Svet

Fotografia fínskeho premiéra trápila najmä mužov a naši politici o nej vedia: Ich trefné slová zasiahli čiernu zem!

“Muži – politici, málokto obviňuje šediny, plešatenie, akné na tvári, väčšie brucho, krivé zuby alebo módny oblek. Prestaňte to preto robiť so ženami,” hovorí otvorene slovenský politik.

Výstižné slová, ktoré by mal poznať každý z nás. Zatiaľ čo odvážni muži sú postavení na piedestál a my ich podporujeme, odvážne ženy sú viac terčom kritiky a zosmiešňovania.

Fotografia fínskeho predsedu vlády Sanny Marinovej pre miestny módny časopis Trendi vyvolala na sociálnych sieťach veľkú diskusiu o svojej profesionalite – zožala veľkú vlnu kritiky, ale aj podpory a obdivu.

Sanna pózuje v saku s hlbokým výstrihom a šperkami domácej značky Kalevala – bez blúzky a podprsenky a podľa mnohých je na ženu v jej postavení príliš odvážna a neprofesionálna.

Zástupcovia časopisu tvrdia, že fotografiu predsedu vlády kritizovali najmä muži. Ale Sanna je veľkým vzorom pre svoje úspechy, silné a správne rozhodnutia, ktoré dokázala presadiť aj vo svete mužov, daná fotografia je vraj v rozpore s jej tvrdeniami.

Tridsaťštyriročná členka ľavicovej fínskej Sociálnodemokratickej strany (SDP) je v kancelárii predsedu vlády od decembra 2019. V súčasnosti je tretím najmladším lídrom na svete.

Predsedníčka vlády Sanna Marinová

Fotogaléria

Predsedníčka vlády Sanna Marinová

Zdroj: Profimedia

Na sociálnych sieťach sa začali veľmi rýchlo rozširovať fotografie v podobných pózach a outfitoch, ktoré podporujú Sannu spolu s hastag #iamwithsanna.

Pretože nie je v poriadku, keď muž ukazuje svoju odhalenú hruď, je to pre niekoho normálne, niekedy až hrdinské a možno dokonca sexi, ale ak žena robí niečo mimo zaužívaných stereotypov – je hodná odsúdenia?

A ak sa žena stará o seba a chce byť pekná, alebo sa rada oblieka trendy, je okamžite plytká, chce sa zviesť a dokázať sa, ale ak opäť na pohľad netrpí, tak ju ľudia volajú rôznymi menami a získate nálepku – ČIERNA? Čím viac s tým spoločnosť nemôže súhlasiť a podobne ženy, ale aj muži na celom svete prostredníctvom fotografií nesúhlasia s hodnotením profesionality podľa vzhľadu.

Medzi nimi sú aj naši známi politici

Prvá bola Simona Petrík. Nebála sa zverejniť fotografiu podobnú Sanne a napísať o nej slová, ktoré presne vystihujú postavenie nás žien v spoločnosti.

READ  Na Slovensku pribudlo 353 nových pacientov a bola zatvorená ďalšia materská škola a trieda v škole

“Fínska premiérka Sanna Marinová bola vyfotografovaná s miestnym fínskym šperkom v saku s hlbokým výstrihom. No tak, poviete si. Ale nie všetci. Mnoho ďalších povie:” To je už príliš. Je to absolútne nevhodné. . „ Naozaj? Prečo by to malo byť tak?

Ako politik som si už zvykol na to, že ma často súdia na sociálnych sieťach. Dobre, pokiaľ ide o moju prácu, je to legitímne. Preto som išiel aj do politiky – aby sa moje myšlienky a návrhy dostali k čo najväčšiemu počtu ľudí a v ideálnom prípade im pomohli alebo zlepšili kvalitu života. A vždy som otvorený spätnej väzbe alebo novým návrhom.

Ak ale verejnosť alebo médiá majú pocit, že môžu verejne komentovať, aké nevhodné je pre mňa vložiť fotografiu z dovolenky do plaviek na fb / IG alebo mi napísať, ako sa cítim, ale že mi okuliare vôbec nesedia, potom sa moja tolerancia začne rýchlo blížiť k nule.

Keď si nedávno dala Lucia Ďuriš Nicholsonová vyrobiť dredy, bolo to peklo! Veľmi sa mi páčilo, ako na to zareagovala, ale musela tomu byť vystavená. Pýtam sa, prečo by mala? Ako jej dredy prekážajú v práci? Prečo by mala vysvetľovať svoj vkus ostatným?

Lucia Ďuriš Nicholsonová

Diva.sk

Na splnenie túžob nie je vhodný okamih, hovorí Lucia Ďuriš Nicholsonová

Podobne zhruba pred rokom otriasol opätovný rast vlasov prezidentky Zuzany Čaputovej ako škandál. Z mužov – politikov málokto vyčíta šedivé vlasy, plešatenie, akné na tvári, väčšie brucho, krivé zuby alebo zastaralý oblek. Takže prosím, prestaň to robiť ženám. Pretože robiť to v spoločnosti nám dáva jasné zrkadlo nerovnosti medzi mužmi a ženami. Chcem prelomiť tieto škodlivé stereotypy, takže som so Sannou. „

Nasledovala ďalšia žena

Známeho politika podporila aj Irena Bihari, ktorá tiež priznala, že dlhodobo bojuje proti nechceným komentárom na sociálnych sieťach.

