Ekonomika

Geopolitické krízy nútia lídrov čeliť novým zložitým skutočnostiam

Poľský prezident Andrzej Duda ostro odsúdil ruskú okupáciu Ukrajiny, prisľúbil „100% podporu“ prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému a vyzval Moskvu, aby zaplatila Kyjevu kompenzáciu. „Neuznávam, že Rusko môže porušovať medzinárodné právo bez trestu.“

Ruská agresia proti Ukrajine obnovila jednotu v rámci Západu a zdôraznila dôležitosť demokratických hodnôt pre mnohé západné národy. Najmä Fínsko a Švédsko odložili svoju dlhotrvajúcu neutrálnu politiku a požiadali o vstup do NATO. „Nachádzame sa v úplne novej situácii a musíme ju prebudiť,“ povedala fínska ministerka zahraničných vecí Becca Havisto ako dôvod zrútenia povojnovej európskej obrannej architektúry a rastúcej chuti Ruska do nebezpečenstva. Jeden z hlavných faktorov motivujúcich Fínsko uchádzať sa o členstvo.

Havisto povedal, že členovia NATO zaručili Fínsku a Švédsku v tomto „šedom čase“ medzi severskou žiadosťou o vstup do aliancie a jej možným plným prístupom, pričom budú využívať vzájomnú ochranu podľa článku 5 Charty NATO. Bezpečnosť zaručená. Na otázku o námietke Turecka voči rozšíreniu členstva o Fínsko a Švédsko vyjadril nádej, že Helsinki môžu tieto obavy vyriešiť.

Princ Faisal bin Farhan al-Saud, minister zahraničných vecí Saudskej Arábie, zdôraznil potrebu spolupráce, pretože sa obáva čoraz konkurenčnejšieho geopolitického prostredia poznačeného rastúcimi trenicami medzi Spojenými štátmi a Čínou.

„Ak sa z COVID-u niečo naučíme, myslím si, že by sme sa mali zamerať na spoluprácu a naďalej hľadať spôsoby, ako túto spoluprácu podporiť. Napriek rozdielom, keď existuje konkurencia, musíme nájsť spôsoby, ako sa navzájom rozprávať. Poznamenal, že Saudská Arábia, ktorá rešpektuje tak komplexné obchodné vzťahy s Čínou, ako aj národné bezpečnostné vzťahy so Spojenými štátmi, je v dobrej pozícii na uľahčenie dialógu medzi poprednými svetovými mocnosťami.

Vyjadrenia princa Faisala zopakovala aj pakistanská ministerka zahraničných vecí Hina Rabbani Kar, ktorá sa vyjadrila k „binárnej voľbe“ krajín s úzkymi väzbami na Čínu aj Spojené štáty. „Často dostávame túto otázku: Koho si vyberiete? Ukazuje to, ako ďaleko sme klesli ako globálna komunita,“ povedal.

READ  Neporazení Kanaďania tvrdia, že v ich zápase proti Fínsku nebude problémom spokojnosť

Gregory W. Meeks, člen Demokratického kongresu v New Yorku6Th Okresný a predseda zahraničného výboru Snemovne reprezentantov ocenil podporu oboch strán najnovšiemu zákonu Senátu, ktorý prisľúbil Ukrajine humanitárnu a vojenskú pomoc vo výške 40 miliárd USD, ako aj širšiu medzinárodnú podporu, ktorú Ukrajina dostala.

Zdôraznil tiež potrebu prelomiť blokádu ukrajinských čiernomorských prístavov a potravinovú krízu, v rámci ktorej by sa ukrajinské obilie mohlo dodávať do mnohých jej závislých krajín. „Musíš otvoriť [the port of Odessa] Pretože sa neobmedzuje len na to, čo sa deje na Ukrajine; Ohrozuje celý svet.

Madrid bude budúci mesiac hostiteľom summitu NATO a španielsky minister zahraničných vecí José Manuel Albarez Funo ocenil reakciu koalície na ruskú okupáciu Ukrajiny. Zdôraznil však, že vznikajúca potravinová kríza, ak sa nevyrieši, môže predstavovať hrozbu pre Európu. Sahel, časť severnej Afriky hraničiaca so Saharou, už zaznamenal hlbokú potravinovú neistotu a varoval, že rastúce ceny obilia by mohli narušiť migráciu na sever. „Jednota je naša najlepšia obrana.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close