Svet

G7 využíva ruské aktíva na pôžičku 50 miliárd dolárov Ukrajine: Ako to bude fungovať? | Správy o vojne medzi Ruskom a Ukrajinou

Prostriedky by mohli Ukrajine pomôcť brániť sa proti Rusku. Plán však nesie riziká – a hrozbu ruskej odvety.

Skupina krajín G7 vo štvrtok oznámila plány použiť zmrazené ruské aktíva na financovanie pôžičky Ukrajine vo výške 50 miliárd USD, keďže Kyjev pokračuje v agresívnej kampani, aby zabránil ďalšiemu postupu síl svojho väčšieho suseda 28 mesiacov po vojne v Moskve.

Oznámenie prišlo, keď sa lídri skupiny, ktorá zahŕňa Spojené štáty, Spojené kráľovstvo, Nemecko, Taliansko, Kanadu, Japonsko, Francúzsko a Európsku úniu, stretli na svojom výročnom summite v Apúlii v Taliansku.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý sa summitu zúčastnil, ho ocenil ako „dôležitý krok v poskytovaní udržateľnej podpory Ukrajine pri víťazstve v tejto vojne“.

Ale niekoľko hodín po oznámení hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová prisľúbila, že v odvete budú „mimoriadne bolestivé“ opatrenia.

Tu je to, čo vieme o zmrazených aktívach, ako sa očakáva, že úver bude fungovať a aké riziká môžu predstavovať Kyjev a jeho západných spojencov:

Čo sú zmrazené aktíva?

Po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022 viaceré západné krajiny zmrazili aktíva ruskej centrálnej banky na svojom území. Tieto aktíva sú asi 300 miliárd dolárov. Tieto zmrazené aktíva generujú 3 miliardy dolárov ročne na úrokoch a USA už dlho tlačia na to, aby tieto peniaze použili na podporu Ukrajiny.

Väčšina aktív je spravovaná v rámci EÚ.

Predstavitelia EÚ tvrdia, že vytvorené výhody nie sú zmluvne pridelené Moskve, a preto predstavujú neočakávané zisky pre holdingové krajiny. Niektorí naliehali na Ukrajinu, aby odovzdala ruské aktíva zmrazené na Západe – to je však kontroverzné a vyžadovalo by si to súhlas súdov a mohlo by to porušiť medzinárodné právo. Vo všeobecnosti sa zistí, že zmrazené aktíva patria vlastníkovi týchto aktív – nie krajine, v ktorej sa geograficky nachádzajú.

READ  Predseda vlády Singapuru zaplatí 87 000 S súdnych trov za súdne konanie za ohováranie proti autorovi a autorovi TOC

Kde sú zmrazené ruské aktíva?

Tu je rozpis najviac zahraničných ruských aktív, ktoré boli prvýkrát zmrazené v roku 2022, podľa údajov centrálnych bánk krajín:

  • Francúzsko (71 miliárd dolárov)
  • Japonsko (58 miliárd dolárov)
  • Nemecko (55 miliárd dolárov)
  • USA (38 miliárd dolárov)
  • Spojené kráľovstvo (26 miliárd dolárov)
  • Rakúsko (17 miliárd dolárov)
  • Kanada (16 miliárd dolárov)

Ako sa bude majetok využívať?

Na podrobnostiach sa stále pracuje, ale základná myšlienka je takáto: jeden zo subjektov G7 – napríklad EÚ alebo USA – si na medzinárodných trhoch požičia 50 miliárd dolárov a poskytne ich Ukrajine.

Neskôr by sa úroky z tohto dlhu financovali zo ziskov vytvorených skonfiškovanými ruskými aktívami.

Očakáva sa, že Ukrajina použije peniaze na nákup zbraní a obnovu. Správa Svetovej banky z februára odhadla náklady na obnovu vojnou zničenej krajiny na 486 miliárd dolárov v priebehu nasledujúcich 10 rokov.

Kedy dostane Ukrajina túto pôžičku?

Očakáva sa, že finančné prostriedky sa do Kyjeva dostanú do konca roka. To znamená, že to nebude mať žiadny bezprostredný vplyv na schopnosti Ukrajiny v prebiehajúcej vojne.

Dlh bol však vždy dlhodobý projekt. Niektorí experti tvrdia, že americký prezident Joe Biden presadil nový 10-ročný obranný plán na výcvik ukrajinskej armády v politicky búrlivom období v Spojených štátoch. Bývalý prezident Donald Trump, ktorý sa tento rok v novembri uchádza o znovuzvolenie v kľúčových štátoch o Bidenovi, sa postavil proti americkému financovaniu Ukrajiny.

Trump počas svojho prvého funkčného obdobia stiahol Spojené štáty od kľúčových globálnych záväzkov, ktoré prijal jeho predchodca Barack Obama, vrátane parížskej dohody o zmene klímy a jadrovej dohody s Iránom.

Sú vo finančnom pláne riziká?

Áno. Ak Rusko opäť získa kontrolu nad svojimi aktívami, alebo ak budú zmrazené v rámci mierových rokovaní, krajiny G7 budú musieť nájsť iné spôsoby splatenia dlhu. Ak zmrazené ruské aktíva nedokážu generovať príjem potrebný na obsluhu dlhu – kvôli výkyvom na trhu – budú musieť krajiny G7 nájsť alternatívne spôsoby, ako dlh opäť splatiť.

READ  Bola Kellnerova smrť objasnená? Vyšetrovanie zvyšného Harvathu

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová novinárom povedala, že na dlh prispejú všetky krajiny G7, podrobnosti však nie sú jasné.

Sankcie na ruské aktíva v Európe si každý rok vyžadujú schválenie EÚ. Teoreticky by jediné hlasovanie veta zo strany Maďarska, všeobecne uznávaného člena EÚ nad ruským prezidentom Vladimirom Putinom, mohlo potlačiť plány Ukrajiny na zadlženie. Maďarsko začiatkom tohto roka zablokovalo pomoc EÚ Ukrajine.

Rusko by tiež mohlo zaútočiť proti plánu G7 tým istým spôsobom – použitím západných aktív v Rusku počas ukrajinskej vojny na pokrytie straty príjmov zo zmrazených aktív na Západe.

Hoci Rusko nedostalo veľa aktív od západných centrálnych bánk, uviedlo, že má aktíva od západných spoločností, ktoré tam pôsobili pred vojnou. Rusko tvrdí, že tieto aktíva majú hodnotu takmer 300 miliárd dolárov v ruských aktívach zmrazených na Západe.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close