Svet

Hongkong ruší karanténu pre medzinárodných návštevníkov od 26. septembra

HONG KONG (AFP): Hongkong v piatok (23. septembra) oznámil, že ukončí svoju povinnú hotelovú karanténu, čím zruší niektoré z najprísnejších cestovných obmedzení na svete, ktoré ochromili ekonomiku a medzinárodne izolovali finančné centrum.

Dlho očakávaný krok poskytne úľavu obyvateľom a podnikom, ktorí sa dožadujú opätovného prepojenia ázijského obchodného centra so zvyškom sveta, aby mohli pokračovať v bezproblémovom cestovaní a žiť s koronavírusom.

Posledných dva a pol roka sa Hongkong pridržiaval čínskej verzie prísnych pravidiel nulovej covid, čím sa prehĺbil únik mozgov, keď sa znovu otvorili konkurenčné obchodné centrá.

Oznámenie posúva hlavnú čínsku ekonomiku do ešte dlhšej karantény pre medzinárodné príchody.

Súčasná trojdňová hotelová karanténa bude znížená na nulu pre tých, ktorí prichádzajú zo zámoria a Taiwanu, uviedol generálny riaditeľ John Lee.

Od 26. septembra sa cestujúci pri prílete podrobia testom PCR a úradníci takzvaného systému „0+3“ nebudú môcť prvé tri dni navštevovať reštaurácie a bary.

„V rámci tejto dohody bude karanténny hotelový systém zrušený,“ povedal Lee novinárom.

Hongkong sa kedysi pýšil jedným z najrušnejších letísk na svete, ale počet cestujúcich v tomto roku predstavuje len 3,8 percenta úrovne pred pandémiou.

Vláda čelila rastúcemu tlaku zo strany obyvateľov, obchodných lídrov a dokonca aj niektorých vlastných poradcov pre verejné zdravie, aby ukončili karanténu, najmä po tom, čo mesto začiatkom tohto roka prevalcoval koronavírus.

Od tejto vlny počet miestnych infekcií prekonal tie zo zahraničia, no úradníci sa stále držia pravidiel karantény.

Na svojom vrchole v minulom roku trvali karantény až 21 dní a ekonomické škody boli vážne.

Mesto je v súčasnosti v technologickej recesii – dva po sebe idúce štvrťroky negatívneho rastu.

Minister financií Paul Chan vo štvrtok varoval, že Hongkong by mohol do roku 2022 skončiť v úplnej recesii, pričom sa očakáva, že fiškálny deficit dosiahne 100 miliárd HK $ (12,7 miliardy $).

HK Express, nízkonákladová pobočka mestského prepravcu Cathay Pacific, videla v piatok svoju webovú stránku zaplavenú žiadosťami a varovala zákazníkov pred meškaním rezervácie.

Je však nepravdepodobné, že Hongkong náhle uvidí príval nových letov. Viaceré svetové letecké spoločnosti v posledných dvoch rokoch prerušili alebo prestali tam lietať.

Cathay v súčasnosti ponúka približne 45 percent sedadiel, ale už predtým varovala, že tento rok by mohla zvýšiť počet trás len o tretinu kvôli ťažkostiam pri hľadaní personálu a lietadiel.

Mnohé z jeho nepoužívaných lietadiel sú zaparkované v suchom podnebí austrálskeho vnútrozemia.

Hongkongská skúsenosť s koronavírusom sa síce drží čínskych pravidiel s nulovým covidom, ale nie je na rovnakej úrovni ako pevnina.

Podobne ako v Číne, Singapure, na Novom Zélande a na Taiwane, cestovné obmedzenia v Hongkongu pomohli zastaviť počiatočnú vlnu, keď epidémia zanechala vlny smrti a chorôb v iných častiach sveta.

Ale ako medzinárodné centrum sa vždy snažilo udržať vírus vonku na neurčito a nemohlo sa uchýliť k celomestským blokáciám používaným v autoritatívnom prostredí.

Keď prišiel variant Omicron, infikoval väčšinou starších ľudí, ktorí neboli očkovaní, a nemocnice, ktoré neboli dostatočne pripravené.

Napriek prísnym cestovným obmedzeniam a pravidlám sociálneho odstupu má Hongkong jednu z najvyšších mier úmrtnosti na obyvateľa na svete v dôsledku koronavírusu s takmer 10 000 úmrtiami medzi 7,4 milióna obyvateľov.

Na porovnanie, neďaleký Taiwan, ktorý vo štvrtok oznámil, že karanténne pravidlá ukončí v polovici októbra, má podobný počet úmrtí, no populáciu trikrát väčšiu.

Prístup Hongkongu je v ostrom kontraste s finančnými rivalmi, akými sú Londýn, Singapur, New York a Tokio, ktorí sa tento rok postupne znovu otvorili.

Konkurenčný Singapur organizuje v najbližších mesiacoch finančné a obchodné konferencie a budúci týždeň preteky Formuly 1.

Očakáva sa, že tento rok navštívi mestský štát približne štyri milióny ľudí.

READ  Filipíny sú v roku 2022 na 19. mieste v globálnom indexe rozdielov medzi pohlaviami

Hongkong plánuje v novembri usporiadať bankový summit, aby ukázal, že mesto je opäť v prevádzke.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close