Formula 1: Veľká cena Turecka – výsledky

dnes 13:05
|

Britský pretekár Lewis Hamilton získal siedmy titul majstra sveta F1.

VC Turecka ste mohli sledovať ONLINE na ŠPORT.sk! >>

Prvenstvo si zabezpečil víťazstvom na Veľkej cene Turecka a počet majstrovských titulov porovnal s Nemcom Michaelom Schumacherom. Pred troma finálovými pretekmi sezóny má Brit bezkonkurenčný náskok pred svojím druhým tímovým kolegom Valtterom Bottasom. Víťazstvo v Turecku bolo 94. v jeho kariére.

Na pretekoch v Turecku triumfoval pred druhým Mexičanom Sergiom Pérezom z Racing Point, tretí skončil Nemec Sebastian Vettel na Ferrari. Víťaz kvalifikácie Lance Stroll mal sľubný štart, ale skončil na 9. mieste.

Do konca šampionátu ešte zostávajú tri podujatia. V nedeľu 29. novembra v Bahrajne je na programe toto. Séria F1 sa do Turecka vrátila po 9 rokoch, v rokoch 2005-2011 sa v Intercity Istanbul Park uskutočnilo 7 podujatí F1.

Extrémne mokrá trať sľubovala zaujímavé momenty a od začiatku o ne nebola núdza. Nevyhral Red Bull, keď mali Verstappen aj Albon problém nabrať rýchlosť z roštu. Hamilton si okamžite vylepšil pozíciu a skončil tretí za Strollom a Pérezom.

Lekcie robili Bottas a Ocon, ktorí okamžite zamierili do boxov. Na začiatku pretekov boli jazdci veľmi opatrní a poradie na klzkej trati sa niekoľkokrát zmenilo. Vettel mal sľubný štart do pretekov. Po 7. kole viacerí smerovali do boxov, keď trať postupne vysychala. Vedúci Stroll prevzal vedenie v 10. kole a postupne sa vrátil na prvé miesto.

V 18. kole sa tretí Verstappen pokúsil predbehnúť Péreza, dostal šmyk a po poškodení pneumatík išiel okamžite ísť a po návrate bol ôsmy. V 34. kole Vettel predbehol, ale v boxoch stratil príliš veľa sekúnd a po návrate na trať bol štvrtý za Hamiltonom. Brit si tiež vylepšil svoju pozíciu vďaka Albonovým hodinkám.

READ  Liverpool sa presúva na Chelsea a PSG

V 37. kole sa ho ujal Stroll, vrátil sa na 4. miesto a do čela sa dostal Hamilton, ktorý nasadil DRS a predbehol Pereza. V 43. kole nastal neobvyklý okamih, keď Hamilton dal svojmu kolegovi Bottasovi jedno kolo. Postupne zvyšoval svoj náskok na čele a boje o pozície prebiehali za ním.

Nakoniec sa Leclerc dostal pred Pereza, ale urobil chybu a stratil nielen pozíciu, ktorú získal, ale aj tretie miesto, kde sa nakoniec umiestnil jeho tímový kolega Vettel.

hlasy (zdroj: Sport 2):

Lewis Hamilton, víťaz: „Každý mladý jazdec sníva o niečom takomto. Keď som bol mladý, povedal som si, že o sebe nesmiem pochybovať a že si musím ísť za svojím cieľom. Som veľmi hrdý na tento tím, ktorý je za mnou celé tie roky.“ Po kvalifikácii sme boli veľmi sklamaní, ale veľa sme sa naučili, snažili sme sa zlepšiť komunikáciu, dlho som nevedel, či sú moje pneumatiky prehriate alebo čo si môžem dovoliť. Keď som videl, ako Albon robí hodiny, povedal som Musel som to dokázať Ďakujem všetkým za podporu, najmä mojej rodine a tímu. ““

Sergio Perez, 2. miesto: „Na jednej pneumatike som mal 48 kôl, ale vedel som, že to je jediná šanca na úspech. Snažil som sa dať do toho maximum, ako som mohol.“

Sebastian Vettel, 3. miesto: „Boli to zábavné preteky. Mal som skvelý štart, celkovo to dnes šlo celkom dobre. Celkovo to bola veľká lotéria. Dúfal som, že 20 kôl pred koncom bude šanca prejsť, ale celkovo som bol šťastný za toto umiestnenie. ““