Fínsko porazilo Lotyšsko a Nemecko porazilo Slovensko na vrchol hokejového sveta

DAMPIRE, Fínsko (AP) – Fínsko sa spamätalo zo strachu z prvej tretiny a v sobotu porazilo Lotyšsko 2:1 a pripísalo mu druhé víťazstvo v dvoch zápasoch na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji.

Michael Granlund strelil víťazný gól v presilovej hre s časom 2:52 v záverečnej fáze zápasu B-skupiny v Tampere. Rudolph’s Palsers dostali Lotyšsko predčasne do vedenia 1:0, potom Sakari Manninen vyrovnal v presilovej hre v strednom kádri. Manninen si pripísal asistenciu na Granlundov gól.

Fínsko, vicemajsterky minuloročného turnaja, v piatok zdolalo Nórsko 5:0, Lotyšsko prehralo so Spojenými štátmi 4:1.

Nemecko sa odrazilo od prehry z predchádzajúceho dňa s Kanadou a v Helsinkách zdolalo Slovensko 2:1 v A-skupine. Matthias Blachta a Leonhard Pfoderl dostali Nemcov do vedenia 2:0, keď Christian Pospisil odpovedal jediným slovenským gólom.

V B-skupine malo Švédsko vo svojom úvodnom zápase proti Rakúsku iba tri body, keďže tím čakal na výsledky play off NHL spolu s hráčmi zo švédskej ligy, ktorej play-off sa skončilo len vo štvrtok.

Joel Gellman, Max Friberg a Joachim Nordström strelili po góle a doviedli Francúzsko k výhre 3:1 nad Ruskom a Bieloruskom.

Česko vo svojom úvodnom zápase zdolalo v ďalšom zápase skupiny B Veľkú Britániu 5:1. Matej Blumel viedol Sexes s dvoma gólmi a jednou asistenciou.

V A-skupine strelil Joachim Blichfeld hetrik a Nikolaj Ehlers mal tri asistencie pre Dánsko, aby začal turnaj výpraskom Kazachstanu 9:1.

Jonas Seigentaler sa po prvej tretine ujal trojgólového vedenia a všetkým asistoval, keď Taliansko v úvodnom zápase skupiny A prekonalo Švajčiarsko 5:2.