Formula 1: Výsledky Veľkej ceny Emilia Romagna

dnes 14:53
|

Brit Lewis Hamilton zvíťazil na Veľkej cene F1 Emilie Romagna v talianskej Imole. Triumfoval pred svojim tímovým kolegom Fínom Vallterom Bottasom, tretí prišiel Austrálčan Daniel Ricciardo na Renaulte. Mercedes si vopred zabezpečil triumf v Pohári konštruktérov. Pre nemeckú stajňu to bol siedmy titul v rade, ktorý vytvoril nový rekord a zároveň sa v počte prvenstiev (6) dostal pred Ferrari.

Veľkú cenu Emilia Romagna ste mohli sledovať ONLINE na ŠPORT.sk >>

Hamilton, ktorý oslávil rekordné 93. víťazstvo v kariére, si upevnil priebežné vedenie a po 13. udalosti série F1 vedie pred Bottasom 85-bodový náskok. Do konca šampionátu zostávajú ešte štyri preteky. Nasledujúce programy sú na programe v nedeľu 15. novembra v Turecku.

Na štart sa postavil Verstappen, ktorý pomocou nižšej rýchlosti Hamiltona skončil na 2. mieste v Bottasovom víťazovi kvalifikácie. O jedinú kolíziu na začiatku pretekov sa postarali Ocon a Stroll, ktorí museli ísť do boxov pre nové prítlačné krídlo. V 9. kole sa preteky skončili pre Gaslyho, ktorý mal problém s motorom. V 20. kole nastúpil Bottas a vrátil sa na trať pre Hamiltona.

Brit dostal pokyn, aby zostal na trati dlhšie, a v nasledujúcich kolách si Verstappen niekoľkokrát sťažoval, že ho Bottas brzdí. V 29. kole skončil Ocon kvôli problémom s prevodovkou a Hamiltona k víťazstvu doviedol virtuálny bezpečnostný automobil.

Situáciu využil Brit na prebratie a na prvé miesto sa pohodlne vrátil na prvé miesto so 4-sekundovým náskokom pred Bottasom. Fín sa trápil s problémom aerodynamiky a po jeho zaváhaní sa Verstappen v 43. kole dostal na druhé miesto. Räikkönen sa dlho udržiaval na 4. mieste a veril v pomoc bezpečnostného vozidla.

Predbehol v 49. kole, po návrate spadol do druhej desiatky a krátko na to prišiel na trať na trati safety caru. Dôvodom bola porucha Verstappenu, pre ktorú sa preteky skončili. Russel, ktorý jazdil za bezpečnostným vozidlom, v 55. kole stratil 10. miesto.

READ  Poslanci odmietajú zbaviť bývalého prezidenta imunity

V jednom okamihu stratil kontrolu nad vozidlom, narazil do zvodidla a skončil. Dramatický záver pretekov zvýraznilo aj úspešné predbiehanie Pérezových manévrov a Albonov sklz. Nakoniec sa Kvjat pokúsil predbehnúť Ricciarda, ten si však ustrážil tretie miesto a druhýkrát v sezóne sa dostal na stupne víťazov. Hamilton si strážil prvé miesto a pripísal si aj bod navyše za najrýchlejšie kolo.

15. Alexander Albon (V. Brit./Red Bull) +57 284

nedokončil: Pierre Gasly (Fr./AlphaTauri), Esteban Ocon (Fr./Renault), Kevin Magnussen (Dán. / Haas), Max Verstappen (Hol./Red Bull), George Russell (V. Brit./Williams)

Hlasovanie (zdroj: Sport 2):

Lewis Hamilton, víťaz: „Boli to vyčerpávajúce preteky. Hrdinami sú pre mňa všetci tí, ktorí pracujú v našom tíme. Žiadne víťazstvo nie je samozrejmosťou a vždy je to prvýkrát.“

Valtteri Bottas, 2. miesto: „Mal som skvelý štart, ale potom som prešiel cez špinu, ktorá uviazla v podlahe a spomalil ma. Urobil som chybu proti Maxovi (Verstappen), ten ma pripravil o druhé miesto, ale nakoniec som skončil druhý.“ .

Daniel Ricciardo. 3. miesto: „Na tomto okruhu bolo ťažké predbehnúť. Na toto umiestnenie sa veľmi teším a užívam si to.“

Toto je Wolff, vedúci stajne Mercedes: „Sme hrdí na tento úspech. Mnoho ľudí na ňom tvrdo pracovalo a zaslúži si to. Tešíme sa na budúcu sezónu, určite nám nechýba motivácia.“