Svet

Filipíny oznámili 4 nové základne pre americké jednotky uprostred zúrivosti Číny

MANILA, Filipíny (AP) – Filipínska vláda v pondelok identifikovala štyri nové miestne vojenské základne, z ktorých niektoré sú za morom z Taiwanu. Napriek silným námietkam Číny, rotujúce kontingenty amerických síl budú môcť zostať so svojimi zbraňami na neurčito.

Administratíva prezidenta Ferdinanda Marcosa mladšieho schválila vo februári rozšírenú vojenskú prítomnosť USA. Krajina tým, že umožnila americkým jednotkám, aby boli umiestnené na ďalších štyroch filipínskych vojenských základniach v rámci dohody o rozšírenej obrannej spolupráci z roku 2014 medzi dlhodobými zmluvnými spojencami.

Marcos povedal, že tento krok zvýši pobrežnú bezpečnosť jeho krajiny. Spája sa so snahou Bidenovej administratívy posilniť oblúk vojenských aliancií v Indo-Pacifiku s cieľom lepšie čeliť Číne, a to aj v akomkoľvek budúcom konflikte o Taiwan.

Medzi nové lokality identifikované Marcosovým úradom patrí filipínska námorná základňa v Santa Ana City a medzinárodné letisko v meste Lal-Lo v provincii Severný Cagayan. Obe lokality rozhnevali čínskych predstaviteľov Pretože by poskytli americkým silám základňu v blízkosti južnej Číny a Taiwanu, ostrova, ktorý si samovládny Peking vyhlasuje za svoj.

Ďalšie dve vojenské základne sú v severnej provincii Isabela a miestna námorná základňa v západnej provincii Balabag Island.

Palawan má výhľad na Juhočínske more. Peking, ktorý je kľúčovou pasážou pre svetový obchod, si nárokuje takmer celý a prijíma čoraz agresívnejšie opatrenia, aby ohrozil menšie štáty, ktoré sú žiadateľmi, vrátane Filipín.

Čína a Filipíny spolu s Vietnamom, Malajziou, Brunejom a Taiwanom sú uzavreté v čoraz napätejších územných sporoch o rušné a na zdroje bohaté Juhočínske more. Washington si nenárokuje strategické vody, ale nasadil vojnové lode a stíhacie a sledovacie lietadlá pre hliadky, ktoré podporujú slobodu plavby a vládu zákona, čo rozhnevalo Peking.

„Je to obchodná cesta, kam smeruje obchod v hodnote viac-menej 3 bilióny dolárov. Naša zodpovednosť za jej kolektívnu ochranu je obrovská,“ povedal Carlito Galvez, šéf filipínskeho ministerstva obrany.

READ  Princ Harry povedal, že Meghan Markle si myslela, že princ Andrew je kráľovniným asistentom

Marcosova kancelária uviedla, že štyri nové vojenské základne dostupné pre Američanov budú „vhodné a vzájomne prospešné“ a „zlepšia reakciu krajiny na katastrofy“ pri humanitárnych a humanitárnych operáciách počas núdzových situácií.

Na stretnutí za zatvorenými dverami so svojimi filipínskymi náprotivkami v Manile minulý mesiac predstavitelia čínskeho ministerstva zahraničných vecí vyjadrili svoj silný odpor voči rozšírenej americkej vojenskej prítomnosti na Filipínach a varovali pred jej dôsledkami pre regionálny mier a stabilitu, uviedli filipínski predstavitelia. .

Čínske veľvyslanectvo v nedávnom vyhlásení osobitne varovalo, že bezpečnostná spolupráca filipínskej vlády s Washingtonom „stiahne Filipíny do priepasti geopolitických nepokojov a v konečnom dôsledku poškodí ich ekonomický rozvoj“.

Dlhodobé územné spory sa stali počas Marcosovho šesťročného pôsobenia vo vzťahoch medzi Filipínami a Čínou hlavnou dráždivosťou. Jeho administratíva podala najmenej 77 Viac ako 200 diplomatických protestov proti čoraz asertívnejším krokom Číny v sporných vodách, odkedy Marcos vlani nastúpil do úradu.

Filipíny hostili dve hlavné americké námorné a letecké základne mimo pevniny USA. Základy boli uzavreté začiatkom 90. rokov po tom, čo filipínsky Senát zamietol predĺženie, ale americké sily sa odvtedy vrátili k rozsiahlym bojovým cvičeniam s filipínskymi vojakmi v rámci dohody o hosťujúcich silách.

Filipínska ústava zakazuje trvalé umiestnenie cudzích jednotiek a ich zapojenie do miestnych vojen. Dohoda z roku 2014 umožňuje americkým silám zostať na neurčitý čas v rotujúcich blokoch vo vojenských a iných budovách, ktoré stavajú vo vnútri určených filipínskych základní s ich obranným vybavením, s výnimkou jadrových zbraní.

Odporcovia trvali na tom, že ministerstvo národnej obrany v Manile neobnoví americké vojenské základne na Filipínach.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close