Svet

HRW vyzýva Etiópiu, aby vyšetrila „vojnový zločin“ – svet

Addis Abeba: Human Rights Watch vo štvrtok zabila desiatky ľudí pri nálete na školu vo vojnou zničenom regióne Tigre v Etiópii, ktorý sa stal známym ako „otvorený vojnový zločin“.

„Najmenej 57 civilistov bolo zabitých a viac ako 42 bolo zranených,“ uviedol dozorný orgán 7. januára, keď tri bomby zhodili na školu poskytujúcu prístrešie pre vysídlených diakonov v meste Tedbit.

„Etiópska vláda musí vykonať okamžité, dôkladné a nestranné vyšetrovanie zjavných vojnových zločinov a patrične potrestať zodpovedných,“ uviedla HRW vo vyhlásení.

Uviedlo, že v plastových stanoch spia najmä starší ľudia, ženy a deti a neexistujú žiadne dôkazy o vojenských cieľoch v oblasti.

Konflikt na severe Etiópie sa začal v novembri 2020, keď premiér Abi Ahmed vyslal jednotky, aby odzbrojili a zadržali disidentské vedenie regiónu.

Na základe množstva trosiek a škôd, ktoré prežili a humanitárni pracovníci, HRW uviedla, že to mohla byť spôsobená riadenou bombou MAM-L vynesenou tureckým bezpilotným lietadlom a iným ľahkým lietadlom.

„Použitie riadených bômb bez dôkazov o akomkoľvek vojenskom cieli naznačuje, že ide o otvorený vojnový zločin,“ povedala Laticia Bader, riaditeľka HRW pre Afriku.

Abi obvinil Front ľudového oslobodenia Tigra (TPLF) z plánovania útokov na federálne vojenské tábory v regióne a prisľúbil rýchlu kampaň na ich zosadenie.

READ  Východný Jeruzalem sa zahrieva, Izrael sa snaží prinútiť palestínskych obyvateľov

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close