Svet

Gambijský úrad pre autorské práva si pripomína Svetový deň knihy a autorských práv 2023 –

Autor Yunus S Saliu

Gambijský úrad pre autorské práva spadajúci pod Národné centrum pre umenie a kultúru (NCAC) si cez víkend pripomenul tohtoročný Svetový deň knihy a autorských práv – v rámci témy Domorodý jazyk ako prostriedok na dosiahnutie trvalo udržateľného rozvoja.

Toto denné podujatie sa konalo na Arch 22 (Never Again Memorial Arch) a spojilo rôznych hostí, hudobných propagátorov, filmárov, intelektuálov, zberateľskú komunitu a hosťujúceho rečníka z Kanady.

Deň autorských práv každoročne oslavuje 23. apríla UNESCO a jeho partneri na celom svete s cieľom podporiť pôžitok z kníh a kultúru čítania, čím sa zabezpečí prepojenie medzi minulosťou a budúcnosťou.

Úradník pre autorské práva Sanna Zawara vo svojom úvodnom prejave v mene Hassooma Seeseyho, generálneho riaditeľa NCAC, vysvetlil široký význam autorských práv, ich význam pre jednotlivé diela a ich význam pre ekonomiku krajiny.

Keď hovoril o téme oslavy, povedal, že propagujúc domorodé jazyky ako prostriedok na dosiahnutie trvalo udržateľného ľudského rozvoja, jazyky nie sú len spôsobmi komunikácie, ale aj komplexnými a komplexnými znalostnými systémami, ktoré sa vyvíjali desaťročia.

„Pre domorodcov jazyky nielen identifikujú ich pôvod alebo členstvo v komunite, ale nesú aj etické hodnoty svojich predkov,“ prezradil.

Všetkým však pripomenul význam autorského práva s tým, že niektoré spôsoby použitia diela sú legálne len so súhlasom vlastníka a že poskytujú právnu ochranu zainteresovaným subjektom v kultúrnom a kreatívnom priemysle. Ekonomické a morálne práva,“ poznamenal.

Pán. Zawara trvala na tom a zároveň využila príležitosť vyjadriť pripravenosť úradu pre autorské práva zverejniť svoj softvér na vyberanie licenčných poplatkov ako WIPO. Už schválený bude znamenať začiatok vyberania licenčných poplatkov v krajine.

Hosťujúcim rečníkom, ktorý predniesol hlavný prejav, bol pán Edmund Almond z kanadskej UREEQA Music and Copyright Consultancy, ktorý odovzdal hlboké znalosti o registrácii duševného vlastníctva (IP) a autorských právach. Hovoril tiež o svojom vzdelaní, kariére a podnikaní, ktoré sa sústreďovali okolo hudby a jeho poradenskej firmy.

READ  Príkaz FBI k prehliadke ukazuje, že Donald Trump je vyšetrovaný pre marenie spravodlivosti

Keď hovoril o téme dňa, povedal, že jazyk je nástrojom komunikácie, je dôležité, aby si ľudia vážili to, kým sú, a zameranie sa na jazyk umožní ľuďom pochopiť ich kultúru od jedla, obliekania, spôsobu, akým spievate a rešpekt. Kultúra, ľudia.

Takáto miera rešpektu je veľmi dôležitá a mala by byť najdôležitejšou vecou pri uznávaní výroku „Všetko, čo robíme, je komunikácia – ako nosíme oblečenie, ktoré nás robí šťastnými a robí nás šťastnými, a pri pohľade na angličtinu. Speaking English, Speaking French , nie je to len zábava pre nás, ale aj vzdelávanie.

Pri autorských právach musíme najprv pochopiť, že veľa rešpektu pochádza z pochopenia týchto pôvodných jazykov a toho, čo predstavujú, a z pochopenia významu tohto práva.

Hudobný promotér pán Ogo Dramme, ktorý sa s publikom podelil o svoje skúsenosti vo svete hudby a autorských práv, poznamenal, že väčšinu gambijských príbehov napísali cudzinci „Mnohé z našich kultúr praktizujú cudzinci. čas, keď Gambijčania odchádzajú do Anglicka a iných častí Európy alebo Ameriky študovať kora, jembe.

Spojenie človeka s Bohom je cez prírodu, nástroje, ktoré ľudia používajú, sú stromy a väčšina z nich má božské spojenie s hudobníkmi, vysvetlil, že strach z pretĺkania sa životom je „príbeh, ktorý vám rozprávajú vaši rodičia, a veľké veci, ktoré predpovedali“. po predkoch“.

Ikona hudobného propagátora preto vyzvala ľudí, aby „chránili dar, ktorý nám Boh dal, a sústredili sa na to, čo je naše“.

V mene splnomocnenca pre autorské práva v rámci NCAC, marketingová manažérka NCAC, pani. Saini Sisay poďakoval Trust Bank Plc a Afrikall, oficiálnym sponzorom podujatia.


Zobrazenia príspevku: 75

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close