Hlavné správy

Holandsko kúpi od USA viac ako deväť miliónov testov na antigén

Krajina chce skrátiť čakanie na výsledky testov.

2. novembra 2020 o 16:05 TASR

BRUSEL. Holandská vláda nariadila od amerického BD so sídlom v USA ďalších osem miliónov rýchlych antigénových testov na prítomnosť nového druhu koronavírus.

Dôvodom je úsilie úradov skrátiť čakanie na výsledky testov, uviedol v pondelok spravodajský server DutchNews.nl.

Rýchlejšie výsledky

Antigénové testy produkované spoločnosťou BD podľa DutchNews.nl dokážu detekovať vírus SARS-CoV-2 už za 15 minút. Holandské ministerstvo zdravotníctva ich schválilo pred dvoma týždňami.

Nové rýchle testy sa použijú popri testoch PCR, ktoré majú na starosti miestne zdravotné úrady. Prvá dodávka 1,2 milióna rýchlostných testov má doraziť do Holandska koncom novembra.

Presnosť na úrovni testov PCR

Podľa DutchNews.nl ide o jeden z mnohých rýchlych testov na nový typ koronavírusu, ktoré boli vyvinuté v posledných mesiacoch a schválené americkým Úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) v auguste.

Súvisiaci článok Rakúsky holič vyhral súd, v čase karantény nemusí platiť nájomné Čítať

Holandský výskumný ústav TNO nedávno oznámil, že vyvinul rýchly test s 99% presnosťou identifikácie vírusu SARS-CoV-2, ktorý je na rovnakej úrovni ako „pomalšie“ testy PCR.

Takzvaný LAMP test funguje na molekulárnej úrovni a dáva výsledok do 45 minút až jednej hodiny. Za vývojom tohto testu, ktorý už bol testovaný na vzorke 1 800 ľudí, stojí spoločnosť Breathomix so sídlom v Leidene.

Miestne zdravotnícke úrady sú v súčasnosti schopné vykonať až 50 000 testov denne a do konca novembra chcú zvýšiť svoju dennú kapacitu na 90 000 testov, aby nikto nemusel čakať na testy dlhšie ako 24 hodín.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close