svet

Hongkong už nie je autonómny od Číny, uviedol Pompeo

Americká ministerka zahraničných vecí Mike Pompeo v stredu informovala Kongres, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa už Hongkong nepovažuje za dostatočne nezávislú od pevninskej Číny. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Toto oznámenie predstavuje fázu, v ktorej Spojené štáty zrušili osobitné postavenie bývalej britskej kolónie, z ktorej sa tešili, najmä v oblasti obchodu a vzájomného financovania, od roku 1997, keď Británia vrátila Hongkong. Kong do Číny.

Pumpovo vyhlásenie nezmieňuje konkrétne privilégiá, ktoré by Hongkong zrušil, ale prišlo v čase, keď Spojené štáty a ďalšie krajiny vyzvali na reakciu na plán Pekingu na zavedenie čínskeho práva. o národnej bezpečnosti v Hongkongu.

Jedna krajina, dva systémy

Peking plánuje vo štvrtok vyhlásiť vyššie uvedenú právnu normu a zakázať činnosti zamerané na oddelenie tohto poloautonómneho regiónu od Číny, podvratné kroky proti ústrednej vláde, zahraničné zasahovanie do miestnej politiky a terorizmus.

Kritici tvrdia, že zákon nerešpektuje zásadu „jedna krajina, dva systémy“, podľa ktorej sa Hongkongu po roku 1997 prisľúbilo viac slobôd ako v Číne.

„Pekinské katastrofické rozhodnutie je iba posledné z radu krokov, ktoré zásadne podkopávajú hongkonskú autonómiu a slobodu, ako aj sľuby Číny pre obyvateľov Hongkongu na základe vyhlásenia Čínsko-britský spoločný podnik, medzinárodná zmluva zaregistrovaná v OSN. “ povedal Pompeo.

„Žiadna rozumná osoba dnes nemôže povedať, že Hongkong si stále zachováva vysoký stupeň autonómie z Číny vzhľadom na fakty z praxe“, dodal minister.

Minulý mesiac sa v Hongkongu otriaslo siedmimi mesiacmi rozsiahle a niekedy násilné prodemokratické protesty proti úsiliu Pekingu posilniť svoju pozíciu v tomto poloautonómnom meste.

Coronavirus a COVID – 19

(function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) { return; } js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close