Svet

Hospodárstvo, migrácia, zbrane alebo zahraničná politika. Aký je Bidenov názor na kľúčové problémy?

Ekonomika

Zdvihne republikánske zníženie daní v roku 2017 pre najbohatších a spoločnosti (uviedol, že zvýšenie dane sa dotkne iba tých, ktorí zarábajú viac ako 400 000 dolárov ročne). Zároveň by chcel zaviesť daň z príjmu právnických osôb vo výške 28 percent, čo je menej ako pred škrtom. Biden podporuje zvýšenie minimálnej hodinovej mzdy na 15 dolárov (v súčasnosti je mzda 7,25 dolárov).

Zloženie: 100% bavlna.Koronavírus

Zriadil by program sledovania kontaktov (z tohto dôvodu by prijal až 100 000 pracovníkov) a najmenej desať testovacích centier v každom štáte USA a takisto by poskytoval bezplatné testovanie populácie. Biden hovorí „na závojoch záleží“. Ponechal by si uznávaného experta na koronavírusy v Bielom dome Anthonyho Fauciho, ktorého prezident Donald Trump označil za katastrofu.

Zmena podnebia

Ako už bolo skôr oznámené, USA by sa mali opäť pripojiť k Parížskej klimatickej dohode, z ktorej krajina za vlády Trumpa vystúpila. Bidenovým cieľom je výrazne znížiť emisie oxidu uhličitého do roku 2050. Podľa neho by mali byť fosílne palivá nahradené obnoviteľnými zdrojmi energie, USA by mali emisie postupne znižovať na nulu. Ukončilo by to tiež dotácie pre spoločnosti vyrábajúce fosílne palivá.

Zdravotná starostlivosť

Chcel by zachovať a rozšíriť systém zdravotného poistenia z čias bývalého prezidenta Baracka Obamu, známeho ako Obamacare. Balíček, ktorý poskytoval zdravotné poistenie miliónom Američanov, čelil od svojho vzniku útokom najmä zo strany konzervatívnych zákonodarcov. Prezident Trump sa usiloval zrušiť poistný systém s tým, že je príliš drahý, ale iná alternatíva nebola zavedená.

Zahraničná politika

Rád by napravil vzťahy s americkými spojencami, najmä v rámci NATO, a zmenil niektoré rozhodnutia súčasného šéfa Bieleho domu. Obnovilo by to napríklad americké členstvo vo Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO), ktorá podľa Trumpa v čase pandémie zlyhala. Pod Bidenovým vedením sa USA mohli za určitých podmienok vrátiť k jadrovej dohode medzi svetovými mocnosťami a Iránom. Trump od toho ustúpil a uvalil na Teherán tvrdé ekonomické sankcie.

READ  Ďalšie šokujúce VIDEO z USA: Neznáma osoba chladne strieľala pri krviprelievaní na policajtov v aute

Biden by zrušil jednostranné clá s Čínou. Veľvyslanectvo USA v Izraeli by ponechal v Jeruzaleme. Návrat veľvyslanectva späť do Tel Avivu, odkiaľ ho nechal previesť Trump, by mierovému procesu neprospel. Pri rokovaniach medzi Izraelom a Palestínou by sa Biden pravdepodobne usiloval o návrat k tradičnému postaveniu nestranného sprostredkovateľa.

Boj proti rasovým nerovnostiam

V tomto prípade sa ostro vymedzil proti Trumpovi, ktorého obviňuje z prehlbovania rasových nepokojov v krajine. Biden predstavil plán, ktorý počíta s podporou malých afroamerických podnikateľov a dostupnejším bývaním pre príslušníkov menšín. Ako tiež uviedol v poslednej volebnej rozprave kandidátov, pokúsil sa zmeniť zákony o trestoch za drogy, ktoré neúmerne poškodzovali Afroameričanov.

Migračná politika

Zvýšilo by to limity pri prijímaní prisťahovalcov, posilnilo financovanie azylových súdov a zastavilo odlúčenie detí od rodičov, ktorí sa snažia nelegálne vstúpiť na územie USA. Vyčlenil by 4 miliardy dolárov na pomoc stredoamerickým štátom Salvádor, Guatemala a Honduras, z ktorých je migrácia do USA najsilnejšia.

Zbrane

Pre lepšiu kontrolu navrhol zákaz útočných zbraní. Uľahčilo by to stíhanie výrobcov a predajcov zbraní za nedbanlivosť.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close