svet

Francúzska armáda zabila veliteľa Al-Káidy v severnej Afrike

Francúzske vojenské sily počas operácie v Mali zabili vedúceho severoafrickej pobočky teroristickej siete al-Káidy. Informoval o tom dnes francúzsky minister obrany Florence Parly. Reuters a AFP hlásené.

Alžírčan Abdalmalik Drukdal bol vodcom skupiny známej ako al-Káida v islamskom Magrebe (AQIM). Zomrel vo štvrtok v severovýchodnom meste Tessalit v Mali, zatiaľ čo niekoľko jeho blízkych spolupracovníkov bolo „neutralizovaných“.

„Francúzske ozbrojené sily 3. júna zabili za pomoci svojich miestnych partnerov emír al-Káidu v islamskom Magrebe Abdalmalom Drukdalom a niekoľkými jeho najbližšími spolupracovníkmi počas operácie v severnom Mali. “ Povedal Parly.

„Blahoželám a ďakujem všetkým, ktorí umožnili túto odvážnu operáciu, ktorá týmto teroristickým skupinám vážne zasiahla,„DPA citovala ministra.

AQIM sa snaží útokmi a únosmi podkopávať stabilitu krajín severnej Afriky, ako je Tunisko, Mali, Mauretánia, Alžírsko a Burkina Faso.

Drúkdál založil skupinu pod iným menom v roku 1998 a doteraz ju vedie. V roku 2006 prisľúbil lojalitu al-Káide. Jeho organizácia opakovane uniesla a zavraždila turistov v regióne.

Francúzsko má počas svojej protiteroristickej misie v Barkhane nasadených okolo 4 500 vojakov v rozsiahlom regióne Sahelu. V Mali pracuje misia OSN na stabilizácii krajiny. „Tento dôležitý boj za slobodu a stabilitu v tomto regióne je veľkým úspechom,“ Parly zdôraznil.

(function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) { return; } js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close