Ekonomika

Grécke ostrovy stoja pred zámkami – nočný život v Portugalsku je do októbra zatvorený – EURACTIV.com

Capitals vám prináša najnovšie správy z celej Európy prostredníctvom správy na mieste siete Euractivine Media Network. Môžete sa prihlásiť na odber noviniek Tu.

Predtým, ako začnete čítať dnešné vydanie Capitals, prečítajte si článokOdborníci: Smrteľné záplavy spôsobené zlými poľnohospodárskymi postupmi “, Julia Tomová z euroázijského Nemecka.

Redaktori preberajú: Uznáva Azerbajdžan „severný Cyprus“? Turecké spravodajské správy nedávno naznačili, že Azerbajdžan uzná okupáciu severného Cypru tureckým územím. Eurek požiadal azerbajdžanské veľvyslanectvo v Bruseli. Na to reagovali.


Vážení čitatelia,

Sme veľmi radi, že jednu môžeme oznámiť Partnerstvo s európskymi voľbami, Ďalší míľnik na ceste EURACTIVU k realizácii komplexných volebných otázok v celej Európe.

Inými slovami, Toto je posledné vydanie hlavného mesta pred letnými prázdninami. 30. augusta s vami príde ‚European News Worth Reading‘.

Medzitým chceme Ďakujeme, že ste s nami Želám vám zatiaľ krásne leto.


V dnešných správach o hlavných mestách:

LISABON | ATÉNY

Predseda vlády Antonio Costa vo štvrtok uviedol, že portugalské bary a nočné kluby zostanú do októbra zatvorené. Potom budú môcť opäť otvoriť zákazníkom s osvedčením o očkovaní proti COVID-19 alebo ekvivalentným zákazníkom. V Grécku medzitým mnohým ostrovom hrozí lokálne zablokovanie, pretože obnova prípadov Govt-19 spôsobila vláde bolesti hlavy. Čítaj viac.

///

Ja som líder

Slovinská opozícia požaduje nezávislé vyšetrenie obáv Pegasa Slovinskí opoziční sociálni demokrati vyzvali premiéra Jenza Janiu, aby tvárou v tvár škandálu s dozorom nad Pegasom zahájil nezávislé, dobrovoľné forenzné vyšetrovanie mobilných zariadení politických lídrov, novinárov a občianskej spoločnosti. Ďalej

///

Spoločnosti z EÚ

Krajiny EÚ vyhadzujú vypršané dávky vakcín. V Európe dochádzajú tisíce dávok vakcíny Govit-19, zatiaľ čo 1% populácie v krajinách s nízkymi príjmami a 28% svetovej populácie dostalo najmenej jednu dávku vakcíny Govit-19. Prečítajte si celý príbeh.

READ  Slovenská menšinová vláda neotvorila prvú schôdzu Národnej rady - EURACTIV.com

Berlín

Berlín zakázal 12 plánovaných protestov proti zablokovaniu. Nemecký pAlice zakázala niekoľko demonštrácií zaznamenaných v sobotu a v nedeľu kvôli pochybnostiam o dodržiavaní zdravotných opatrení. Čítaj viac.

///

Paríž

Spoločnosti navrhujú zelené riešenia pre predsedníctvo Francúzska v EÚ. Predseda vlády poslal list skupine francúzskych spoločností, ktoré navrhujú riešenia na zabezpečenie lepšej podpory transformácie Európy v oblasti energetiky, akonáhle sa Francúzsko začiatkom roku 2022 ujme predsedníctva rotujúcej rady EÚ na šesť mesiacov.


Anglicko a Írsko

Dublin

Írsky strážny pes dostal mesiac na dokončenie rozhodnutia o ochrane osobných údajov WhatsApp. Očakáva sa, že írsky výbor pre monitorovanie ochrany osobných údajov bude WhatsApp, spravodajský server Facebooku, pokutovať do jedného mesiaca. Ďalej


Severské a Pobaltie

Vilnius

Litva začína vyšetrovanie kybernetických útokov uprostred migračnej krízy Litovské centrum kybernetickej bezpečnosti začalo vyšetrovanie dezinformácií o tom, kde sa môžu utečenci zdržiavať, čo podľa ministerky vnútra Acne Pilodayde vyvolalo v miestnych komunitách obavy. Čítaj viac.


Južná Európa

Madrid

Španielska očkovacia kampaň vedie k prognóze ekonomického rastu. V Španielsku je v súčasnosti proti Covit-19 úplne očkovaných viac ako 26 miliónov ľudí, čo je 55% populácie, čím sa krajina dostala pred niektoré z popredných svetových ekonomík, ako sú Spojené štáty, Nemecko a Francúzsko. Ďalej

Baskicko je v popredí implementácie globálnych rozvojových cieľov. Napriek tomu, že program trvalo udržateľného rozvoja počas epidémií sedel na zadných sedadlách, časť v Španielsku sa dobrovoľne rozhodla vytvoriť „ekosystém“ na dosiahnutie globálnych cieľov. Pre bližší pohľad sa EURACTIV porozprával s Martou Marin, zástupkyňou misie Baskicka pre Európsku úniu.

