Hlavné správy

Guvernér Centrálnej banky Slovenska je obvinený z korupcie

Slovenskí prokurátori v stredu uviedli, že guvernér centrálnej banky krajiny Peter Casimir bol obvinený z “korupcie”.

Obvinenie voči Casimirovi, členovi predstavenstva Európskej centrálnej banky, bolo predložené 8. októbra, ale odmietol poskytnúť akékoľvek ďalšie podrobnosti s odvolaním sa na „počiatočné štádium trestného prípadu“.

Kažimír, ktorý pôsobil ako minister financií pred prijatím zodpovednosti za národnú banku Slovenska v roku 2019, bol obvinený z údajného podplácania bývalého vysokého daňového úradníka, uviedli prokurátori v správe slovenských médií.

Web Aktuality.sk napísal, že Kažimíra obvinili z úlohy „kuriéra“ pri prijímaní úplatku asi 50 000 50 000 od bývalého úradníka.

Kažimír v utorok večer po zverejnení správy uviedol, že “sa necíti byť vinný za spáchanie akýchkoľvek zločinov”.

„Poskytnuté informácie nie sú pravdivé a neexistujú presvedčivé dôkazy o dôvodoch uvedených v uvedenom vyhlásení,“ uviedol vo vyhlásení Národnej banky Slovenska.

„Nemám žiadne informácie a neviem o žiadnom previnení. Nemám záujem ovplyvňovať akékoľvek kroky.

Kazimírov advokát uviedol, že Kazimíra obvinili z podplácania a „bude bojovať, v priebehu niekoľkých dní vznesie obvinenie a podá sťažnosť“.

Slovenská centrálna banka odmietla komentovať okrem komentovania Kažimíra. ECB sa tiež odmietla vyjadriť.

Kažimír bol obvinený kvôli rozsiahlemu vyšetrovaniu údajnej korupcie v podnikateľskej a politickej elite Slovenska po vraždách mladého spravodajského novinára Johna Kuziaka a jeho snúbenice Martiny Kuznirovej v roku 2018.

Polícia spájala vraždy s Kuziakovou prácou pri vyšetrovaní korupcie a prípad vyvolal v strednej Európe šokové vlny, čo viedlo k odstúpeniu vtedajšieho premiéra Roberta Figa v roku 2018 a nakoniec k zosadeniu jeho strany Smer vo vlaňajších parlamentných voľbách.

Slovenská prezidentka Susannah Kapudová v stredu uviedla, že v súvislosti s Kašmírom rešpektuje prezumpciu neviny. Ale dodal, že ak by bol vo funkcii, zvážil by odstúpenie kvôli ochrane centrálnej banky.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close