Zábava

Herec Sean Connery, ktorý je známy najmä vďaka bondovkám, zomrel

LONDÝN 31. októbra (TASR) – Škótsky herec Sean Connery zomrel vo veku 90 rokov. Známy je najmä vďaka stvárneniu agenta Jamesa Bonda v rovnomenných špionážnych filmoch. Informovala o tom v sobotu spravodajská stanica BBC.

Kedy Connery zomrel a príčina jeho smrti nie sú zatiaľ známe.

Connery bol prvým Jamesom Bondom na striebornom plátne. Tento populárny britský agent stvárnil celkovo sedem filmov. Počas svojej desaťročnej kariéry získal množstvo prestížnych ocenení vrátane Oscara, dvoch cien BAFTA a troch Zlatých glóbusov. V diváckych anketách často zvíťazil ako najlepší predstaviteľ Jamesa Bonda, známeho aj ako agent 007.

Okrem bondoviek si však zahral aj v niekoľkých ďalších známych filmoch, napríklad The Submarine Hunt (1990), Indiana Jones: The Last Crusade (1989) či Rock (1996).

V archívnom filme z 3. decembra 2005 v Berlíne stojí Sean Connery na pódiu počas udeľovania Európskych filmových cien, kde získal čestné uznanie za celoživotné dielo. Škótsky herec Sean Connery, ktorý sa preslávil najmä stvárnením agenta Jamesa Bonda v rovnomenných špionážnych filmoch, zomrel vo veku 90 rokov. Informovala o tom BBC v sobotu 31. októbra 2020.
Foto: TASR / DPA

V roku 1988 získal Oscara v kategórii najlepší herec vo vedľajšej úlohe za stvárnenie írskeho policajného dôstojníka vo filme The Movie Not Bribe (1987).

V roku 2000 ho britská kráľovná stala rytierom a bol mu udelený titul Sir. V auguste oslávil 90 rokov.

Profil legendárneho herca:

Sean Connery, celým menom Thomas Sean Connery, sa narodil 25. augusta 1930 v Edinburghu v Škótsku vo Veľkej Británii. Vyrastal v skromných podmienkach, v rodine robotníka a upratovačky. Ako príspevok do rodinného rozpočtu distribuoval mlieko a neskôr pracoval ako pomocný robotník na stavbách. Ako 13-ročný opustil školu a ako 15-ročný nastúpil k námorníctvu Spojeného kráľovstva.

Venoval sa kulturistike a cvičeniu. Vypracoval si tak atletickú postavu, vďaka ktorej sa začal venovať reklame – predviedol plavky, ale ako model pracoval aj na umeleckých školách. V roku 1950 (niektoré zdroje uvádzajú rok 1953) sa umiestnil na treťom mieste v súťaži kulturistov. Vesmír v Londýne.

Dostal prvé herecké ponuky a začal sa objavovať v malých úlohách v londýnskych divadlách. Od roku 1958 sa objavil v snímkach Let’s Make Up (1954), Hell Drivers (1957) a Another Time, Another Place.

READ  Drvivá hanba pre televíziu! Diváci nemilosrdne vykonali svetoznámy hit - Novinky - O sérii

Zlom v hereckej kariére Seana Conneryho nastal v roku 1962, keď si zahral tajného agenta 007 Jej Veličenstva Jamesa Bonda v historicky prvom „bondovke“ Doktora č. Nedostal sa k role, ktorá z neho urobila filmovú hviezdu. Spočiatku nepresvedčil autora literárneho majstrovského diela Jamesa Bonda Iana Fleminga, ktorý si agenta predstavoval úplne inak.

Na archívnej snímke z 20. apríla 1964 Sean Connery ako James Bond a herečka Shirley Eaton neďaleko Londýna. Škótsky herec Sean Connery, ktorý sa preslávil najmä stvárnením agenta Jamesa Bonda v rovnomenných špionážnych filmoch, zomrel vo veku 90 rokov. Informovala o tom BBC v sobotu 31. októbra 2020.
Foto: TASR / AP

Šancu mu však dal producent a tiež režisér Terence Young. Connery využil túto príležitosť so záväzkom a stal sa fanúšikom „Bondov“, najuznávanejšieho agenta 007.

