Ekonomika

Globálna ekonomika trpí infláciou a neexistujú žiadne známky poklesu úrokových sadzieb: IIF

Reprezentatívny obraz. – Odstriekať

Medzinárodný menový fond (IIF) tvrdí, že globálna ekonomika nevykazuje žiadne známky rastúcej inflácie a klesajúcich úrokových sadzieb. bne IntelliNews Nahlásené.

„Sme v agónii globálnej vojny s úrokovými sadzbami a vysokou infláciou.

„Zvažuje toky pre rozvíjajúce sa trhy, pričom naše vysokofrekvenčné sledovanie toku najväčších EM sveta vychádza na rovnakej úrovni ako obavy z deflácie RMB z rokov 2015 a 2016,“ povedal Brooks.

V publikácii sa uvádza, že inflácia na trhoch okolo rozvojových a rozvojových krajín neustále rastie.

Čítajte viac: Inflácia, reforma dotácií zasiahla žalúdok v izolovanom Iráne

S prudkým rastom menovopolitických sadzieb v krajinách, ktorým sa nepodarilo obmedziť „explozívny rast“ inflácie, sa podľa správy zverejnenej na stredoeurópskych trhoch aj inflácia začína vymykať kontrole.

Krajiny ako Československo, Moldavsko, Slovensko, Rumunsko, Poľsko a Bulharsko dosahujú dvojciferné miery inflácie.

Dôvodom zvýšenia inflácie bolo narušenie dodávateľského reťazca spôsobené infekciou koronavírusom a ďalej zhoršené potravinovým šokom v dôsledku rusko-ukrajinskej vojny.

V dôsledku toho Svetová banka v máji znížila svoj globálny ekonomický výhľad na 2,9 % a varovala, že svet čelí „skutočnému riziku stagnácie“.

Ale IIF poznamenal, že svet tam ešte nie je. Podľa bne IntelliNewsRozvíjajúce sa európske krajiny majú jednociferné záporné úrokové sadzby, čo znamená, že ich centrálne banky môžu kontrolovať infláciu ešte agresívnejším zvyšovaním úrokových sadzieb.

„Je to neuveriteľné. Väčšina väčších rozvíjajúcich sa trhov začala prekonávať vyspelé ekonomiky, ktoré teraz ponechávajú reálne dlhodobé úrokové sadzby v mnohých EM vyššie ako ich náprotivky v G10, “povedal Brooks.” To poskytuje určitú ochranu pred týmto globálnym úrokovým šokom.

„V EM sú evidentne slabé miesta, kde sú reálne úrokové sadzby hlboko negatívne – a riziká pre tieto krajiny sa rýchlo zvyšujú.

Ako uvádzajú správy Svetovej banky a IIF, globálna inflácia je od 70. rokov minulého storočia vysoká. Centrálne banky sú však viac než pripravené sa s tým vysporiadať.

READ  Spojené arabské emiráty zostávajú stabilné, kým Ukrajina napreduje

Čítajte viac: Týždenná inflácia stúpa na 14-ročné minimum

„Svet zažíva najväčší úrokový šok v nedávnej pamäti. Pri pohľade na dlhodobé nominálne úrokové sadzby to nie je veľmi jasné, ale pri pohľade na skutočné výnosy je to veľmi jasné, výrazne vzrástli,“ povedal výkonný riaditeľ IIF. .

„Skutočné 10-ročné výnosy zo štátnych dlhopisov v Spojených štátoch vzrástli z -1,1 % na konci minulého roka na súčasných + 0,7 %, čo je väčší nárast ako počas obdobia zužujúceho sa tandemu v roku 2013. Krajiny s vysokým dlhom sú zasiahnuté ešte vážnejšie Teraz vzrástla z 0,7 % na 1,8 %, čo je veľmi ostré – ak je to správne – precenenie.

Zvyšovanie sadzieb vo vyspelých krajinách je „zlou správou“ pre rozvíjajúce sa trhy, pretože ich to stojí peniaze.

„Šoky úrokových sadzieb historicky viedli k odchodu z EM, a to je to, čo vidíme,“ povedal Brooks.

Čítajte viac: Američania pociťujú horúčavu, keď ročná inflácia v USA po roku 1981 dosiahla rekordnú výšku

„Vysokofrekvenčné monitorovanie nerezidentského portfólia na niektorých veľkých rozvíjajúcich sa trhoch ukazuje odliv porovnateľný so strachom z devalvácie RMB v rokoch 2015/6, pričom emisie sú sústredené v nečínskych EM.“

„Medzitým sa v tomto štvrťroku obnovili skoky pre Čínu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close