Veda

Hviezdy Veľkej červenej škvrny Jupitera v nádhernom novom zobrazení Hubblovho ďalekohľadu

Hubblov vesmírny ďalekohľad v auguste 2020 zachytil tento nádherný pohľad na Jupiter a jeho mesiac Europa.

NASA, ESA, A. Simon (NASA / GSFC), MH Wong (University of California, Berkeley) a tím OPAL

Jupiter nie je nič ako Zem. Víriaca sa búrlivá atmosféra plynného obra je plná divokých búrok. Farebné oblačné pásma planéty vyniknú na pozoruhodnom čerstvom snímku Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu, ktorý bol zachytený 25. augusta.

Pohľad zo vzdialenosti 650 miliónov kilometrov je vďaka Hubblovmu bystrému oku nádherne ostrý. Ďalekohľad je spoločným projektom medzi NASA a Európska vesmírna agentúra.

Vedcov obzvlášť teší rýchlo sa rozvíjajúca nová búrka, ktorá vypukla v polovici augusta. Ukazuje sa ako jasne biela oblasť smerom k ľavej hornej časti planéty. Uviedla NASA „načasovanie pozorovaní pomocou Hubbla je ideálne na to, aby sa štruktúra ukázala v dôsledku poruchy, v počiatočných fázach jej vývoja.“

Ak sa pozriete pozorne, v tme vľavo uvidíte aj Jupiterov fascinujúci mesiac Europa. NASA sa vyvíja misia navštíviť ľadový svet, ktorým by mohla byť a najlepšie miesto na kontrolu mimozemského života.

Hubbleov portrét Jupitera zdôrazňuje najslávnejšiu vlastnosť planéty. „Ikonická Veľká červená škvrna, dosť veľká búrka na to, aby pohltila Zem, ukazuje, že na snímkach z HST sa trochu zmenšuje, stále však dominuje celej južnej atmosfére a brázdi mraky ako nákladná loď,“ povedala NASA vo vydaní vo štvrtok.

Výskum ukazuje, že veľká červená škvrna sa zmenšuje a príčina zmeny veľkosti nie je známa. Vedci stále očakávajte, že tu bude visieť roky, a dúfajme, že aj pre ďalšie portréty HST, ako je tento. Vesmírny ďalekohľad má videl svoj podiel technických závad, ale nikdy sa nevzdal.

Pozri tiež: Tieto ďalekohľady spolupracujú s vaším telefónom a ukazujú presne to, čo je na oblohe

READ  Záhadné ochorenie dýchacích ciest postihuje psov vo viacerých štátoch

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close