Hlavné správy

Folklórny súbor Lužinica má teraz po prvýkrát vlastnú budovu

Zmena prichádza po 75 rokoch.

veľkosť písma:A|A+

Lučinica, jedna z najznámejších na Slovensku, má po prvý raz vo svojej 75-ročnej ľudovej histórii vlastnú budovu.

LucinicaPrezentuje národné umenie a slovenské dedičstvo domácemu a medzinárodnému publiku a teraz má svoje sídlo v Harbanských kasárňach (Hurbanovské kasárne) v Bratislave. Denník SITA píše, že tam majú sídliť všetky zložky Lužiniky vrátane tanečného súboru, kapely a zboru, kroja a administratívy.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Riaditeľ skupiny Pavol Pilar podotýka, že Lučinica nemá medzi všetkými príspevkovými organizáciami ministerstva kultúry vlastnú budovu. Luzinika doteraz bývala v prenajatom dome.

Súbor sa zatiaľ nemôže sťahovať do nového domova, keďže dvojposchodová budova bude potrebovať najskôr rekonštrukciu. Celkové náklady sa odhadujú na približne 1,6 milióna eur, z čoho 1,3 milióna eur by mali pochádzať z grantov. Program obnovy a odolnosti Slovenska. Ministerstvo kultúry vyčlenilo podľa ministerky Natálie Milanovej (OĽaNO) približne 100 000 €.

Na prvú etapu rekonštrukcie je potrebné len stavebné povolenie. Najprv je v pláne oprava fasády, výmena okien a oprava strechy.

„Počas poslednej fázy rekonštrukcie bude prízemie prispôsobené potrebám odevnej dielne, skladu odevov a skladu výstroja,“ píše ministerstvo.

Lučinica zo svojej 75-ročnej histórie strávila 60 rokov v prenajatej školskej telocvični na Jesenského ulici v Bratislave. Neskôr súbor krátky čas býval v suteréne baletnej sály v historickej budove Slovenského národného divadla.


Prečítajte si viac o Lúčnici Folklórny súbor Lúčnica pripravuje veľkú narodeninovú oslavu Čítaj viac

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close