Ekonomika

Hamburg spája námorný obchod s obchodom v Číne

V roku 2018 vežový žeriav vykladá kontajnery z čínsko-európskeho nákladného vlaku v nemeckom prístave Hamburg. (Foto / Xinhua)

Očakáva sa, že čínsko-európska železničná nákladná doprava bude v blízkej budúcnosti naďalej rásť a hamburgský prístav predpovedá veľké príležitosti pre spoluprácu s Čínou, uviedol výkonný riaditeľ hamburského marketingu.

Axel Mattern, generálny riaditeľ marketingovej spoločnosti v prístave v Hamburgu, uviedol, že nákladná vlaková doprava medzi Čínou a Európou je dôležitým doplnkom k pobrežným službám v rámci globálneho dodávateľského reťazca medzi Čínou a Nemeckom a ukazuje silnú dynamiku rastu.

Prístav v Hamburgu je jedným z najväčších európskych uzlov pre obchod s Čínou. Do roku 2020 bolo v najväčšom čínskom prístave z Číny manipulovaných s viac ako 2,4 miliónmi štandardných kontajnerov. Takmer tretina všetkých kontajnerov prechádzajúcich cez prístav v Hamburgu má ako cieľ alebo pôvod Čína a celkovo 15 linkových služieb spája Hamburg so všetkými významnými čínskymi prístavmi, uviedol Mattern.

„Prepojiteľnosť prístavu s európskou železničnou sieťou je jednou z jeho hlavných predností, pretože žiadny iný prístav v Európe neponúka podobnú a komplexnú bezpečnosť.

Do roku 2020 bude hamburská prístavná a hindská doprava predstavovať 46,6 milióna metrických ton a 2,6 milióna ekvivalentných jednotiek stopy (TEU). Rok 2020 je tretím najlepším rokom z hľadiska veľkosti a druhým najlepším rokom v histórii prístavnej železnice v Hamburgu, čo sa týka počtu kontajnerov. Matteron uviedol, že železnice sú schopné zvýšiť podiel rozdelenia prístavnej a vnútroštátnej dopravy o 1,3 percentuálneho bodu na 50,7 percenta.

Povedal, že každý deň sa v Hamburgu manipuluje s asi 200 nákladnými vlakmi a 5 500 vagónmi. Tieto trate v súčasnosti využíva viac ako 160 vlakových dopravcov s hustou sieťou nákladnej nákladnej dopravy a kyvadlovou a blokovanou železničnou dopravou v celej Európe.

Každý týždeň existuje takmer 2 000 spojení z Hamburgu a tu – viac ako 230 za týždeň s Čínou. Mestá vrátane Changchun v provincii Jilin, Changsha v provincii Hunan, Chengdu v provincii Chichuan, Chongqing a Dalian v provincii Liaoning sú napojené na Hamburg pravidelnými vlakovými spojmi cez Novú hodvábnu cestu.

READ  Igor Madovič rezignuje na post predsedu vlády

V novembri 2020 a v apríli tohto roku boli pridané ďalšie dve spojenia medzi Hamburgom a Su-čou v provincii Jiangsu a Shijiazhuang v provincii Che-pej.

„Aj keď železničná nákladná doprava zaostáva za svojimi námornými číslami, určite hrá kľúčovú úlohu pri posilňovaní ekonomických väzieb a obchodu medzi Čínou, Nemeckom a ďalšími krajinami,“ uviedol Matteron. “Známky sú dobré. Viaceré vlaky a lode majú ako cieľ alebo východiskový bod svoj prístav v Hamburgu. Ekonomická predpoveď je veľmi dobrá, najmä pokiaľ ide o nemecko-čínske obchodné vzťahy.”

Napríklad veľa veľkých logistických spoločností založených na hamburgeroch, ako sú Thompsor a Hellman, už aktívne využíva nové dopravné cesty Silk Road pred epidémiou COVID-19. Prvý testovací vlak pricestoval do Hamburgu v roku 2008 z mesta Xiangdong v Nanjangu v provincii Jiangxi.

Podľa Mattera sa zvýšil dopyt po železničných spojeniach v prístave Hamburg aj kvôli plánovaným spojom prerušeným počas epidémií a maloobjemovému nákladu. Napríklad prvý vlak z Jinanu v provincii Šan-tung dorazil na železničnú stanicu v Hamburgu v apríli 2020 uprostred moru.

“Počas krízy sme boli schopní dostať rýchlo zdravotnícke potreby do Hamburgu prostredníctvom vlakových spojení,” uviedol. „Vďaka vynikajúcemu spojeniu s európskou pevninou môže Hamburg hrať cennú úlohu pri poskytovaní humanitárneho tovaru ľuďom a udržiavaní regálov v supermarketoch, ktoré sú po vodných cestách a železniciach úplne prístupné.“

Do roku 2020 sa zvýšila efektívnosť medzikontinentálnej železničnej dopravy medzi Hamburgom a Čínou najmenej o 7 percent, čím sa ich celková hodnota zvýšila na 107 000 TEU. Medzitým jazdí 40 vlakov týždenne medzi rôznymi provinciami Číny a najväčším železničným prístavom v Európe.

“Prístav v Hamburgu vybavuje všetky prístavy v železničnej doprave. Jeho vynikajúca poloha ako dopravného uzla samozrejme prispieva k všetkým železničným spojeniam s Čínou,” uviedol. “Vidíme ďalší potenciál rastu. Hamburg a jeho logistické spoločnosti sú pripravené kedykoľvek ďalej zintenzívniť spoluprácu s partnermi a priateľmi z Číny.”

READ  Izraelské a slovenské ministerstvá obrany podpísali vývoznú dohodu


Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close