športové

Frustrovaný, Hitler sa naňho nemohol pozrieť. Za 45 minút nastavil 5 svetových rekordov

dnes 11:05
|

V pondelok ubehlo presne 85 rokov od chvíle, keď Američan James Cleveland Owens, známy pod menom Jesse Owens, prelomil päť svetových rekordov na jednej udalosti a založil ďalšiu.

Stalo sa to v Ann Arbor, neďaleko Detroitu, v americkom štáte Michigan, a uspel za 45 minút. Väčšina z nich bežala v disciplínach, ktoré už v dnešnom športovom svete nehrajú žiadnu rolu.

21-ročný Owens bol najrýchlejší vo výškach 100 metrov, 220 metrov a 220 metrov nad prekážkami. Posledné dva boli hodnotené ako svetové rekordy na pretekoch 200 metrov a viac ako 200 metrov. Tréner Larry Snyder v tom čase hovoril o Owensovi: „Nebeží, ale vznáša sa nad koľajou. Prakticky ju hladne chodí nohami. Je to ako keby ani neskočil z blokov. Môžete si bezpečne nechať šálku kávy na hlavu a nespadne … “

Owens tiež pridal rekord v rokoch úspešne zavedených kilometrov. Jeho rekordný skok 813 cm od Ann Arbor trval štvrtinu storočia. Až okolo roku 1960 ho prešiel Ralph Boston, ktorý pristál vo vzdialenosti 821 cm.

Od pamätného záznamu troch štvrtín záznamu uplynul rok, keď sa Jesse Owens objavil ako jedna zo silných stránok amerického tímu na olympijských hrách v Berlíne. Nakoniec sa stal jedným. Napriek zjavnej neochote ríšskeho kancelára Adolfa Hitlera, vyhral preteky 100 a 200 metrov a pridal triumfy k štafete 4x 100 m a dlhému skoku.

Hovorí sa, že po 100-metrovom závode, ktorému dominovali dvaja čierni Američania, Owens a Metcalfe, sa Hitler neodolal vlne frustrácie a opustil štadión. Avšak, on sa objavil neskôr pri slávnostnom odovzdávaní medailí, aj keď zjavne Owens ‘ruku potriasol. Podľa Owensovej autobiografie mal nemecký nacistický vodca poslať víťazovi iba sto pozdravov.

Neskôr hlavný agresor v II. Počas druhej svetovej vojny veľa utrpelo, že Američania získali v Berlíne 11 zlatých medailí, z ktorých šesť vyhralo atléti s tmavou pletí a štyri fenomenálny Owens. Dodal im svetové rekordy – na 200 m (20,7 s) tiež ako člen relé 4x 100 m (38,7) plus vyvážené svetové maximum 100 (10,3). Taktiež nastavuje olympijský rekord na vzdialenosť (806 cm). Nemecké publikum vďačne ocenilo Owensa, hoci bol iba „farebným“ Američanom. „Vyhrať sto na olympijských hrách bol môj sen, keď som začal bežať vo veku 13 rokov.“ Owens pripustil.

Ak by si niekto myslel, že ho privítajú v Spojených štátoch so stálou ováciou ako štvornásobný olympijský víťaz, nič také sa nestalo. Prezident USA Franklin Delano Roosevelt v tom čase nenašiel čas uprostred predvolebnej kampane za Owensa a nepozval ho do Bieleho domu. Poznal ho oveľa neskôr. V roku 1973 mu nemecký generálny konzul v Los Angeles udelil Spolkový záslužný kríž. O tri roky neskôr sa Američania prebudili a unikli z vtedajšej prezidentskej medaily slobody vtedajšej hlavy štátu Geralda Forda. Ďalší americký prezident George W. Bush mu v roku 1990 odovzdal zlatú medailu Kongresu za „humanitárnu zásluhu za ľudskú rasu“. Bolo to Owens 10 rokov po jeho smrti. Ťažký fajčiar zomrel vo veku 66 rokov na rakovinu pľúc.

Pôvodne z Oakville v Alabame sa Owens narodil v rodine zberačov bavlny, jeho starí rodičia boli otroci. V nádeji na lepší život sa Owens presťahoval do Ohia, kde sa James Cleveland zapísal na East Technical High School a potom na Ohio State University. Bol tam už najlepším sprinterom a zrodila sa jeho prezývka „Strela z Ohio“. Sláva a uznanie mu však nezískali ani štyri olympijské zlaté medaile. Bol berlínskym hrdinom pre niekoľko ľudí, ale jeho úplná integrácia do spoločnosti ho nezaručila. „Mal som štyri zlaté medaile, ale s tým som nemohol jesť.“ hlasoval roky.

Po olympijských hrách v roku 1936 skončil ako atlét vo veku 23 rokov. Oživením začal v cirkusoch a rôznych predstaveniach, kde vo vysokej rýchlosti súťažil s autami alebo závodnými koňmi. Na nejaký čas bol tiež členom basketbalového kúzelníckeho tímu Harlem Globetrotters. Nakoniec našiel svoje poslanie v oblasti marketingu. Podľa portálu Chicago biography.com založil firmu v tejto oblasti a často cestoval do Spojených štátov. Hovoril o dôležitosti marketingových vzťahov na obchodných rokovaniach pre podnikateľov. Bol tiež veľvyslancom dobrej vôle pre ministerstvo zahraničných vecí Spojených štátov v Ázii a bol tajomníkom komisie Illinois State Sports Commission.

V roku 2016 natočili film o spoločnosti Owens s názvom „Racing“. Svoju krátku kariéru zaznamenal ako univerzitný šprint, ktorý sa stal hviezdou olympijských hier v Berlíne, čo zasiahlo neočakávanú ranu Hitlerovým nápadom o ovládnutí árijského závodu v športe. Po konzultácii so svojimi tromi dcérami si vybrali mladého kanadského herca Stephana Jamesa za Owensa a Jasona Sudeikisa ako trénera Larryho Snydera.

Owens je ženatý s Ruth Owensovou už takmer 48 rokov. Po mnoho rokov bola vedúcou nadácie, ktorá pomáhala mladým ľuďom. Spoločne vychovali tri dcéry, Gloriu, Beverly a Marlene. Ruth zomrela v roku 2001 na zlyhanie srdca.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close