šport

IIHF – Bratstvo, ale rozdelené

Keď sa narodili hráči českých a slovenských tímov do 20 rokov na Majstrovstvách sveta juniorov v roku 2023, narodili sa v samostatných krajinách. Dnes pred 30 rokmi sa zamatový rozvod – pokojný rozpad Československa – stal skutočnosťou. Medzi svetovými juniormi.

Keď sa krajiny rozdelili počas majstrovstiev sveta juniorov v roku 1993 vo Švédsku, vytvorilo to pre IIHF, organizátorov, tím a jeho hráčov neistú situáciu.

Na turnaj išiel tím reprezentujúci Československo a juniori prišli z oboch častí republiky.

Zločin viedli zosnulý Pavol Demitra, narodený v českom meste Žihlava, ktorý zahynul pri havárii lietadla Lokomotivu Jaroslavľ v septembri 2011, a zosnulý Pavol Demytra zo slovenského mesta Dapnica.

Najlepším obrancom tímu bol Jan Wopat z českého Mostu. Jeho sľubná kariéra v NHL sa predčasne skončila pre zriedkavé kožné ochorenie a v roku 2005 začal pracovať ako skaut NHL. František Kaberle mal jeden bod, no dlhú a úspešnú kariéru začal na modrej čiare. Brankárom bol Igor Murín z Trenčína.

Po prehre 5:2 s Fínskom a výhre nad USA 6:5 prehrali Československé reprezentantky v treťom zápase so Švédskom 7:2. Posledným medzištátnym hokejovým zápasom Československa bola remíza 1:1 proti Rusku 30. decembra 1992.

Keď sa vojaci zídu na oslavu Nového roka, nie je to obyčajná oslava. Hoci naďalej súťažia ako jeden tím, hráči sú zrazu z dvoch rôznych krajín.

„Bolo to veľmi ťažké. V tom čase sme mali veľmi tesnú skupinu,“ povedal zosnulý Demitra pre IIHF.com v rozhovore zverejnenom v máji 2011. „Po Novom roku sme vyhrali dva zápasy a potom oni nie. Už žiadne spievanie našej národnej hymny. Bolo to také zvláštne.“

Zamatovým rozvodom chceli politici vtedajšieho Československa oddeliť obe sesterské krajiny a zanechať československú minulosť. Prinieslo to hrdosť do hokeja, ale aj psychologicky to súviselo s ťažkými desaťročiami ľudí pod komunizmom a sovietskou kontrolou.

READ  Australian Open: Joe Salisbury a Rajiv Ram zvíťazili nad Jamie Murrayom ​​a Brunom Soaresom Tenisové novinky

Bola to dobrovoľná secesia, ktorá ukončila viac ako šesť desaťročí dlhej histórie krajiny, ktorá vznikla po rozpade Rakúsko-Uhorska. Vďaka tomu sú ľudia hrdí na to, že hovoria o mierovom odlúčení, najmä v porovnaní s inými postkomunistickými roztržkami, ako sú vojny v bývalej Juhoslávii alebo obete počas hnutia pobaltských štátov za znovuzískanie nezávislosti od Sovietskeho zväzu.

1. januára 1993 ten istý tím, známy ako „Česká a Slovenská republika“, porazil Japonsko 14:2. Nemecko (6-3) a Kanada (7-4) skončili v turnaji medzi sebou na treťom mieste s výhrami a pred Kanadou s Paulom Kariyaom a domácim Švédom Petrom Forsbergom, ktorí získali bronzové medaily.

Niečo však bolo inak. Československá hymna sa už nehrá. Namiesto toho bol česko-slovenský tím vyznamenaný bez vlajky a zaznela hymna IIHF.

„Keď sme získali bronz, pamätám si, že všetci spolu spievali československú hymnu, bolo to veľmi výnimočné,“ povedal Demitra.

Zatiaľ čo svetový šampionát juniorov vo Švédsku v roku 1993 znamenal pre mnohých hráčov začiatok profesionálnej kariéry, bol to aj štart pre dve nové krajiny, ktoré sa už tri desaťročia tešili prosperite a transparentnosti.

Nie všetci hráči sa stali superhviezdami, ale osem českých a štyria slovenskí hráči z tímu do 20 rokov 1993 reprezentovali svoje nové krajiny aspoň raz na inom turnaji IIHF.

Odvtedy sa ich národné tímy vydali rôznymi smermi. Česká republika (od minulej sezóny známa ako Czechia v medzinárodnom hokeji) bola legitímnym nástupcom Československa vo svete športu, kým Slovensko začínalo ako nová krajina.

