Veda

Hrmiaci meteor osvetlil Nórsko; Možno časť pristála neďaleko Osla

OSLO 25. júla (Reuters) – „Neobyčajne veľký meteor“ v nedeľu krátko zasvietil južné Nórsko a vytvoril ohromujúci zvukový a svetelný prejav, keď zahrmelo po oblohe a len málo z neho Malá časť mohla zasiahnuť Zem, možno nie ďaleko od hlavného mesta Oslo, tvrdia odborníci.

Okamžite neboli hlásené žiadne zranenia ani škody.

Správy o pozorovaní začali prichádzať okolo jednej hodiny ráno s udalosťami až na sever do Trondheimu.

Webová kamera v Holmstrande južne od Osla zachytila ​​ohnivú guľu padajúcu z neba a premieňajúcu marínu na jasné bleskové osvetlenie.

Nórska meteorická sieť analyzovala v nedeľu videozáznamy a ďalšie údaje, aby sa pokúsila presne určiť pôvod a cieľ meteoru.

Sieť uviedla, že predbežné údaje naznačujú, že meteorit mohol zasiahnuť Zem vo veľkej zalesnenej oblasti zvanej Finmarca, iba 60 km západne od hlavného mesta Oslo.

„Bolo to šialené,“ povedal agentúre Reuters sieťový Morton Billett, ktorý meteor videl a počul.

Od nedeľného popoludnia neboli nájdené nijaké trosky a vzhľadom na „požadované“ miesto môže hľadanie potenciálnych meteoritov trvať „asi 10 rokov“, uviedol Billett.

Billet uviedol, že meteor preletel rýchlosťou 15-20 km za sekundu a nočnú oblohu osvetľoval asi päť až šesť sekúnd. Obloha bola v lete temná, od konca júna sa dni skracovali.

Niektorí očití svedkovia tiež uviedli, že cítili silný nárazový vietor sprevádzajúci incident, ktorý tiež vytvoril tlakovú vlnu, uviedol Billett.

„Včera v noci sa nám naskytla možnosť veľkej skaly cestujúcej medzi Marsom a Jupiterom, čo je náš pás asteroidov. A keď to zašepká, vytvorilo to medzi nami (odborníkmi) hrom, svetlo a veľké vzrušenie. A pravdepodobne medzi ostatnými strach. , “Povedal Billett.

Neexistujú správy o ublížení ani o tom, že by ľudia boli obzvlášť vystrašení, uviedol Billett a dodal, že tí najbližší budú pravdepodobne „strašidelnou“ udalosťou.

READ  V Oregone vedci objavili variant vírusu s znepokojivou mutáciou

V roku 2013 meteor, ktorý explodoval v strednom Rusku neďaleko mesta Čeľabinsk, vystrelil ohnivé gule na rozsiahle územie a spôsobil rázovú vlnu, ktorá rozbila okná, poškodila budovy a zranila 1200 ľudí.

Správy Nora Bully Úpravy Nick McPhee a Francis Carey

Naše štandardy: Princípy dôvery spoločnosti Thomson Reuters.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close