Svet

Fínsky prezident potvrdil, že krajina sa uchádza o vstup do NATO

Rusko vyhlásilo, že angažovanosť Fínska v Atlantickom oceáne je nesprávna a môže ohroziť bilaterálne vzťahy.

Helsinki, Fínsko – Fínsky prezident Sauli Ninisto potvrdil, že jeho krajina podá žiadosť v nedeľu 15. mája. Člen Vojenskej aliancie NATOV historickej politickej zmene, ktorú spustila ruská invázia na Ukrajinu.

Moskva, ktorá má s Fínskom spoločnú hranicu v dĺžke 1300 kilometrov (800 míľ), uviedla, že by bolo chybou pripojiť sa k helsinskému Atlantiku, čo by mohlo poškodiť bilaterálne vzťahy.

Očakáva sa, že Švédsko bude nasledovať tento príklad, keďže verejná podpora pre členov sa v dôsledku bezpečnostných obáv zvyšuje.

Oznámenie prichádza v nedeľu po tom, čo Ninisto a premiérka Channa Marin vo štvrtok 12. mája vyjadrili podporu členstvu v NATO (Organizácia Severoatlantickej zmluvy).

„Dnes sme sa my, prezident a vládny výbor pre zahraničnú politiku, Fínsko… rozhodli požiadať o post člena NATO,“ povedal Ninisto novinárom v Prezidentskom paláci v Helsinkách.

Ninesto si v sobotu predvolalo ruského prezidenta Vladimira Putina a oznámilo plány na vstup do fínskej koalície. Putin povedal niečo také Tento krok by mohol ovplyvniť rusko-fínske vzťahy.

„Ja ani Fínsko nevieme, ako sa zaplížiť do kúta a potichu zmiznúť. Je lepšie povedať to, čo už bolo povedané priamo, a to isté chcem urobiť aj zainteresovaným,“ povedal o svojej nedeľnej výzve. . – Rappler.com

READ  Najmenej 36 ľudí bolo zabitých pri vlnách násilia v Južnej Afrike. Vláda odporúča portugalskej komunite, aby prijala „viac preventívnych opatrení“ - Novinky

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close