Veda

Fotograf Capture Eerie a Majestic Sky „Medúza“ počas búrky

Ak ste niekedy vzhliadli počas búrky a videli ste červenú medúzu, ktorá sedela vysoko na oblohe, neboli ste halucinácie.

Tieto chápadlá červeného blesku podobné chápadlá sa nazývajú škriatkovia. Sú to ultrarýchle výboje elektriny, ktoré praskajú hornými oblasťami atmosféry – medzi 37 a 50 míľami (60 a 80 kilometrov) na oblohe – a smerujú k vesmíru, podľa Európskej vesmírnej agentúry,

Tento jav je zriedkavý iba desatiny sekundy a dá sa len ťažko vidieť zo zeme, pretože je väčšinou zakrytá búrkovými mrakmi. Stephen Hummel, špecialista temnej oblohy na observatóriu McDonald, však 2. júla zachytil veľkolepý obraz jedného z týchto spritov z hrebeňa na Mount Locke v Texase.

„Škriatkovia sa zvyčajne javia ako veľmi krátke, matné, sivé štruktúry. Musíte ich hľadať, aby si ich všimli, a často si nie som istý, či som ich skutočne videl, až kým si neoverím zábery z kamery, aby som ich potvrdil,“ povedal Hummel Business. Insider.

V noci nasnímal túto fotografiu, zaznamenal 4 1/2 hodiny záznamu a potom zachytil sprite na filme.

„Celkovo som tento rok zaznamenal takmer 70-hodinové zábery a statické zábery a zachytil som okolo 70 spritov,“ uviedol a dodal, že polovica z nich bola v jednej búrke.

Špecialista na observatórium McDonald zajal blesky medúzy. (Stephen Hummel)

Medúza sprites je vidieť z vesmíru

Davis Sentman, profesor fyziky na Aljašskej univerzite, ktorý zomrel v roku 2011, navrhol pre tento druh poveternostných javov názov „sprite“. Povedal, že sa volá „vhodné na opísanie ich vzhľadu“, pretože slovo evokuje bleskovú rozprávkovú, prchavú povahu.

Niektoré škvrny, ako napríklad ten, ktorý Hummel fotografoval, majú tvar medúzy. Iní sú iba zvislé stĺpy červeného svetla s úponkami, ktoré sa hádžu dole: nazývajú sa mrkvovými škriatkami.

READ  Keďže IDPH hlási prvé úmrtie na chrípku, pokračuje tlak na vakcíny proti chrípke a COVID-19

Medúzy sprites môžu byť obrovské – ten, ktorý Hummel fotografoval, bol „pravdepodobne asi 30 kilometrov dlhý a 30 kilometrov vysoký“, povedal. Niektoré z nich sú viditeľné z viac ako 500 kilometrov.

Vyskytujú sa preto, že keď blesk zasiahne zem, má tendenciu uvoľňovať pozitívnu elektrickú energiu, ktorá musí byť vyvážená rovnakou a opačne nabitou energiou inde na oblohe. Takže sprites sú elektrické výboje ktoré vyrovnávajú rovnicu.

„Čím silnejšia je búrka a čím viac blesku produkuje, tým je pravdepodobnejšie, že vyprodukuje sprite,“ uviedol Hummel.

Podobne ako pri bežnom blesku, ktorý strieľa medzi elektricky nabitým vzduchom, mrakmi a zemou, sa škreti objavujú oveľa ďalej od zemského povrchu.

Astronauti niekedy všimnite si ich od Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Astronauti zahlcujú červené blesky z Medzinárodnej vesmírnej stanice, august 2015. (NASA)Astronauti zobrali blesky z Medzinárodnej vesmírnej stanice, august 2015. (NASA)

Ako iskrivý iskra sa zmení na červenú, pretože dusík vznáša vysoko v zemskej atmosfére. Plyn sa dostane vzrušený výbuchom elektriny a vyžaruje červenú žiaru.

Od objavu spritov v roku 1989 ich vedci zaznamenali na každom kontinente okrem Antarktídy.

K tomuto príbehu prispel Dave Mosher.

Tento článok bol pôvodne publikovaný používateľom Obchodné zasvätenie,

Viac od firmy Business Insider:

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close