najnovšie správy

George Floyd sa naposledy rozlúčil s Houstonom

Pohreb sa konal v čase, keď sa polícia v Minneapolise zaviazala rozpustiť a prestavať policajné zbory mesta.

Rodina a priatelia sa zišli v utorok na poslednú rozlúčku s Georgeom Floydom v kostole v Houstone v Texase, kde vyrastal a bol pochovaný navždy. Na konci obradu boli počuť evanjeliovú hudbu a bolestivé slová holdu. Smrť 46-ročného afrického Američana pri policajnej operácii vyvolala celosvetové protesty proti policajnej brutalite a rasizmu.

Politici, aktivisti za občianske práva a celebrity sa zišli počas slávnostného smútku v Praise Fountain v Houstone, kde sa predstavila otvorená rakva s neskorým Floydom. Počuli spomienky na človeka nazývaného „sladké pole“. Kočka potom prepraví zlatú rakvu na Floydovo posledné miesto odpočinku vedľa hrobu svojej matky, informovala tlačová agentúra AFP.

Hoci to bol vážny incident, kostol v južnom Houstone bol plný radostnej hudby a láskavých spomienok na sympatického a talentovaného človeka, ktorého náhla smrť vyústila do celosvetového hnutia za rasovú spravodlivosť.

Ľudia si pamätajú, že Floyd je pôsobivý stredoškolský športovec a dobrý priateľ.

„George Floyd zmenil svet. Dáme svetu vedieť, že ho zmenil,“ povedal miestny poslanec Al Green pre smútiace zhromaždenie.

„Máme zodpovednosť voči všetkým, aby sme dnes po oslave života Georga Floyda neodišli a urobili ďalší krok … musíme ubezpečiť budúce generácie. že sa to už nebude opakovať, “dodal kongresman.

Jeho smrť sa stala symbolom

Floyd zomrel 25. mája v Minneapolise, keď biely policajt pokľakol na krku takmer deväť minút. Floydove dôvody „Nemôžem dýchať“ sa stali sloganom ľudí pobúrených pri protestoch.

Jeho smrť sa stala symbolom prerušených vzťahov medzi spoločenstvami ľudí iných rás a políciou v USA, ale aj v iných krajinách. Preto sa desiatky tisíc demonštrantov vydali do ulíc.

Kostol Praise Fountain bol posledným krokom v sérii obradov, v ktorých ľudia vzdali hold Floydovi.

V ten deň, po dvoch týždňoch napätia v Spojených štátoch, boli hlavnými témami budovania kostola mier a nádej – príbuzní a priatelia sa striedali na pódiu príhovory, v ktorých opísali svoj smútok.

Pred vchodom do kostola sa vyliali kvety a v pondelok prišlo vzdať hold otvorenej rakve s jej pozostatkami vyše 6 000 smútiacich.

Samotný kostol bol naplnený asi 500 truchliacimi mužmi, ktorí boli všetci zahalení do tváre kvôli pandémii koronavírusov. Medzi prítomnými boli herci Channing Tatum a Jamie Foxx, ako aj majster sveta v boxe Floyd Mayweather, ktorý údajne uhradil všetky výdavky.

Demokratický prezidentský kandidát Joe Biden, ktorý navštívil smútiacu rodinu, vo videu vyjadril sústrasť Floydovým deťom a vyzval ich, aby „zmenili a zlepšili svet“ v mene svojho otca.

Vo videohovore s tými, ktorí sú v cirkvi, Biden tiež povedal: „Nastal čas na rasovú spravodlivosť. Nesmieme sa od nej odvrátiť. Túto chvíľu nemôžeme nechať ujsť a myslieť si, že znovu nás odvráťte od rasizmu, ktorý nás horí v srdci našej duše. ““

Pohreb sa konal v čase, keď polícia v Minneapolise prisľúbila rozpustenie a prestavbu oddelenia mestskej polície, kde Floyd zomrel pri zatknutí za údajné zaplatenie falošnou bankovkou 20 dolárov.

Biely policajt Derek Chauvin, 44 rokov, natáčal na kolenách na Floydových putá, čelí 40 rokom väzenia, ak bol usvedčený z vraždy druhého a tretieho stupňa a zabitia.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close