Ekonomika

Francúzsko rokuje so Spojenými arabskými emirátmi o zmene ruského plynu

Po novom embargu EÚ sa európske štáty snažia nájsť alternatívy na zníženie európskeho dovozu ruských ropných produktov o 90 % v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov.

Francúzsky minister hospodárstva si stanovil za prioritu hľadať alternatívy k ruskému plynu. [ERIC PIERMONT/AFP via Getty]

Francúzsky minister hospodárstva a financií Bruno Le Myre v nedeľu uviedol, že Francúzsko rokuje so Spojenými arabskými emirátmi o nahradení ruských nákupov ropy a plynu.

„Prebiehajú diskusie so Spojenými arabskými emirátmi. Musíme nájsť alternatívu k ruskej rope,“ povedal Le Myre. Rádio Europe 1.

Po šiestom kole sankcií Európskej únie voči Rusku zo 6. júna budú francúzske nákupy ruskej ropy v najbližších mesiacoch pozastavené, vrátane postupného embarga na ropu. Väčšina krajín EÚ bude musieť v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov zastaviť dovoz námornej ropy a v priebehu nasledujúcich ôsmich mesiacov zastaviť úniky ropy.

Dodávky ropy do Ruska prostredníctvom ropovodu Trushpa, ktorý vedie cez Poľsko, Nemecko, Maďarsko, Slovensko a Českú republiku, boli pozastavené na neurčito. Poľsko a Nemecko však uviedli, že do konca tohto roka prestanú používať ropovody a do roku 2023 znížia dovoz ropy z Ruska do EÚ o 90 %.

Francúzsko nie je jedinou krajinou, ktorá sa zameriava na dodávky ropy Emirátov. V polovici marca navštívil britský premiér Boris Johnson Spojené arabské emiráty a Saudskú Arábiu a vyzval ich, aby zvýšili produkciu pri rastúcich cenách palív po celom svete.

Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty, dvaja z najväčších svetových vývozcov ropy a spojenci s Moskvou, sa od okupácie Ukrajiny z 24. februára do značnej miery vyhýbajú postoju proti Rusku.

Potreba znížiť energetickú závislosť Európy môže zvýšiť úsilie o postupné vyraďovanie fosílnych palív v súlade so záväzkom štátov znižovať emisie uhlíka. Okrem rozhovorov so Spojenými arabskými emirátmi plánuje Francúzsko „urýchliť“ a zvýšiť investície do sektora obnoviteľnej energie, uviedol Le Maire.

READ  Podmienky a výzvy týkajúce sa zelenej dohody EÚ

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close