Ekonomika

Fiat Tipo: Facelift a Cross verzia. Ale bez 4-valca – Novinky – Auto

Po piatich rokoch Fiat modernizuje svoj kompakt Tipo. Najväčšou zmenou je príchod verzie, ktorá sa nebojí zísť z asfaltu. Novinka však ťaží aj z technológií predstavených len nedávno v elektrickej päťstovke. Mimochodom, spája ich nové logo.

Najväčšou novinkou Tipu je vonkajšia verzia Cross s podvozkom zväčšeným o 40 mm a lepšie chránenými spodnými časťami karosérie. Autor: SITA / AP, Fiat

Fiat pred piatimi rokmi oprášil meno Tipo. Nástupca Brava však veľkú dieru do sveta neurobil. Aspoň nie ten európsky. Nepomohli ani tri karosárske verzie. Okrem hatchbacku sa rodina rozrástla o sedan a kombi. Aj keď hrot v registráciách výrazne predčil svojho predchodcu, na najlepších v triede to nestačilo. Vrcholom bol rok 2017, keď k zákazníkom putovalo viac ako 123 000 kusov. Vlani to však bolo necelých 85-tisíc. Len pre ilustráciu. Ročne sa predá takmer pol milióna kusov z Golfu a viac ako 200 000 z Octavie. Pomôcť má facelift, ktorý Tipo pripravilo na budúci modelový rok. A je dosť rozsiahly.

Rozdiely sú zrejmé na prvý pohľad. Tipo má úplne novú prednú masku, nárazníky so striebornými vložkami Ice Mate a nové logo Fiatu, ktoré malo premiéru iba pri Fiate Nový 500. Klasické svetlá nahradili štandardné full-LED svetlomety pre lepší výhľad. Fiat taktiež osviežil ponuku 16- a 17-palcových diskov kolies. Tie väčšie majú módny „diamantový“ výbrus. Na palete lakov na karosériu boli pridané odtiene – Ocean Blue a Paprika Orange. Tou najväčšou novinkou je ale nepochybne vonkajšia verzia Cross odvodená od hatchbacku, ktorým chce Tipo prilákať novú klientelu hľadajúcu crossovery.

Všetky aktualizované verzie dostali masku s novým ...

Všetky aktualizované verzie majú masku s novým logom Fiat a tiež štandardné full-LED svetlá. Pribudli tiež tri nové odtiene laku. Autor: SITA / AP, Fiat

S Panda Cross to už bolo urobené, tak prečo nie s Tipom. Tuning v teréne priniesol strieborné ochranné prvky Tipu Cross v nárazníkoch a na prahoch dverí. Spätné zrkadlá sú tiež strieborné. Blatníky sú chránené čiernym plastom. Na zadnej strane nechýba nápis Cross. Dôležitejšie však je, že sa podvozok v porovnaní s klasickým Tipom vzdialil od asfaltu takmer o 40 mm. Môže za to nielen zmena pruženia, ale aj väčšie kolesá a pneumatiky, ktoré si Tipo Cross požičal od Fiatu 500X. Celkovo sa ale výška novinky zvýšila až o 70 mm. Dôvodom sú strešné nosiče, zatiaľ dostupné iba pre Tipo s karosériou kombi. Je škoda, že kríž nie je odvodený z tejto praktickejšej verzie.

V kabíne nájdete nový volant, ale hlavne nový ...

V kabíne nájdete nový volant, ale najmä novú generáciu infotainmentu UConnect 5. Analógové zariadenia nahradila 7-palcová obrazovka. V strede palubnej dosky je 10,25-palcová dotyková obrazovka. Autor: SITA / AP, Fiat

Na palube sa Tipo prispôsobilo novým požiadavkám na konektivitu a bezpečnosť. Nahradil klasické analógové zariadenia 7-palcovým TFT displejom. V strede palubnej dosky sa objaví 10,25-palcová obrazovka infotainmentu UConnect 5. Tipo je druhým modelom Fiat s touto technológiou po novom 500. Systém umožňuje ľahké bezdrôtové pripojenie k smartphonom cez Apple CarPlay a Android Auto. Až dva telefóny súčasne. Zákazníci si môžu vybrať z piatich konfiguračných profilov touchpadu. Nové je ale aj čalúnenie volantu alebo sedadiel. Tipo dobieha aj konkurenciu v asistenčných systémoch. Nakoniec má adaptívny tempomat alebo udržanie chodu.

Zmeny neobišli ani priestor pod kapotou. Nová generácia motorov spĺňa prísnejšie emisné limity. Z tohto dôvodu sa Tipo muselo rozlúčiť s atmosférickým 4-valcom 1,4i (70 kW) aj s preplňovaným 4-valcom 1,4 T-Jet (88 kW). Oba nahradia nový rok preplňovaný 3-valec 1,0 GSE T3 z rodiny FireFly. Ponúka 74 kW a krútiaci moment 190 Nm pri 1 500 ot./min. Zatiaľ čo pôvodný atmosférický 4-valec prekonáva všetko, na pôvodné „turbo“ sa nechytá. Jedinou alternatívou budú dve nové verzie naftového 4-valca 1,6 MultiJet s výkonom 70 alebo 96 kW. Oba spĺňajú normu Euro 6d-final. Výkonnejšia verzia sa oproti predchádzajúcej vylepšila o osem kilowattov.

READ  Skylink prevádza niekoľko staníc na HD, pridáva nové a mení parametre

Fiat Tipo Cross - 2021

Fiat Tipo Cross - 2021

Páči sa vám tento článok? Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close