šport

Futbalové transparenty „Veľké Maďarsko“ rozhnevali Rumunsko


Maďarskí fanúšikovia povzbudzujú pred zápasom I. skupiny kvalifikácie na majstrovstvá sveta FIFA 2022 proti Maďarsku proti Anglicku v Puskas Ferenc Arena 2. septembra 2021 v Budapešti v Maďarsku. Foto: EPA-EFE/Zsolt Szigetvary

Rumunskí politici a Rumunská futbalová konfederácia kritizovali Maďarskú futbalovú konfederáciu MLSZ po tom, čo UEFA v utorok oznámila, že zobrazenie mapy Veľkého Maďarska na vlajkách alebo transparentoch by nebolo aktom rasizmu, a preto by ho mohli používať maďarskí priaznivci. Symbol v oficiálnych súťažiach.

Ionat Sto, hovorca vládnucej Rumunskej Liberálnej národnej strany a bývalý minister športu, v stredu uviedol, že toto rozhodnutie podporí historický revizionizmus v Maďarsku, kde nacionalisti nostalgicky vnímajú oveľa väčšie hranice Maďarska pred prvou svetovou vojnou. moderného Rumunska.

„Takáto udalosť by vytvorila nebezpečný precedens. Bolo by to proti všetkým princípom, ktorými sa hra riadi. „Sfúkne to len plachty teroristov, ktorí aj tak lovia ryby v tak strašných časoch, ako je dnes,“ povedal Straw.

Povedal tiež, že všetkým odporučil, aby sa zdržali komentárov k príbehu, ktorý je „ďaleko od pravdy“, kým sa neobjasní stanovisko UEFA. komunity“.

MLSZ vydalo vyhlásenie, v ktorom uvádza, že „prejavuje úctu k historickému Maďarsku a solidaritu s priaznivcami zo zahraničia“, keďže teraz povolí používanie takýchto vlajok a transparentov na zápasoch.

„Priaznivci môžu zobraziť len reprezentatívnu mapu Veľkého Uhorska, žiadne iné symboly či nápisy,“ vysvetlilo MLSZ.

Maďarská reprezentácia hostí Estónsko v piatok v Budapešti a Bulharsko v pondelok na medzištátnom prípravnom stretnutí. MLSZ varovalo fanúšikov, že vlajky alebo štipce na prádlo by nemali obsahovať politické alebo rasistické heslá, inak budú zakázané.

„Futbal nie je politika“, komentoval oznámenie Maďarského futbalového zväzu maďarský minister financií Mihaly Varga.

Je iróniou, že Varga – nie jeden z nacionalistov vo vláde Viktora Orbána – oznámil na Facebooku, keď stál pred mapou Veľkého Maďarska.

READ  Ukážka svetov IIHF: Kanada vs. Lotyšsko

Rumunská futbalová federácia FRF medzitým požiadala UEFA o oficiálne stanovisko a krátko nato zverejnila odpoveď. Oficiálna web stránka V stredu UEFA uviedla, že nedovolí, aby sa historická mapa Veľkého Maďarska zobrazovala na medzinárodných zápasoch, akými sú napríklad prípravné zápasy na Euro 2024.

„UEFA nemá a nebude oprávnená zobrazovať symboly určené Maďarskou futbalovou federáciou v súťažiach organizovaných na európskej úrovni,“ zdôraznil FRF.

Rumunská futbalová federácia uviedla, že jej náprotivok v Maďarsku urobil chybu pri vydaní svojho oznámenia, pretože zobrazenie symbolov predstavovalo odchýlku od nariadení UEFA týkajúcich sa správ s provokatívnym a/alebo politickým obsahom. FRF uviedla, že ak sa tak stane, bude o tom informovať disciplinárne orgány.

Maďarský premiér Viktor Orbán je známy presadzovaním svojej nacionalistickej agendy prostredníctvom futbalu v Maďarsku a okolí, kde maďarský štát alebo podnikatelia financujú alebo vlastnia futbalové tímy.

V novembri 2022 mal Orban na zápase maďarskej seniorskej reprezentácie šatku s mapou „Veľké Maďarsko“.

Po páde Rakúsko-Uhorska na konci 1. svetovej vojny stratilo Maďarsko dve tretiny svojho územia a tretinu svojej populácie – vrátane 3,3 milióna etnických Maďarov – podľa podmienok drakonickej Trianonskej zmluvy z roku 1920. Maďari to stále vnímajú ako národný šok.

Medzi stratené územia patrili časti dnešného Rakúska, Rumunska, Ukrajiny, Slovenska, Srbska a Chorvátska. Rumunsko, Slovensko a Srbsko sú domovom významných maďarských komunít.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close