Francúzsko sa vracia do sveta žien

Francúzska ženská reprezentácia porazila Nórsko 4:1 a vyhrala 2022 IIHF Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji žien divízie I-skupiny na domácom ľade v preplnenom IceParc v Angers a znovu získala postup do I. divízie svetov žien na rok 2023.

3 586 fanúšikov na klzisku vytvorilo nový rekord v návštevnosti ženského hokeja vo Francúzsku a boli svedkami vyrovnaného zápasu, v ktorom Francúzsko zdolalo Nórky 40:37. Za Francúzsko skórovali štyria rôzni hráči vrátane troch bodov Estelle Du (1+2).

„Bola to dobrá vec pred domácim publikom. Od začiatku do konca sme mali skvelý zápas. Začali sme dobre a ukázali sme im, že sme tu a sme pripravení. Sme s tým veľmi spokojní,“ povedal Duvin .

Francúzsko a Nórsko boli vyrovnané po troch zápasoch, keď sa Francúzi ujali vedenia proti ťažko skúšanému Nórsku.

Francúzsko aj Nórsko vstúpili do posledného zápasu s dvomi výhrami proti Holandsku a Slovensku a prehrou po predĺžení s Rakúskom so siedmimi bodmi a rozdielom +6 gólov. Je to hra, v ktorej víťaz berie všetko. Kto strelí najviac gólov po 60 minútach alebo po predĺžení či rozstrele, vyhráva turnaj a postupuje na Majstrovstvá sveta žien v ľadovom hokeji 2023.

Bol to návrat na prvé miesto Francúzska, ktoré zostúpilo z roku 2019, zatiaľ čo sen Nórska o zostupe prvýkrát od roku 1997 bol odložený.

„Bol to cieľ pre Nórsko už dlho. Takmer dvakrát sa nám to podarilo. Vidieť vzostupy a pády každého v tíme a nedostať sa do najvyššej súťaže, to by bolo obrovské,“ povedal pred zápasom nórsky útočník Andrea Dalen. Čakanie na propagáciu bude pokračovať.

Nórsko začalo v prvej tretine výborne. Nóri si po ôsmich minútach hry udržali prevahu 10:5 a chystali sa začať svoju druhú presilovú hru, keď v strednom pásme stratili puk.

READ  Veľký Halák viedol Boston k tomu, aby vyhral úvodný zápas druhého kola série

Chloé Aurard zdvihla puk v nájazde dvoch hráčov na nórsku brankárku Enu Nyströmovú a poslala vodorovnú prihrávku Estelle Dwin, ktorá pri skrate otvorila skóre pre Les Bleus.

„Je to neskutočné. Roky sme čakali na majstrovstvá sveta na domácej pôde a nakoniec sa to stalo a získali sme zlato. Je to splnený sen,“ povedal Arard.

„Nebol to jednoduchý začiatok. Bolo to ťažké, ale mali sme svoje systémy a riadili sme sa nimi. Vedeli sme ich zastaviť. Nastrelili sme puk do siete a dostali sme sa do pohybu. Jednoducho sme urobili, čo sme mali.“

Gólovo zlepšilo aj Francúzsko a vytvorilo pred nórskou sieťou väčšie nebezpečenstvo.

Francúzske úsilie sa vyplatilo v čase 10:28 stredného kádra, keď sa Nóri opäť potrápili s druhou ofenzívou Francúzov. Obranca Lucy Cuarto si pripísal puk za asistenciu Duina.

O 1:39 neskôr sa Duvin opäť dostal do centra pozornosti na ťahu v neutrálnej zóne a nakŕmil Claru Rozierovú na gól na 3:0.