Svet

Fukušima vypúšťa rádioaktívnu vodu do oceánu. Rybári sa boja o svoje živobytie

“To, čo robíme v rádioaktívnej vode, odkladáme už roky. Vláda nebola schopná rozhodnúť. Je čas začať vypúšťať vodu do mora,” uviedol pre tlačovú agentúru predseda vlády Su Ťij. O sedem rokov neskôr dospela japonská vláda ku konečnému rozhodnutiu a začne vystupovať z vody. Podľa odborníka sú to dva roky.

Japonskí rybári sú však v chaose. Podľa nich bude mať vypúšťanie rádioaktívnej vody negatívny dopad na ryby a potom ich nebude chcieť nikto kúpiť. Obyvatelia Japonska sa ale tiež obávajú toho, čo sa stane, ak sa niekto náhodou opije alebo sa okúpe v špinavej vode. Odborníci tvrdia, že znečistenie je také nízke, že nepredstavuje pre človeka žiadne nebezpečenstvo.

Južná Kórea a Čína spochybňujú vplyv vody na životné prostredie. Oba štáty boli medzi tými, ktoré po nehode odmietli dovážať akékoľvek hospodárske zvieratá z Japonska.

“Japonsko vždy otvorene hovorilo o tom, čo sa stane so znečistenou vodou, ale budúce rokovania medzi susednými štátmi musia pokračovať. To by mohlo mať negatívny dopad na všetkých,” uviedol o situácii juhokórejský minister zahraničia Zhang Yu-jong.

Časová os: Od nehody vo Fukušime uplynulo desať rokov. Sledujte reportáž TV Nova tu:

Skontrolujte tiež spravodajstvo TV Nova na portáli Wow, Môžete sledovať priame prenosy a nahrávky nováčika v televízii.

READ  Matovič informoval o opatreniach. Počty ľudí na akciách sa zvýši, návrh na obmedzenie neprešiel

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close