Ekonomika

Heger: Summit EÚ priniesol dobré výsledky pri znižovaní cien energií

Slovenský premiér Edvard Heger vľavo a francúzsky prezident Emmanuel Macron na summite EÚ v Bruseli 21. októbra 2022 (Foto TASR/AP)

Brusel 21. októbra (TASR) – Predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) v piatok po summite EÚ vyhlásil, že výsledky bruselského summitu sú pre Slovensko z pohľadu diskusií o energetike úspešné.


Heger upozornil, že diskusie o energetickej kríze skončili z pohľadu Slovenska mnohými úspešnými výsledkami.

Slovenský premiér ocenil zmluvu o spoločnom nákupe plynu, ktorá je asi budúcu a budúcu zimu. „Krajinám ako Slovensko to prinesie lepšie podmienky, ako by sme získali my sami,“ poznamenal.

Heger verí, že politická dohoda o cenách plynu túto zimu bude formulovaná v podobe korekčného mechanizmu proti cenovým výkyvom v spolupráci s budúcotýždňovým stretnutím ministrov energetiky. Európska komisia.

„Tieto cenové pásma by mali priniesť väčšiu cenovú stabilitu, t. j. obmedziť kolísanie cien a zároveň postupne znižovať ceny plynu,“ dodal.
Za dôležité považoval premiér aj fakt, že po tom, ako Európska komisia vo štvrtok schválila použitie nevyčerpaných eurofondov aj vrcholní politickí predstavitelia krajín EÚ, Európska rada. Tie majú pomôcť domácnostiam či firmám zvládať negatívne dopady súčasnej energetickej krízy. Dúfal tiež, že túto možnosť schváli aj Európsky parlament.

„Ak sa tak stane, Slovensko bude pripravené na ďalšiu vykurovaciu sezónu. Máme zabezpečené aj zmluvy na dodávku plynu a plnenie zásobníkov,“ povedal.

READ  Ukrajinsko-ruský konflikt a jeho vplyv na svetovú ekonomiku

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close