Veda

Hviezda celebrít Betelgeuse je nám menšia a bližšia, ako sme si mysleli

Betelgeuse. Betelgeuse. Betelgeuse.

ALMA (ESO / NAOJ / NRAO) / E. O’Gorman / P. Kervella

Ak zažívate strašidelný pocit, že vám niekto dýcha na krk, môže to byť Betelgeuse. Neslávne známa hviezda – téma vzrušenia diskusia o supernove bude-nebude alebo nebude začiatkom tohto roka – môže byť oveľa bližšie k Zemi, ako sme tušili.

Betelgeuse je červený superobr a je obrovský v porovnaní s veľkosťou nášho slnka. A štúdia publikovaná v The Astrophysical Journal tento týždeň predstaví niekoľko nových výpočtov hmotnosti a vzdialenosti hviezdy a poskytne nám odhad, kedy je pravdepodobné, že pôjde o supernovu.

Špekulácie okolo výbuchu Betelgeuse naštartovali na plné obrátky, keď hviezda prešla niekoľkými zvláštnymi epizódami stmievania a rozjasňovania, ktoré sa začali koncom roku 2019. Vedci sa domnievajú, že oblak prachu spôsobil jednu z týchto udalostí. „Zistili sme, že druhá menšia udalosť bola pravdepodobne spôsobená pulzáciami hviezdy,“ uviedla hlavná autorka Meridith Joyce vo vyhlásení z Austrálskej národnej univerzity (ANU) v piatok.

Vedecký tím pomocou modelovania určil, čo sa deje s pulzáciami, a vysledoval ho k tomu, čo spoluautor Shing-Chi Leung z Tokijskej univerzity opísal ako „tlakové vlny – v podstate zvukové vlny“. Táto aktivita pomohla vedcom zistiť, kde sa hviezda nachádza v jej životnom cykle.

Vedci to predtým odhadovali ako veľkosť Betelgeuse v porovnaní s našou slnečnou sústavou, ale nová štúdia tento odhad reviduje nadol.

ŽE

Výsledkom je, že Betelgeuse nehrozí, že by v dohľadnej dobe šla supernova. Ľahko môže trvať 100 000 rokov, kým sa dostane do tejto fázy. Toto je v súlade s tým, čo naznačili iní vedci.

Štúdia tiež otriasa našimi poznatkami o veľkosti hviezdy. “Skutočná fyzická veľkosť Betelgeuse bola trochu záhadou – skoršie štúdie naznačili, že by mohla byť väčšia ako obežná dráha Jupitera. Naše výsledky hovoria, že Betelgeuse siaha iba do dvoch tretín z toho, s polomerom 750-násobkom polomeru slnko,” uviedol spoluautor Laszlo Molnar Konkolyho observatória v Budapešti.

Vďaka lepšej vytáčanej veľkosti Betelgeuse bol tím schopný vykonať presnejší výpočet jeho vzdialenosti od Zeme a umiestniť ho vo vzdialenosti asi 530 svetelných rokov, teda asi o 25% bližšie, ako bolo doteraz známe. Je to stále dosť veľa na to, aby Zemi neublížila budúca explózia Betelgeuse.

“Keď dôjde k výbuchu supernovy, je to stále naozaj veľký problém. A toto je náš najbližší kandidát. Poskytuje nám to vzácnu príležitosť študovať, čo sa stane s takými hviezdami predtým, ako explodujú,” uviedla Joyce.

READ  Počasie núti jesenné lístie rýchlejšie a v ďalších oblastiach prekvitá

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close