Technológie

Holanďania posielajú na Slovensko raketové systémy Patriot – EURACTIV.com

Holandsko vyslalo na Slovensko holandský protilietadlový raketový systém so 150 vojakmi.

Raketový systém je rozmiestnený z veliteľstva kráľovskej holandskej armády generálporučíka Best Barracks v Limburgu.

Holandskí vojaci budú umiestnení po boku nemeckých vojakov na leteckej základni Slyak, pričom raketový systém bude uzemnený najmenej na šesť mesiacov, ak sa situácia na Ukrajine zhorší.

Ako je tam uvedené Ministerstvo obranyRaketový systém a vojaci boli rozmiestnení „na ochranu zmluvnej oblasti NATO a obyvateľstva pred možnými prilietajúcimi raketami“, cituje NL Times.

O nasadení vojsk hovoril vojakom veliteľ pozemných síl generálporučík Martin Wijnen. „Čoskoro budete brániť časť východnej časti zmluvného priestoru NATO. Je to veľmi vážna úloha,“ povedal.

„Myslím si, že potenciál je dostatočný na to, aby to nevystrelilo. Ak áno, viem, že ste dobre vyškolení a prácu zvládnete rovnako ako Nemci. Viem, že partneri NATO sa na nás môžu spoľahnúť. Buďte opatrní!“ dodal.

Prípravy prebiehajú od 8. marca, keď ministerstvo obrany oznámilo, že na Slovensko budú „predzásobení“ vojaci a raketový systém. NL Times napísal: „Posilniť východnú časť oblasti NATO.“

Ministerstvo obrany dodalo, že Holandsko na žiadosť NATO pošle na Ukrajinu protilietadlové systémy S-300. „Je to nezávislé od rozhodnutia Slovenska dodať Ukrajine protilietadlový systém S-300,“ uviedol hovorca ministerstva pre holandskú mediálnu agentúru NOS.

„Aj keby sa Slovensko rozhodlo, že to neurobí, Holandsko pôjde na Slovensko so systémom protivzdušnej obrany Patriot,“ dodal hovorca.

READ  Mora Higgins sa odváži ochladiť, keď počas „mrazovej prechádzky“ predvádza svoju tonu brušných svalov na vrchole plodiny.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close