Ekonomika

Ferrari spadol do vlastnej pasce. Práva na ikonický 250 GTO boli stratené! – Časopis – Auto

Automobilka z Maranello často vedie a má rada spor s každým, kto by mohol poškodiť jej firemný imidž. Vždy úspešný. Ale tentokrát bola karta obrátená. Zmluvná strana použila len zbrane samotného Ferrari.

Spoločnosť Ares Design môže začať budovať modernú interpretáciu kultového modelu Ferrari 250 GTO bez obáv. Automobilka z Maranello ju už nemôže zastaviť.
Autor: Ares Design

Spravodlivosť je nestála. Zdá sa, že právnici Ferrari si to zatiaľ neuvedomili, pretože súdne procesy majú tendenciu vyhrať. Motiváciou je úzkostlivé stráženie obrazu jednej z najslávnejších a zároveň najbohatších značiek na svete. Ferrari je doslova alergický, napríklad na nezávislé úpravy svojich modelov alebo vlastných solitérov, ktoré stavajú špičkové karosérie pre bohatých klientov pomocou technológie Ferrari a samozrejme tiež používajú logo rastúceho žrebca. Výrobca je presvedčený, že tento model sa nesmie nosiť žiadnym modelom, ktorý nezodpovedá jeho predstavám.

Napríklad režisér James Glickenhaus to vie, keď mal k dispozícii špeciálny P4 / 5 postavený na základoch Enzy v ateliéri Pininfarina, kedysi v telocvični Ferrari. Glickenhaus sa nakoniec nedostal na súd, ale nemá právo na iných Ferrari. Výrobca mu ho nepredá. Podobne aj hudobný producent Deadmau5, ktorý nechal modifikovať Ferrari 458 Italia, alebo nemecký dizajnér Philippe Plein, ktorému hrozili súdne spory právnikmi z Maranello len za to, že Ferrari použil vlastnú kapucňu ako podklad pre prezentáciu novej kolekcie obuvi. Ferrari tvrdil, že to poškodilo povesť značky a spôsobilo finančnú škodu.

Limitovaná edícia bude založená na Ferrari ...

Limitovaná edícia vychádza z modelu Ferrari F12 alebo 12-valca 812 Superfast. Cena bude asi jeden milión libier, čo je asi 1 103 000 eur. Autor: Ares Design

Ferrari však dosiahol vrchol sebavedomia a možno arogancie v súdnom konaní s talianskou charitatívnou nadáciou Purosangue Foundation, ktorá bojuje proti dopingu v športe. Nesie rovnaký názov ako prvé prvé značky SUV. Nadácia správne tvrdila, že jej názov je chránený patentovým úradom, takže ho Ferrari nemá používať. V Maranelle sa však rozhodli obrátiť sa na súd a namiesto zmeny názvu pripravovanej správy „ukradnúť“ jej duševné vlastníctvo nadácii. A stalo sa tak. Taliansky súd uznal, že nadácia nepoužívala meno Purosangue nepretržite päť rokov, a preto naň nemala výlučné právo.

Jednoducho povedané, Ferrari je zvyknutý len na víťazstvo. Ale teraz kosa narazila na skalu. Je to v spojení s Fearri 250 GTO, čo je doslova svätý grál talianskej automobilky. V rokoch 1962 až 1964 vyrobili v Maranelle iba 39 kópií tohto kupé. Jeden z nich nedávno predal za neuveriteľných 70 miliónov dolárov, ktoré katapultovali GTO na samý vrchol zoznamu najdrahších veteránov na planéte. Preto si Ferrari doslova postavil vlasy, keď si v roku 2018 najala talianska karosáreň Ares Design s cieľom postaviť limitovanú edíciu novej interpretácie 250 GTO na platforme Ferrari F12 alebo 812 Superfast.

Spoločnosť, ktorú vedie dizajnér Danny Bahar, sa už preslávila tvorbou DeTomaso Pantera založenej na Lamborghini, ale aj vylepšeným klasickým Porsche 911 Targa, Chevrolet Corvette Stingray alebo Land Rover Defender. Zverejnenie návrhov dizajnov vyvolalo v Maranelle búrlivú zášť a právnici Ferrari poháňali právnici Ferrari priamo pred súdom. Ale oni mali smolu. Danny Bahar v minulosti pracoval vo Ferrari ako marketingový manažér, takže vedel, ako používať zbrane, ktoré automobilka použila v súdnych sporoch. A použil ich. Tvrdil, že spoločnosť Ferrari nevyrábala Ferrari 250 GTO viac ako päť rokov, a preto už viac nemá práva na ochrannú známku spojené so siluetou originálu.

Precedens nadácie Purosangue mu len pomohol. Ares Design nakoniec vyhral spor. Môže sa dostať priamo do práce. Vytvorí sa desať kópií. Nebude to však kópia, ale iba moderný koncept 250 GTO inšpirovaný historickou ikonou. Ferrari si zachovalo právo používať siluetu 250 GTO výlučne na zmenšených modeloch. Tentoraz sa spravodlivosť posunula na druhú stranu. Pre Ferrari je to skutočná facka, pretože doteraz bola v protiklade s protivníkmi s neochvejnou aroganciou. Okrem toho má Ares Design sídlo v Modene, len pár kilometrov od sídla automobilu. Teraz sa bude moderná Ferrari 250 GTO vyrábať priamo pod nosom.

READ  Nekompatibilné riziko a nevyvážená moc: Vysvetlenie názorov členských štátov EÚ na reformy hospodárskeho riadenia

Ferrari 812 Superfast 250 GTO Ares Design - 2018

Ferrari 812 Superfast 250 GTO Ares Design - 2018

Páči sa vám tento článok? Podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom dennej Pravdy a jej internetovej verzie je priniesť vám denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme vašu podporu.
Ďakujeme vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close