Veda

Fotografie kozmického priestoru NASA: Vzácne snímky Neila Armstronga a Buzza Aldrina sa dražia

Neil Armstrong na Mesiaci vedľa americkú vlajku. Laika, pes sediaci v kozmickej kapsule, krátko predtým, ako sa stal prvým zvieraťom na obežnej dráhe okolo Zeme. Buzz Aldrin, ktorý si robí selfie, naša planéta je za ním modrou krivkou, na vôbec prvom autoportréte vytvorenom vo vesmíre.

Sú to iba tri z nich V online aukcii, ktorú organizuje Christie’s, je teraz na predaj 2 400 vzácnych fotografií NASA. Snímky zachytávajú „zlatý vek prieskumu vesmíru“, informovala aukčná sieň tlačová správa.

„Modrý mramor“, prvá plne osvetlená fotografia Zeme urobená človekom v roku 1972. Úver: Harrison Schmitt / Christie’s

Zbierka originálnych fotografií zahŕňa množstvo historických misií, od vesmírnych programov Merkúr a Gemini až po mesačné misie Apollo. Niektoré zo snímok sú dnes ikonické, napríklad obrázok „Modrého mramoru“, ktorý nasnímala posádka Apolla 17 – prvá plne osvetlená fotografia Zeme urobená človekom vo vesmíre.

Ďalšie však NASA v čase ich prevzatia neuvoľnila a pre širokú verejnosť sú nové.

Najdrahšia položka v ponuke je jediná fotka ukazujúci Armstronga na Mesiaci, ktorý vzal Aldrin počas misie Apollo 11 v roku 1969. Jeho odhad je v hodnote od 30 000 do 50 000 libier (asi 37 800 až 63 000 dolárov), tvrdí aukčná sieň.

Prvý autoportrét vo vesmíre, ktorý urobil Buzz Aldrin v roku 1966.

Prvý autoportrét vo vesmíre, ktorý urobil Buzz Aldrin v roku 1966. Úver: Buzz Aldrin / Christie’s

Medzi ďalšie vysoko hodnotné obrázky patrí „Modrý mramor„, ktorého predaj sa odhaduje na 25 000 libier (31 500 dolárov), a fotografia prvého „Východ slnka“ videný ľuďmi vo vesmíre, datovaný rokom 1968 a hodnotou až 30 000 libier (37 800 dolárov).

Snímky boli zachytené, keď bola fotografia stále analógová, a vyžadovali „svetlocitlivú chémiu, film a fotografické papiere,“ uviedla tlačová správa. Astronauti dostali pokyny, ako fotografovať vo vesmíre NASA spolu so špecialistami ako Kodak a National Geographic.

READ  Báječná fosília chráni oči 429 miliónov rokov starého trilobita

„Prostredníctvom svojich kamier dokázali astronauti, ktorí sa stali umelcami, preniesť na ľudstvo krásu a hĺbku svojich zážitkov do vesmíru, čím navždy zmenili spôsob, akým vidíme seba a svoje miesto vo vesmíre,“ uvádza sa v tlačovej správe.

Polmesiac Zem stúpajúca za neúrodný horizont Mesiaca, urobená v roku 1971.

Polmesiac Zem stúpajúca za neúrodný horizont Mesiaca, urobená v roku 1971. Úver: Alfred Worden / Christie’s

Nevydané fotografie sa po celé desaťročia uchovávali v archívoch Strediska kozmických lodí s posádkou v texaskom Houstone a prístup k nim mal iba akreditovaných výskumných pracovníkov. Predmety, ktoré v priebehu 15 rokov zhromaždil súkromný zberateľ Victor Martin-Malburet, boli vystavené v múzeách po celom svete vrátane parížskeho Grand Palais a Kunsthaus v Zürichu.

„Astronauti sú často vykresľovaní ako veľkí vedci a hrdinovia, ale málokedy sú považovaní za najvýznamnejších fotografov všetkých čias,“ uvádza sa v tlačovej správe Martina Malbureta.

„Prví priekopníci Merkúra a Blížencov dostali priestor plátna a Zem; astronauti Apolla boli mimozemským svetom.“

Prvý americký vesmírny výstup, EVA Eda Whitea nad Texasom, 3. - 7. júna 1965.

Prvý americký vesmírny výstup, EVA Eda Whitea nad Texasom, 3. – 7. júna 1965. Úver: James McDivitt / Christie’s

Fotografie sa teraz dražia pre „ďalších, ktorí si teraz môžu pridať do svojich zbierok“. podľa Webová stránka aukcie Christie’s. Online predaj s názvom „Voyage To Another World: The Victor Martin-Malburet Photograph Collection“ prebieha do 19. novembra.

Titulný obrázok k obrázku: Jediná fotografia Neila Armstronga na Mesiaci, ktorá bola urobená v roku 1969.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close