Svet

Ian, teraz tropická búrka, prináša na Floridu záplavy a rozsiahle výpadky elektriny

Hurikán Ian zanechal skazu na juhozápade Floridy, uväznil ľudí v zaplavených domoch, poškodil strechu nemocničnej jednotky intenzívnej starostlivosti a vyradil energiu pre 2,5 milióna ľudí, keď sa zameral na pobrežie Atlantiku.

Národné centrum pre hurikány znížilo rating na tropickú búrku nad pevninou vo štvrtok skoro a očakáva sa, že sa neskôr vynorí nad Atlantickým oceánom v blízkosti Kennedyho vesmírneho strediska. V celom štáte pokračovali záplavy a časť pobrežia Mexického zálivu zaplavila morská voda vytlačená na breh mohutnou búrkou.

„Silná a život ohrozujúca vlna búrky so záplavami vo výške 8 až 10 stôp [2.5 to 3 metres] Nad úrovňou terénu, s ničivými vlnami, prebieha pozdĺž pobrežia juhozápadnej Floridy od Englewoodu po pláž Bonita, vrátane prístavu Charlotte, „uviedlo centrum.

Vo štvrtok o 5:00 bola búrka 70 kilometrov juhovýchodne od Orlanda a 55 kilometrov juhozápadne od Cape Canaveral, kde NASA začiatkom tohto týždňa pred búrkou vypustila svoju lunárnu raketu. Príspevky novinárov na sociálnych sieťach ukázali, že v uliciach Kissimmee, obľúbenej turistickej destinácie pre jednodňové výlety do zábavných parkov v oblasti Orlanda, došlo k výrazným záplavám.

Ian mal maximálny trvalý vietor s rýchlosťou 100 kilometrov za hodinu a pohyboval sa smerom k Mysu rýchlosťou 13 kilometrov za hodinu, uviedlo centrum pre hurikány v Miami.

Pozri | Ianov hnev zasiahne pobrežie Floridského zálivu:

Hurikán Ian zasiahol Floridu s ničivým vetrom a dažďom

Hurikán Ian zasiahol pobrežie Mexického zálivu na Floride ako hurikán 4. kategórie s obavami, že katastrofická búrka by mohla zdevastovať pobrežné komunity.

Vetry so silou tropickej búrky sa rozšírili smerom von asi 665 km od centra a zaliali takmer celý štát, pričom na severovýchode Floridy, pobrežia Georgie a nižších častí Južnej Karolíny napršalo až 30 centimetrov zrážok. V južnej Virgínii môže spadnúť až 15 centimetrov, keď sa búrka presunie do vnútrozemia nad Karolíny a v južnom Apalačskom pohorí sú možné zosuvy pôdy, uviedlo centrum.

READ  Stredovek nie je u konca! Štúdia odhalila, že lov čarodejníc stále prebieha

S vetrom s rýchlosťou 150 mph (241 km/h) na juhozápade Floridy Ian premenil ulice na rieky a popadal stromy, čím sa stal piatym najsilnejším hurikánom, aký kedy zasiahol Spojené štáty, merané rýchlosťou vetra.

„Skúšajte ďalej“: nevolať o pomoc

Neďaleko Fort Myers, Florida. Úradníci činní v trestnom konaní v USA dostali telefonáty od ľudí uväznených v zatopených domoch alebo od znepokojených príbuzných. Odvolania boli zverejnené aj na stránkach sociálnych médií, pričom niektoré videá ukazujú, že voda pokrytá troskami sa rúti po odkvapoch domov.

Bez elektriny a nejednotného pokrytia mobilnými telefónmi zostalo mnoho volaní o pomoc bez odozvy, aj keď záchranné tímy prerezávali popadané stromy, aby sa dostali k ľuďom v zaplavených domoch.

Úsek diaľnice vedúcej do Sanibelu na Floride v okrese Lee vo štvrtok odplavil hurikán Ian. Ostrov Sanibel v okrese Lee je domovom pre viac ako 6000 ľudí. (Douglas R. Clifford/Tampa Bay Times/The Associated Press)

„Ak je linka obsadená, snažte sa pokračovať,“ uviedol úrad šerifa okresu Lee v príspevku na Facebooku vo štvrtok skoro ráno.

