Veda

GI príznaky? Nemusí to byť covid, ale môže to byť norovírus.

Keďže prípady COVID-19 v Spojených štátoch naďalej klesajú, prípady ďalšieho vírusu sa vracajú na úroveň pred pandémiou.

Ohniská norovírusu, ploštice zodpovednej za obávanú žalúdočnú chrípku, podľa nej od januára pribúdajú. Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb,

Od augusta 2021 do začiatku minulého mesiaca CDC hlásilo 448 . Nahlásené prepuknutie norovírusu, V rovnakom období minulého roka ich bolo nahlásených len 78.

Od začiatku januára sa počet týždenných ohnísk zvýšil z menej ako 10 na viac ako 50. Údaje sú založené na správach zo štátnych zdravotníckych oddelení v Massachusetts, Michigan, Minnesota, Nebraska, Nové Mexiko, Ohio, Oregon, Južná Karolína, Tennessee. , Virgínia, Wisconsin a Wyoming.

Neexistujú žiadne údaje, ktoré by naznačovali, že prepuknutie norovírusu je nejakým spôsobom spojené s verziou koronavírusu Omicron.

Je však možné, že zrušenie obmedzení COVID pomáha šíreniu vírusu. Norovírus, ktorý spôsobuje zvracanie a hnačku, je vysoko nákazlivý a šíri sa z človeka na človeka cez povrchy.

Špecialista na medicínu a infekčné choroby na Baylor College of Medicine v Houstone, Dr. Robert Atmar povedal, že má podozrenie, že nárast epidémie by mohol byť odrazom uvoľnených celoštátnych stratégií na zmiernenie COVID.

Napríklad vo väčšine oblastí krajiny už nie je potrebné maskovanie. A hoci sa norovírus nešíri respiračnými kvapôčkami, nárast prípadov môže odrážať uvoľnenie kontroly infekcií vo všeobecnosti.

Šírenie norovírusu je obzvlášť znepokojujúce, pretože je možné šíriť miliardy mikroskopické norovírusové častice na povrchoch a cez kontaminované potraviny alebo vodu. Na to, aby niekomu ochorelo, stačí pár týchto častíc.

„Koncentrácia vírusu vo vzorkách stolice je veľmi vysoká, takže na infikovanie ľudí nie je potrebná veľmi jemná kontaminácia,“ povedal Atmar.

Ohniská sú bežnejšie v oblastiach, kde sa ľudia zhromažďujú v tesnej blízkosti, ako sú výletné lode alebo centrá dennej starostlivosti.

READ  Rover Mars Curiosity vidí v skalnom lôžku silný uhlíkový podpis – môže naznačovať biologickú aktivitu

Povedal, že najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť norovírusu, je dobrá staromódna hygiena. To znamená, že po použití kúpeľne a pred prípravou jedla si dôkladne umývajte ruky mydlom a vodou asi 20 sekúnd.

Povedal, že pokiaľ ide o čistenie povrchov, na čistenie postihnutých oblastí je najlepší zriedený roztok bielidla.

poslúchnuť NBC Health Perie Twitter A Facebook,

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close