Svet

Himalájsky ľadovec sa láme na severe Indie; Povodne zabili deväť ľudí a 140 nezvestných

Svet

Indické záchranné tímy sa snažili dostať k osobám uväzneným v nedeľu (ISD) po tom, čo sa v Himalájach rozbil ľadovec a vypustil vodu a trosky, ktoré spadli na dve vodné elektrárne. Odborníci na katastrofy tvrdia, že globálne otepľovanie zabilo najmenej deväť ľudí a 140 z nich bolo nezvestných.

Video zo severoindického štátu Uttarakhand ukázalo, ako blatisté, betónovo sivé povodne padajú údolím a stúpajú do priehrady. S malým odporom ich rozbili na kúsky a potom sa rozbehli z kopca. Potopa zmenila vidiek ako sivá mesačná krajina.

Na pátracej a záchrannej akcii, na ktorej celú noc pracovali odborníci na horolezectvo pod jasnými halogénovými svetlami, sa zúčastnilo viac ako 2 000 členov armády, polovojenských tímov a polície, informovali úradníci.

Časť ľadovca Nanda Devi sa ráno zlomila a zaplavila, keď sa vypustila voda zachytená za ním. To ich prinútilo, aby sa ponáhľali z kopca dole do iných vôd a evakuovali mnoho dedín na brehoch riek Alaknanda a Tuliganga.

Ľudia sú na obhliadke miesta v blízkosti poškodeného projektu vodných elektrární Tulikanga v dedine Reni po tom, čo sa v severoindickom štáte Uttarakhand zlomil úsek ľadovca Nanda Devi.  Foto / AP
Ľudia sú na obhliadke miesta v blízkosti poškodeného projektu vodných elektrární Tulikanga v dedine Reni po tom, čo sa v severoindickom štáte Uttarakhand zlomil úsek ľadovca Nanda Devi. Foto / AP

Hovorca polovojenskej indicko-tibetskej pohraničnej polície uviedol Vivek Pandey, vodná elektráreň v Alaknande a poškodená elektráreň v Tulikanga. Keď odchádzajú z Himalájí, obe rieky sa stretávajú pred vstupom do Gangy.

Pandey uviedol, že najmenej 42 pracovníkov bolo uväznených v dvoch baniach v závode Tulikanga. Z jedného tunela bolo zachránených dvanásť ľudí, zatiaľ čo najmenej 30 ďalších bolo uväznených vo vnútri, uviedol.

K.K.  Tento snímok z videa poskytnutého spoločnosťou Productions zobrazuje veľkú skupinu vody, bahna a trosiek, ktoré tečú vo štvrti Chamoli po pretrhnutí časti ľadovca Nanda Devi.  Cez Foto / AP
K.K. Tento snímok z videa poskytnutého spoločnosťou Productions zobrazuje veľkú skupinu vody, bahna a trosiek, ktoré tečú vo štvrti Chamoli po pretrhnutí časti ľadovca Nanda Devi. Cez Foto / AP

Pandey uviedol, že v týchto dvoch závodoch chýba ďalších 140 pracovníkov. Vyzvedalo sa najmenej deväť tiel, uviedol policajný úradník Surjeet Singh.

“Polovojenské zložky išli 150 metrov dolu tunelom, aby zachránili ľudí. Očakáva sa, že operácia bude pokračovať, kým týchto ľudí nevyženieme živých,” uviedol hovorca Štátnych záchranných síl pri katastrofách Praveen Alok.

READ  Varujú, že plán AMLO v OAS je skokom do vákua

Hovorca vlády Ravi Bejaria uviedol, že záplavy poškodili aj domy. Dodal, že nie sú podrobnosti o počte ani o tom, či sú obyvatelia zranení, nezvestní alebo mŕtvi.

Pohľad na poškodený vodný projekt Tulikanga v dedine Reni po rozbití časti ľadovca Nanda Devi na dve priehrady vodou alebo nečistotami.  Foto / AP
Pohľad na poškodený vodný projekt Tulikanga v dedine Reni po rozbití časti ľadovca Nanda Devi na dve priehrady vodou alebo nečistotami. Foto / AP

“Všetko sa začalo o 10:00. Počuli sme hluk, ktorý otriasol našou dedinou,” informoval agentúru Associated Press Dinesh Negi, obyvateľ dediny Raini. Povedal, že videli, ako voda stúpa z rieky do bahnitého neporiadku a stúpa do potoka.

„Iba sme si to jednoducho všimli.

„Mohli sme vidieť hnev rieky.“

Na videu bolo vidieť záchranárov v maskovacích uniformách a žiarivo žltých alebo červených prilbách, ako sa pomocou lán dostali k obetiam. Muž vytiahnutý z bahennej diery odhodil ruky do vzduchu a záchranári sa s ním usmievali a jasali. Záchranári utešovali obete ležiace na nosidlách v rade.

Indicko-tibetská pohraničná polícia je na záchrannej misii po tom, čo sa zlomil úsek ľadovca Nanda Devi.  Foto / AP
Indicko-tibetská pohraničná polícia je na záchrannej misii po tom, čo sa zlomil úsek ľadovca Nanda Devi. Foto / AP

Vedci už dlho vedia, že globálne otepľovanie prispieva k topeniu a lámaniu svetových ľadovcov.

Správa OSN o globálnom otepľovaní Anchal Prakash, vedúci výskumu a docent na Indickej obchodnej škole, ktorý sa podieľal na financovanom výskume, uviedol, že hoci príčina katastrofy zatiaľ nie je známa, „vyzerá to ako zmena podnebia. Ľadovce sa topia“.

Uttarakhandský policajný šéf Ašok Kumar uviedol, že úrady okamžite zalarmovali obyvateľov oblasti a evakuovali ich na bezpečnejšie miesta. Z kopca boli populárne turistické miesta na brehu Gangy zatvorené a všetky činnosti lodí boli zastavené.

Po prekonaní úseku ľadovca Nanda Devi začínajú indicko-tibetskí pohraniční policajní záchranári.  Foto / AP
Po prekonaní úseku ľadovca Nanda Devi začínajú indicko-tibetskí pohraniční policajní záchranári. Foto / AP

V Uttarakhande premiér Narendra Modi tweetol, že „národ sa modlí za bezpečnosť všetkých“.

V roku 2013 silné dažde v Uttarakhande spôsobili zosuvy pôdy a záplavy, umyli tisíce domov a ciest a prerušili komunikáciu na mnohých miestach, tisíce zahynuli.

– Abby

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close