Časť Sanibel Causeway spadla do oceánu a odrezala prístup na bariérový ostrov Lee County, na ktorom bežne žije asi 6300 ľudí. Koľko z nich zostalo, nie je jasné.

Loď s migrantmi sa potopila

V USA neboli hlásené žiadne úmrtia z Ian v stredu neskoro večer, ale trajekt s kubánskymi prisťahovalcami sa potopil v búrlivom počasí východne od Key West Wednesday.

Americká pobrežná stráž spustila pátraciu a záchrannú operáciu pre 23 ľudí a podarilo sa jej nájsť troch preživších tri kilometre južne od Florida Keys. Štyria ďalší Kubánci priplávali na Stock Island východne od Key West, informovali agenti americkej pohraničnej stráže.

Posádky lietadiel pokračovali v pátraní po zostávajúcich 20 migrantoch, ale hovorca pobrežnej stráže povedal, že „šanca, že sú stále nažive, nie je dobrá,“ informoval South Florida Sun-Sentinel.

Víchrica predtým zasiahla Kubu, zabila dvoch ľudí a vyradila elektrickú sieť v krajine.

Hovorí sa, že viac ako 2,5 milióna domácností a firiem na Floride zostalo bez elektriny Stránka PowerOutage.us. Väčšina domov a obchodných prevádzok v 12 okresoch bola bez elektriny.

Hurikány spôsobujú výrazné narušenie leteckej dopravy v USA, najmä na juhovýchode Spojených štátov. Aerolínie v stredu zrušili 2163 letov, keďže niekoľko letísk na Floride dočasne zastavilo prevádzku, vrátane Tampy, Orlanda, Sarasoty, Bradentonu, Melbourne, Daytona Beach, Neapola a St. Petersburgu/Clearwater.

Silný vietor v stredu vyvrátil strom v Sarasote na Floride, pretože hurikán Ian, jeden z najsilnejších hurikánov, aké kedy zasiahli USA, sa prehnal na juh. (Sean Rayford/Getty Images)

Webová stránka Flytaware pre sledovanie letov uviedla, že vo štvrtok bolo zrušených 1935 letov a v piatok 738 letov.

Walt Disney oznámil, že jeho zábavné parky v Orlande sa vo štvrtok opäť zatvoria.

Prepúšťanie z nemocnice

V Port Charlotte na floridskom pobreží Mexického zálivu zaplavila búrka podľa lekára, ktorý tam pracuje, nemocnicu na nižšom poschodí pohotovosti, aj keď silný vietor strhol časť strechy z jednotky intenzívnej starostlivosti.

Voda zaplavila JIS, čo prinútilo personál evakuovať najchorľavejších pacientov nemocnice – niektorí z nich na ventilátoroch – na iné poschodia, povedala Dr. Birgit Bodin z HCA Florida Fawcett Hospital. Zamestnanci sa snažili upratať smutný neporiadok pomocou uterákov a plastových košov.

Brent Shinor uteká do bezpečia cez vietor a dážď pred hurikánom Ian Wednesday v Sarasote. (Getty Images)

Stredne veľká nemocnica má štyri poschodia, no pre poškodenie boli pacienti nútení na dve. Bodine tam plánoval stráviť noc pre prípad, že by zranení víchricou potrebovali pomoc.

„Pokiaľ sú naši pacienti v poriadku a nikto nezomrie alebo nebude mať zlý výsledok, to je všetko, na čom záleží,“ povedal Bodin.

Tampa Bay prežila priame víťazstvo

Mesto Tampa Bay čelilo možnosti priameho zásahu hurikánu prvýkrát od roku 1921. Búrka však dopadla na juh, blízko Cayo Costa, bariérového ostrova západne od husto obývanej Fort Myers. .

„Búrka skončila v pohybe… Tampa Bay bola v skutočnosti ušetrená od veľkých škôd,“ povedala Nicole Valdezová z Fox Weather.

Búrka podľa predpovedí zasiahne v piatok v Južnej Karolíne.

Guvernéri týchto štátov, Severnej Karolíny, Georgie a Virgínie, vyhlásili stav núdze skoro. Prognostici predpovedajú, že Ian sa do týchto štátov vráti ako tropická búrka, ktorá cez víkend prinesie ďalšie záplavy a dážď.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close