Svet

Fórum Boa: Oneskorenie v kódexe správania zvyšuje neistotu v panelistoch Juhočínskeho mora, vo správach vo východnej Ázii a v hlavných správach

BOAO – Pokračujúce oneskorenie pri finalizácii Kódex správania (COC) v Juhočínskom mori, Bývalí diplomati a akademici v utorok (20.4.) Na panelovej diskusii povedali, že vypuknutie epidémie Kovit-19 by mohlo viesť k dlhodobej neistote v regióne.

Ak by neexistovala iná spoľahlivá platforma na riešenie problémov, mohlo by to ľahko prerásť do vojenskej rivality, ak budú misie pokračovať okolo sporných území.

Peking si nárokuje takmer všetky moria, existujú však konkurenčné nároky z Bruneja, Malajzie, Filipín a Vietnamu.

Odkedy Malajzia minulý rok vyslala do oblasti prieskumné plavidlo na ropu a zemný plyn, došlo v regióne k mnohým incidentom, vrátane západnej kapiláry týkajúcej sa pobrežnej stráže a vojnových lodí z niekoľkých štátov, ktoré žiadajú o pomoc.

Čína a ázijské členské štáty rokujú o dokončení COC do konca roku 2021. Rozhovory sa však zastavili od minulého roku, keď boli infikované krajiny nútené zaviesť cestovné obmedzenia a ukončiť osobné stretnutia.

„Pri takýchto rozhovoroch musíte byť v jednej miestnosti, pretože je potrebné prediskutovať veci, ktoré musíte umyť. Tieto veci sa nedajú robiť online, pretože ako sa hádate pri videohovore?“ Povedal profesor Wu Shigun, národný prezident Juhočínskych štúdií morského oceánu so sídlom v Hainane.

Zatiaľ čo sa epidémia v niektorých častiach regiónu postupne dostáva pod kontrolu, stratilo sa veľa času a je nepravdepodobné, že by COC bola tento rok uznaná, dodal profesor Wu.

Bývalý indonézsky veľvyslanec v USA Dino Patti Jalal však uviedol, že existujú obavy, že ďalšie zdržiavanie by mohlo viesť k zdĺhavej neistote.

„COC je oblasť, v ktorej sa navrhovatelia môžu navzájom zodpovedať za vzájomne dohodnuté pravidlá, ktoré teraz stanovujeme,“ uviedol na stretnutí.

„Obávam sa, že bude viac neistoty ako istoty (kvôli oneskoreniam). Existuje niekoľko rastúcich a rastúcich konkurenčných strategických vzťahov, hlavne v Juhočínskom mori,“ poznamenal. Trumpova administratíva nahnevala Peking a uskutočnila niekoľko navigačných cvičení na vodnej ceste.

READ  Guvernér Tureckej centrálnej banky bol prepustený

Na zasadnutí sa zúčastnili bývalá filipínska prezidentka Gloria Arroyo a profesor Zheng Yongnian z Advanced Institute of Global and Contemporary Chinese Studies na Shenzhen University v čínskom Hongkongu.

Pani Arroyo a pán Dino poukazujú na to, že zatiaľ čo ich príslušné krajiny sú stále ochotné spolupracovať s Pekingom v oblastiach, ako je prístup k vakcínam, sentiment v otázkach týkajúcich sa Juhočínskeho mora je odlišný.

Čínska deväťriadková línia hraničiaca s jej územím v južných moriach vstupuje do výlučnej indonézskej ekonomickej zóny neďaleko ostrovov Nachuna.

Uviedol to v utorok filipínsky prezident Rodrigo Duterte Pošlite vojenské lode, aby „nárokovali“ zdroje na sporných vodných cestách Potom, čo sa kritici sťažovali, že je voči Číne mäkký.

Boli tam Filipíny Vyhral hlavný arbitrážny spor proti Číne v roku 2016, Potvrdzuje vlastníctvo spornej oblasti, Peking však rozsudok odmietol uznať.

Uprostred napätia medzi Pekingom a Washingtonom niektorí z nich konajú prostredníctvom vodných tokov prostredníctvom splnomocnenca a obe strany si musia uvedomiť, že žiadajúce štáty hrajú akýsi nárazník, aby zabránili úplnému rozpadu vzťahov medzi superveľmocami, uviedol arbiter skupiny a bývalý námestník ministra Fu Ying.

„Krajiny s vlastnými záujmami musia za to prevziať zodpovednosť na jednej strane; Čína a USA tomu môžu dať dôveryhodnosť a tieto krajiny by nemali byť nútené voliť stránky alebo vytvárať skupiny,“ uviedol.

„To nie je dobrý pohľad.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close