Slávneho agenta si zahral aj v ďalších dnes už kultových pokračovaniach ako Z Ruska s láskou (1963), Goldfinger (1964), Thunderball (1965) alebo Žiješ iba dvakrát (1967).

Po štvorročnej odmlke nakrútil aj film Diamonds Are Forever (1971). Po tomto „zväzku“ si povedal, že navždy skončí s agentom 007. Hovorilo sa mu však v roku 1983 a hral úlohu agenta v snímke Never Say Never Again (1983).

V archívnom filme z 29. júla 1966 v Tokiu žije herec Sean Connery iba dvakrát pri nakrúcaní filmu Jamesa Bonda. Škótsky herec Sean Connery, ktorý sa preslávil najmä stvárnením agenta Jamesa Bonda v rovnomenných špionážnych filmoch, zomrel vo veku 90 rokov. Informovala o tom BBC v sobotu 31. októbra 2020.
Foto: TASR / AP

Bonds však neboli jedinými filmami, v ktorých Sean Connery ukázal svoj talent. Hlavné postavy si zahral napríklad vo filmoch Slamená žena (1964), kde si zahral s Ginou Lollobrigidou, alebo v klasickom detektívnom žánri, vo filme Vražda v Oriente Express (1974). Nasledoval vojnový film Muž, ktorý by bol kráľom (1975) a Prvá veľká vlaková lúpež (1978).

Agent 007 sa tiež vynoril z tieňa františkánskeho mnícha a detektíva Williama z Baskerville v taliansko-francúzskom filme Il nome della rosa (Meno ruže, 1986). V roku 1987 si Connery zahral policajta Jima Malona v snímke The Untouchables (1987). Za vedľajšiu úlohu nekompromisného policajta získal Oscara a Zlatý glóbus.

Filmových fanúšikov zaujal aj v snímkach Highlander (1986), Indiana Jones and the Last Crusade (1989), Medicine Man (Shaman, 1991), Robin Hood: Prince of Thieves (1991)), Prvý rytier (1995), The Rock (1996) ), Hra srdcom (1998) alebo Liga mimoriadnych pánov (2003).

READ  Polnišová chytila ​​filmový hit! Po netradičnom obsadení sa vrhla na hviezdne prípady - kokteil

Britská kráľovná Alžbeta II. ocenil úspešného herca rytierskym titulom v roku 2000. Connery je tiež laureátom ceny Cecila B. DeMilla za celoživotné dielo (1996) a Európska filmová akadémia mu bola udelená cena za celoživotné dielo v roku 2005.

Na archívnej snímke z 23. januára 1987 drží herec Sean Connery na tlačovej konferencii v Londýne ružu v ruke počas rozhovoru o filme „Meno ruže“. Škótsky herec Sean Connery, ktorý sa preslávil najmä stvárnením agenta Jamesa Bonda v rovnomenných špionážnych filmoch, zomrel vo veku 90 rokov. Informovala o tom BBC v sobotu 31. októbra 2020.
Foto: TASR / AP

V roku 1999 bol podľa prieskumu britského ženského časopisu New Woman vyhlásený za najsexi muža storočia. V tom čase 60-ročný Connery porazil aj súperov ako Harrison Ford, Mel Gibson či Brad Pitt. Podľa reprezentatívnej ankety nemeckého programového časopisu TV Guide v roku 2008 bola Connery najlepším predstaviteľom agenta Jej Veličenstva Jamesa Bonda 007 všetkých čias. Len nedávno, 25. augusta 2020, herec oslávil 90. výročie.

Zdroje: www.seanconnery.com, www.imdb.com, www.nndb.com, news.bbc.co.uk, www.thegoldenyears.org.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close