READ  Thyssenkrupp prehlbuje stratu | Aktuality.sk

ČO Hĺbkový rez môže POLITIKO POVOLIŤ, ŽE SA TO NEVYHNUTÍ CIEĽOM LYNU?

Poviem vám úprimne, toto mi príde ako dosť nezmyselná otázka. Faktom je, že životy žien v politike sú ovplyvnené takou „malichernosťou“, ktorá je na programe rokovania. Momentálne sa tomu nevyhla ani fínska premiérka Sanna Marinová.

Niektorí fínski „puritáni“ sa proti nej vzbúrili, pretože bola fotografovaná v módnom časopise, v saku a bez podprsenky. Bolo to slušné, estetické, aby sa podporili domáce práce klenotníkov. Naštvalo ich, že si dovolila odhaliť dekolt a znehodnotiť tak pozíciu predsedníčky vlády. Nie neúspechom morálnym, politickým ani profesionálnym.

Slovenské ženy sú na tom ešte horšie, ak sa ocitnú vo výstavnej pozícii. Hanbila som sa v diskusiách prečítať nechutné poznámky o „mužnosti“ Veroniky Remišovej, o „cikánskom vzhľade“ Lucie Nicholsonovej, či poznámky o prirodzených zmenách tehotenstva v prípade Moniky Beňovej.

Ak napríklad komentujem Kotlebu alebo extrémizmus na Facebooku, odborníci na krásu z módnych domov Dior sa okamžite spoja a zahrnú ma hodnotnými analýzami môjho „cigánskeho, mužného alebo startrekovského vzhľadu“.

Prihlásil som sa do politickej súťaže, nie do súťaže krásy. My ženy toho zvládneme veľa. Mnoho z nás odolá tvrdým konfrontačným debatám, či už v politike, v obchode, v škole alebo doma. Zvládame 40 rokov bolestivej menštruácie, zvládame pôrod, výchovu detí a zarábanie peňazí. Nie sme kvety, ku ktorým je potrebné pristupovať s falošným útlakom.

Ak však máme čeliť kritike, nech je to o tom, ako pracujeme na svojich pozíciách, aké názory a hodnoty obhajujeme. Nie pre to, či sme mali po akné dierky v tvári, vypadali vlasy, zdrsnil sa pás a boky … Ponižujú nás aj diskusie o tom, či si môžeme dovoliť mať sukňu o centimeter kratšiu alebo výstrih o milimeter hlbšie.

Zo solidarity so Sannou Marinovou sa niekoľko žien vo Fínsku a Európe rozhodlo fotografovať podobným štýlom a zdieľať svoj dekolt. Takže sa pripájam s výstrihom, “napísala.

Bohužiaľ, chaty sa zachránia aj navzájom ženy

Už dávno vieme, že nás muži neustále súdia a snažíme sa s tým bojovať, aspoň pre mnohých z nás. Pravdou však je, že neustále posudzujeme, kritizujeme a hodnotíme ženy, ktoré sú v očiach verejnosti – aj my ženy.

READ  Režim na hraniciach sa zmení: Slovensko sa zatvára! Stále kontroly sa však zatiaľ nechystajú

V čase, keď sa prezidentkou stala Zuzana Čaputová, mnoho mužov, ale aj žien malo potrebu kritizovať, ako to vyzerá, či si pod šatami skrývala alebo nechystala väčšie bruško, ako jej pristal účes, či má vlasy osviežiť trochu farebne a či topánky skutočne nepokazili celý dojem.

Predsedníčka Zuzana Čaputová

Fotogaléria

Predsedníčka Zuzana Čaputová

Zdroj: TASR

To, čo povedala, keďže sa vždy zasadzuje za slabšie, bojovala za nás ženy a svojimi slovami vždy zasiahla citlivú strunu, veľa ľudí si to ani nevšimlo, alebo to nepovažovali za dôležité.

Nad správaním alebo výzorom mužov spoločnosť väčšinou máva rukami, pokiaľ ide o ženy, je to celkom pekná téma na spoločenskom lynčovacom stroji a flákač pri káve. Sme to ženy, ktoré veľa jednajú s inými ženami, s ich správaním, kilami navyše … Čoraz viac sa to ukazuje na sociálnych sieťach, kde sú ženy schopné a ochotné napísať neuveriteľné slová plné nenávisti voči ostatným pod svojim menom.

Možno je čas zamyslieť sa nad tým, či je to naozaj všetko o výzore a či by sa žena mala posudzovať iba podľa toho, ako vyzerá. Prípadne, ako to nevyzerá a má vyzerať. Skúsme v sebe nájsť to dobré a prestaňme veriť zaužívanému stereotypu, že patríme do kuchyne a nemôžeme zmeniť svet. A nezáleží na tom, či je to v saku alebo šatách s výstrihom …

Prečo my ženy tak málo veríme a čo by sa malo zmeniť v nás, v našom okolí, ale aj v zamestnávateľovi? A ako by mala vyzerať podpora štátu? Presne o tom hovorilo veľa úspešných žien priamo z praxe, ale aj muži, pozri správu:

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close