Svet

Grécka polícia rázne zakročila: Proti protestujúcim migrantom na Lesbos použila slzný plyn

Protestujúci migranti v sobotu volali po slobode a držali tabuľky s nápismi „Nechceme opäť ísť do pekla, akým bola Moria“ či „Počujete nás, pani Merkelová?“, Informovala agentúra Reuters. Keď sa však migranti pokúsili prejsť po ceste, ktorá vedie k prístavu hlavného mesta Mytilini, policajti proti nim použili slzný plyn, čím sa konfrontácie skončila. Stovky žiadateľov o azyl chcú ostrov opustiť, medzitým však začala výstavba nového stanového tábora.

Zdroj: SITA / AP Photo / Petros Giannakouris

„Dnes začnú žiadatelia o azyl prichádzať do stanov, do bezpečných podmienok,“ uviedol grécky minister pre migráciu Notis Mitarakis. Chronicky preplnenú Morii požiar takmer celú zničil. Tábor bol prechodným domovom pre približne 12.700 ľudí, vrátane približne 4000 maloletých, prevažne zo Sýrie a Afganistane, čo viac ako štvornásobne prevyšovalo jeho kapacitu. V tábore navyše minulý týždeň zaviedli karanténu, keď tam zaznamenali prvý prípad nákazy novým koronavírus.

Grécka polícia rázne zakročila:

Zdroj: SITA / AP Photo / Petros Giannakouris

Pri následnom testovaní identifikovali najmenej 35 nakazených migrantov. V zmätku, ktorý vznikol v dôsledku požiaru, však s nimi úradmi stratili kontakt, píše Reuters. Nespokojní utečenci usporiadali krátky protest na ceste do hlavného mesta Mytilini aj v piatok. Požadovali povolenie na odchod. Protestujúci tlieskali, spievali a tancovali. Niektorí držali tabuľky s textom, v ktorom žiadali o pomoc Nemecko. Protest prebehol podľa agentúry AP pokojne.

READ  Dúfajme, že Fossie dostane pre USA vakcínu COVID-19 „na známku“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close