Svet

FOTO Protest v Bratislave a Prahe: Ľudia nesúhlasia so situáciou v Bielorusku

Členka Národnej rady Slovenskej republiky Monika Kozelová (OĽANO) si na schôdzi prečítala vyhlásenie 67 poslancov a niektorých poslancov Európskeho parlamentu. Zamietajú „výsledky zmanipulovaných bieloruských prezidentských volieb, odsudzujú násilie páchané na občanoch, vyjadrujú podporu demokratickým silám a vyzývajú režim prezidenta Alexandra Lukašenka, aby ukončil násilie páchané na ľuďoch a umožnil slobodné a spravodlivé voľby“.

Zdroj: TASR – Michal Svítok

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) nalieha na Bielorusov, aby vytrvali. Poznamenal, že dnes nemôže Slovensko urobiť viac pre slobodné Bielorusko ako to, čo robí teraz. „Je to na nich, je to ich vojna za slobodu a dôstojnosť, za Európu, ale dokážeme ukázať, že dnes sme Bielorusi, že sme na ich strane, že sme to prežili všetko a že sa dá vyhrať.“ povedal Budaj.

FOTO v Bratislave atď.

Zdroj: TASR – Michal Svítok

Od oznámenia výsledkov nedeľných volieb (9. augusta) sa v Bielorusku konajú protesty, počas ktorých došlo k stretom medzi ich účastníkmi a bezpečnostnými silami. Demonštranti nesúhlasia s uverejnenými výsledkami prezidentských volieb, podľa ktorých dlhodobý prezident Alexander Lukašenko zvíťazil s veľkou rezervou.

FOTO v Bratislave atď.

Zdroj: TASR – Michal Svítok

Protestovalo sa aj v Prahe a Plzni

Viac ako 400 ľudí sa v sobotu popoludní zišlo na demonštráciu proti súčasnej situácii v Bielorusku, ktorá bola vyvolaná prezidentskými voľbami v krajine minulý týždeň. Informoval o tom spravodajský server iDNES.cz. Účastníci demonštrácie sa stretli pred sídlom Českej národnej knižnice, odkiaľ pochodovali mestom. Ľudia nosili transparenty v češtine, angličtine a ruštine s nápismi ako „Lukašenko nie je našim prezidentom“ alebo „Zastavme násilie“. Mnoho účastníkov nieslo historické bieloruské vlajky.

Uskutočnili sa aj protesty

Zdroj: TASR / AP Foto / Petr David Josek

Starosta Prahy Zdeněk Hřib tiež vyjadril podporu Bielorusku na Twitteri. „Stojíme za Bielorusko zadarmo,“ napísal. Podľa neho je Praha útočiskom pre mnohých žiadateľov o azyl, ktorí našli v živote lepšie zázemie. „Bolo by však oveľa lepšie, keby ľudia mohli žiť slobodne vo svojich krajinách a nemuseli utekať na slobodu inde,“ napísal. Podľa iDNES.cz sa demonštrácie konali aj v iných českých mestách.

READ  V národnom parku Duran našli dve leopardie mláďatá

Uskutočnili sa aj protesty

Zdroj: TASR / AP Foto / Petr David Josek

Vedenie mesta Plzeň sa rozhodlo podporiť demonštrantov v Bielorusku av sobotu o 12.00 hod. Zavesilo na budovu radnice bieloruskú vlajku. Podľa iDNES.cz bola prítomná aj skupina bieloruských študentov študujúcich v Plzni. V Českej republike sa v nedeľu uskutočnia ďalšie dva protesty, ktoré sú prejavom solidarity s demonštrantmi v bieloruských mestách, pripomína iDNES.cz. Schôdze sa uskutočnia na Staromestskom námestí v Prahe a na Dominikánskom námestí v Brne o 18:00

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close