///

Rím

Talianske väznice čelia problémom s preťažením a samovraždou. Podľa Antigonovej správy Združenia za práva väzňov, ktorá bola zverejnená vo štvrtok, majú talianske väznice v júni 2021 „skutočnú preplnenosť“ 113%, pričom 53 637 ľudí obsadilo takmer 47 000 miest. Zvýšil sa aj počet samovrážd. Čítaj viac.

READ  Príde Taiwan s myšlienkou spolupráce v oblasti polovodičov, aby zapôsobil na potenciálnych spojencov?

Taliansko súhlasí s kontroverznou reformou súdnictva Talianska vláda dosiahla dohodu o reforme súdnictva s cieľom ukončiť týždne trvajúce trenice vo viacstrannej koalícii Maria Tragiho. Prečítajte si celý príbeh.


Miestokráľ

Bratislava

Slovák podporuje krajne pravicovú kampaň proti očkovaniu. Do prezidentského paláca Slovenska prúdili stovky ľudí, ktorí protestovali proti očkovacej kampani v krajine, obmedzením vlády, prezidenta a vlády a nedávno prijatému zákonu na podporu očkovaných. Čítaj viac.

///

Varšava

Poľskí aktivisti apelujú na Kamalu Harrisovú kvôli slobode tlače. Šesť poľských žien, vrátane politikov a sociálnych aktivistov, napísalo list viceprezidentovi USA Kamale Harrisovej, ktorý mnohí považujú za namierený proti vysielateľovi, ktorý je proti obmedzeniam vlády v oblasti slobody tlače. TV. Čítaj viac.

///

PRAHA

Pražské ulice dláždia cestu „očkovaciemu autobusu“. Pražania a návštevníci českej metropoly môžu byť teraz očkovaní proti Kovit-19 bez predchádzajúcej registrácie v mobilnom očkovacom centre s názvom „Vakcínový autobus“, ktoré zriadila pražská radnica. Čítaj viac.


Správy z Balkánu

SKOPJE Belehrad Tirana

Od roku 2023 neexistujú žiadne hraničné obmedzenia medzi Srbskom, mojím Macedónskom a Albánskom. Došlo k dohode o zrušení hraničných kontrol medzi Srbskom, severným Macedónskom a Albánskom do 1. januára 2023, povedal vo štvrtok Skopje prezident Alexander Vusic. Čítaj viac.

///

Sofia

Bulharsku hrozia tretie parlamentné voľby za rok. Z Bulharska Opozičná strana „Existujú takí ľudia“ (IDN), ktorá v súčasnosti rokuje s inými stranami o zostavení vlády, obvinila partnerov zo snahy ovplyvniť budúcu vládu bez práva na to. Predseda parlamentného výboru Toshko Jordano by mohol viesť k novým voľbám – tretím za menej ako rok. Čítaj viac.

///

Bukurešť

Dráma rumunského plánu obnovy pokračuje. Keďže Brusel odchádza na letné prázdniny, téma rumunského plánu obnovy a recesie zostáva podľa medializovaných informácií nevyriešená, pretože Komisia hľadá objasnenie k sérii dôležitých otázok. Čítaj viac.

READ  Bulhari oslavujú Deň otcov - Novinite.com

///

Sarajevo

Svetový židovský kongres: Popieranie srebrenickej genocídy je podobné nacistickej propagande. Svetový židovský kongres (WJC) vo štvrtok varoval, že bosniansko -srbská kampaň za zníženie kriminality počas vojen v Bosne a Hercegovine (PH) v 90. rokoch vrátane genocídy proti Bosne v Srebrenici je varovaním. Čítaj viac.

///

Skopje | Sofia

Severné Macedónsko stanovuje červené čiary pre rokovania s Bulharskom Zákonodarcovia zo severného Macedónska schválili uznesenie navrhnuté opozičnou VMRO-DPMNE, aby vláda stanovila červené čiary v snahe vyriešiť konflikt s Bulharskom o macedónskom jazyku a identite.

„Macedónsky jazyk je jedinečný a odlišný od ostatných jazykov. Macedónsky národ má kultúru a históriu, na ktoré môžeme byť hrdí. (Jeljko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

BOtgorica

Čierna Hora vidí prebytok rozpočtu v júni druhýkrát v histórii. Minister financií Čiernej Hory Milojko Spojik oznámil, že prebytok rozpočtu zaznamenal len druhýkrát v histórii.

„Jún bol prvýkrát od roku 2016 a druhýkrát v histórii prebytkovým mesiacom.

Podľa ministerstva financií bol rozpočtový deficit za prvých šesť mesiacov tohto roka znížený na 160,6 milióna alebo 3,5% HDP v porovnaní s 3 miliónmi eur v júni. (Jeljko Trkanjec | EURACTIV.hr)


Program rokovania:

  • Taliansko: G20 ministrov kultúry začína svoj druhý deň v Ríme.
  • Poľsko: V nedeľu je 77. výročie Varšavského povstania.
  • Srbsko: Predsedníčka vlády Ana Pranab Mukherjeeová sa stretla s nemeckým ministrom zahraničných vecí Miguelom Bergerom.

***

[Edited by Sarantis Michalopoulos, Daniel Eck, Zoran Radosavljevic, Josie LeBlond]

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close