Svet

Francúzsky parlament prerušil diskusiu o COVID po Macronovom komentári „biz off“.

PARÍŽ (Reuters) – Francúzsky parlament v stredu skoro ráno prerušil rozpravu o novom zákone o COVID-19, keď opoziční poslanci požadovali objasnenie vyjadrení prezidenta Emmanuela Macrona, že chce „zviesť“ tých, ktorí neboli očkovaní.

Le Parisien https://www.leparisien.fr/politique/europe-vaccination-presidentielle-emmanuel-macron-se-livre-a-nos-lecteurs-04-01-2022-2KVQ3ESR2EAMOTWGW php Noviny vychádzajú v utorok neskoro večer. Tí, ktorí neboli zaočkovaní, sú podľa neho „nezodpovední“ a plánujú si skomplikovať život a že sa nechajú zaočkovať.

Rozhovor bol zverejnený krátko predtým, ako zákonodarcovia obnovili diskusiu o novom zákone, ktorý by prinútil ľudí ukázať dôkazy o vakcíne COVID-19, aby mohli vstúpiť do reštaurácie alebo kina alebo nastúpiť do vlaku.

Zasadnutie rýchlo prebrala diskusia o jeho názoroch.

„Prezident nemôže povedať také veci,“ povedal v parlamente Christian Jacob, opozičný líder Konzervatívnej strany Les Republikánov. „Som za očkovací preukaz, ale nepodporujem text, ktorého cieľom je ‚biznis‘ z Francúzov.“

„Je to váš zámer, áno alebo nie? Nemôžeme pokračovať v diskusii bez jasnej odpovede.“

Iné opozičné skupiny vyzvali sužovaného premiéra, aby odstúpil. Zasadnutie bolo prerušené krátko pred 2:00 (01:00 GMT) a malo pokračovať o 15:00

Hoci má Francúzsko historicky viac podozrení z očkovania ako mnohí jeho susedia, má jednu z najvyšších zaočkovaností proti COVID-19 v EÚ, pričom takmer 90 % Francúzov vo veku 12 a viac rokov je zaočkovaných.

Keďže sa v apríli blížia prezidentské voľby a všeobecne sa očakáva, že sa v nich zúčastní, Macron si možno spočítal, že jeho komentáre o tých, ktorí neboli zaočkovaní, budú u voličov dobré.

V rozhovore povedal: „Chcem znova kandidovať“ a jeho komentáre sa stali najpopulárnejšími témami na Twitteri vo Francúzsku.

Celé mesiace museli ľudia na mnohých verejných miestach preukazovať, že boli očkovaní, alebo mali negatívny test Govt-19. Vláda sa však rozhodla upustiť od možnosti testovania v novom návrhu zákona, pretože infekcie v odrodách delta a omigran sú na vzostupe.

READ  Napínavé teórie za záhadnými symbolmi „Z“ nájdenými na ruských tankoch

(Správa Benoita von Overstretten a Ingrid Melander; úprava Dominic Vitalan a Timothy Heritage)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close