Svet

Hlásia ďalšie problémy z ISS: Jedna z najdôležitejších vecí sa pokazila

ISS má dve toalety – druhá sa nachádza v americkom segmente, uviedla Interfax. Interfax dodal, že na konci novembra 2019 médiá informovali o tom, že sa v americkom segmente ISS pokazila toaleta a zo systému zabezpečujúceho prevádzku miestnej toalety v ruskej časti ISS uniklo 9,5 litra vody. ISS. Začiatkom októbra tohto roku americká nákladná loď Cygnus dodala na ISS aj novú upravenú toaletu v hodnote 23 miliónov dolárov, ktorú je možné v budúcnosti použiť na lety na Mesiac a Mars.

Nová toaleta sa oficiálne označuje ako Universal Waste Management System (UWMS) a má okrem iných výhod aj efektívnejší systém recyklácie vody. Asi 90 percent všetkých tekutín na báze vody, vrátane moču alebo odpareného potu, sa recykluje na ISS. Celý systém funguje na princípe suchozemského vodného cyklu, je prispôsobený iba podmienkam vo vesmíre. Americká astronautka Jessica Meir to raz na túto tému poznamenala „Dnešná káva je zároveň zajtrajšou kávou.“

Ruský kozmonautský veterán Gennadij Padalka podľa agentúry RIA Novosti na margo pomerne častých porúch na ISS minulý týždeň uviedol, že ruské vybavenie na palube ISS je už dávno potrebné. „po dátume exspirácie“. „Všetky moduly ruského segmentu sú zastarané,“ povedala Padalka, ktorá je držiteľom svetového rekordu v počte dní strávených vo vesmíre. Dodal, že kyslíková prevádzka by sa mala využívať iba 15 rokov a v prevádzke je už dve desaťročia.

Padalka reagoval na správu, že od minulej stredy je v ruskom segmente ISS mimo prevádzky zariadenie na výrobu kyslíka. Posádka ISS však neohrozila svoje životy, pretože ISS má zásoby kyslíka a americký segment tranquility má zariadenie slúžiace rovnakým účelom. Posádke sa podarilo poruchu odstrániť minulú sobotu.

READ  CORONAVÍRUS Záhada okolo čísel po pilotnom testovaní na severe: Takto to bolo s 90% účasťou

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close