný prehľad a prelomenie rozsahu o krok vpred. Email [email protected] Vyžiadajte si test ocenenia.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close