Ekonomika

Hyundai i20: Konečne vieme všetko. Ceny a spotreba – Novinky – Auto

Hyundai i20 mal mať debut na marcovom autosalóne v Ženeve, ale korunovácia mu znížila rozpočet. Dnes sú však odhalené všetky jeho tajomstvá. Môže zabrániť konkurencii s infotainmentom a technológiou pod kapotou.

Tretia generácia modelu i20 prevzala množstvo dizajnových prvkov z nových modelov Hyundaia. Predná časť so širokou maskou a LED svetlami vyzerá, akoby nepatrila k autu nižšej triedy.

Autor: Hyundai

Bol najvyšší čas pre tretiu generáciu modelu Hyundaia i20. Predchádzajúca má šesť rokov svojej kariéry. A odvtedy sa veľa zmenilo. Únia znižuje emisie a zákazníci požadujú väčšiu konektivitu. Hyundai i20 na to reaguje spôsobom, ktorý to umožňuje konkurencii. Už v dizajne naznačuje ambície. Po vzore mladších modelov prichádza s expresívnym štylistickým jazykom Sensuous Sportiness. Vpredu zaujme širokou maskou spojenou s LED reflektormi so špecifickým svetelným podpisom. Bočné dynamické línie silno podporuje klinový profil a tretie bočné okno lemované chrómovanou lištou, ktoré odľahčuje pôvodne mohutný zadný stĺpik.

Z profilu získa tvar okien, ktoré sa rozširujú ...

Profil má tvar okien siahajúcich hlboko do zadného stĺpika, rovnako ako dvojfarebné lakovanie. Karoséria je o päť milimetrov dlhšia, o 30 širšia a o 24 nižšia. Rázvor náprav bol predĺžený o 10 mm. Autor: Hyundai

Nešetrilo sa ani zozadu, kde má i20 drahšie delené zadné svetlá, navyše spojené svetelnou lištou. Pomohla aj mierna zmena proporcií. Nový i20 je dlhý 4 040, široký 1 775 a vysoký 1 450 mm. Je preto o päť milimetrov dlhší, o 30 širší a o 24 mm nižší. Rázvor sa natiahol o 10 mm na konečných 2 580. Individualizáciu podporí výber z desiatich lakov na karosériu, vrátane štyroch nových – Intense Blue, Grey Aurora Grey, Turquoise Aqua Turquoise a Brass Brass, ako aj možnosť výberu čiernej farby Phantom Black. Bude jazdiť na 15- až 17-palcových diskoch kolies. Väčší rázvor má poskytnúť posádke viac priestoru na palube, ale aj väčší batožinový priestor. Vzrástol o 25 litrov na výsledných 351.

Podstatne lepší dojem vytvárajú kvalitnejšie materiály a hlavne moderný infotainment, ktorým dokáže i20 zaujať aj na automobiloch vyšších tried. Prístrojový panel sa skladá z 10,25-palcovej obrazovky, ktorú je možné kombinovať s 8- alebo až 10,25-palcovou dotykovou obrazovkou Bluelink. Digitálny panel mení farbu a grafiku na základe zvoleného jazdného režimu. Dotykový displej umožňuje používanie aplikácií a online služieb vrátane informácií o počasí alebo prevádzkových hodinách čerpacích staníc. Konektivita so smartfónmi cez Apple CarPlay a Android Auto a ich bezdrôtové nabíjanie sú samozrejmosťou. Príjemné je, že Hyundai nechal i20 samostatný ventilačný panel, čo ešte viac zjednodušuje ovládanie.

Infotainment môže obsahovať až dva ...

Informačno-zábavný systém môže obsahovať až dva 10,25-palcové displeje. Príjemné je, že Hyundai si stále ponechal samostatný panel klimatizácie. Autor: Hyundai

Do kufra sa zmestí o 25 litrov viac batožiny ....

Do kufra sa zmestí o 25 litrov viac batožiny. Celkový objem je 351 litrov. Autor: Hyundai

Vďaka mobilnej aplikácii sa smartfón stáva prostriedkom na diaľkové pripojenie k vozidlu. Dá sa ľahko nájsť, získať údaje z palubného počítača alebo odomknúť vozidlo na diaľku. Hyundai i20 je z hľadiska bezpečnosti tiež dospelý. Balík SmartSense obsahuje adaptívny tempomat a obmedzovač rýchlosti, ktoré využívajú navigačné údaje, čo znamená nastavenie rýchlosti na základe profilu trasy alebo rýchlostných limitov. Nechýba údržba jazdného prúdu, autonómne brzdy s detekciou chodcov a cyklistov, sledovanie mŕtveho uhla zrkadiel, poloautomatický parkovací asistent či varovanie pred križujúcimi vozidlami pri cúvaní. Luxusné prvky predstavuje audiosystém Bose alebo vyhrievané sedadlo a volant.

Pod kapotou sa objavujú iba benzínové motory. V základe si teraz udrží vzácny atmosférický 4-valec 1,2 MPi (62 kW) kombinovaný s 5-stupňovým manuálom. Zvyšok portfólia doplní preplňovaný 3-valec 1,0 T-GDi s výkonom 73,5 alebo 88 kW. Okrem 6-stupňových prevodoviek sú pre obe verzie k dispozícii 7-stupňové dvojspojkové prevodovky DSG. A nielen to. Silnejší motor obsahuje mierne hybridný systém so 48 V štartovacím generátorom. V prípade slabšej verzie je technológia šetrenia za príplatok. A zaujímavé je, že mild-hybrid je možné kombinovať aj s manuálnou prevodovkou. Nejde však o obyčajný manuál, ale o inteligentnú prevodovku iMT s elektronicky riadenou spojkou.

Vďaka nemu môžu mierne hybridy „vyplávať“ s vypnutým motorom aj pri zaradenom prevodovom stupni. To je výhoda aj pre asistenčné systémy, ako sú autonómne brzdy. Mierne hybridná technológia šetrí v priemere tri až štyri percentá paliva. Ďalšie štyri percentá úspor vyplývajú z nižšej hmotnosti a lepšej aerodynamiky. Hyundai i20 je už k dispozícii na slovenskom trhu. S úvodným bonusom sa cena základnej verzie 1,2i Classic začína na 10 490 eurách. Za výkonnejší 3-valec 1,0 T-GDi (74 kW) zaplatíte 12 590 eur. Verzie s automatickou prevodovkou sa na trhu objavia neskôr.

Rozmery, objemy

Generáciai20 (2020)i20 (2014 – 2020)Rozdiel
Dĺžka (mm)4 0404035+ 5
Šírka (mm)1 7501720+ 30
Výška (mm)1 4501474– 24
Rázvor (mm)2 5802570+ 10
Objem kufra (l)351326+ 25

technické údaje

Hyundai i20 - 2020

Hyundai i20 - 2020

Páči sa vám tento článok? Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close