Slováci museli začať zdola a prepracovať sa systémom MS v ľadovom hokeji. A urobili to s úspechom. Na majstrovstvách sveta 2000 v Petrohrade sa obe sesterské krajiny stretli dokonca v zápase o zlato, kde Česi zvíťazili 5:3.

READ  Eso Arsenalu Jakub Kiwier prešiel od jedenia šišiek na obed k označovaniu Lionela Messiho na Svetovom pohári a twerkovaniu, aby ho miloval partner šampióna a Robert Lewandowski

O dva roky neskôr získali Slováci na MS v ľadovom hokeji 2002 vo Švédsku prvú a zatiaľ jedinú zlatú medailu. V roku 2012 porazilo Slovensko v semifinále Čechov 3:1 a potom získalo striebro proti Rusku. Po tomto podujatí nasledovalo začiatkom tohto roka olympijská bronzová medaila Slovenska, ako aj obrovské privítanie od desaťtisícov domácich fanúšikov v Bratislave.

Za posledných 30 rokov sa život v týchto dvoch krajinách dramaticky zmenil. V denných správach sa už nestriedajú dva príbuzné jazyky ako v minulosti, čo vedie k pasívnemu bilingvizmu od Karlových Varov až po Košice.

Hoci aj dnes mnohí Slováci češtine rozumejú, je to veľmi ťažké. Tento druh neviazanosti viedol politikov v roku 1992 k presvedčeniu, že oddelenie je lepšie ako užšie spojenie.

Ale veľa vecí zostalo rovnakých. S výrobkami sa stále veľa obchoduje medzi krajinami a značky sú zdieľané cez hranice. Štyri roky po rozpade mali krajiny rovnakú predvoľbu, kým sa telefonáty medzi Českou republikou a Slovenskom v roku 1997 stali medzinárodnými.

Dlho po rozchode boli pokusy o užšiu spoluprácu aj zo strany Slovenska. S takmer piatimi miliónmi obyvateľov má polovičný počet obyvateľov ako Česká republika.

Napríklad verzia šou „Pop Idol“ pre jednotlivé krajiny bola v roku 2009 zlúčená a vznikla „Česko Slovenská Superstar“.

Napríklad slovenskej hokejovej lige v porovnaní s veľkými európskymi ligami chýba konkurencieschopnosť a peniaze. Plány na zlúčenú Česko-Slovenskú hokejovú ligu však stroskotali už v počiatočných fázach na nezáujmu českých klubov. Populárny slovenský tím Sloven Bratislava sa preto obrátil na Rusko a pred návratom domov na dva roky vstúpil do KHL.

Slováci navrhli spoločné usporiadanie svetového šampionátu v Prahe a Bratislave v roku 2015, podobne ako v Československu v rokoch 1959 a 1992. Česi však povedali „nie“ a v roku 2015 usporiadali majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji IIHF v Prahe a sami. Ostrava vytvorila rekord v návštevnosti. Do miest sa súťaž vráti v roku 2024. V roku 2019 Slovensko hostilo Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji IIHF ako samostatná krajina druhýkrát od roku 2011.

READ  Po absencii infekcie opäť párty na cestách v Miami

Z hokejového hľadiska bude súťaž pokračovať bez úzkej spolupráce mimo ľadu. Ale pre českých a slovenských hráčov v Halifaxe a Monctone, narodených v roku 2003 a neskôr, je to to, čo poznali celý život: súrodenecká rivalita medzi týmito dvoma susedmi.

Česi aj Slováci dokázali so svojimi mužskými reprezentáciami za posledné dve desaťročia vyhrať majstrovstvá sveta. No na juniorskej úrovni sa im v posledných rokoch nepodarilo zopakovať minulé úspechy. Slovensko sa v roku 2015 priblížilo k bronzovej medaile. Česi naposledy získali medailu v roku 2005.

Česko-Slovensko získalo za 17 rokov hrania na majstrovstvách sveta juniorov 11 medailí. Za 30 rokov získali Česi medailu iba trikrát (aj keď v rokoch 2000 a 2001 získali dve zlaté, čo sa československým tímom do 20 rokov nepodarilo), Slovensko má dve medaily do 20 rokov, obe bronzové.

Klesajúca konkurencieschopnosť v domácich juniorských ligách a klesajúca špirála odchodov juniorov z krajiny ovplyvnili programy v oboch krajinách. Hokejové ošiaľovanie sa však v krajine nikdy nezastavilo a na seniorskej úrovni možno vidieť Čechov alebo Slovákov, ktorí vyrážajú na pódium, hoci nie tak často, ako to bolo do začiatku 21. storočia.

– Tento príbeh bol pôvodne publikovaný v roku 2013 a bol znovu publikovaný ako nová verzia k 30. výročiu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Check Also
Close
Back to top button
Close
Close