IIHF – Slovensko postúpilo do štvrťfinále

Slovensko dostalo góly zo štyroch rôznych zdrojov a po dvoch bodoch od Mareka Hrivíka, Petra Cehlárika a Martina Gernauda porazilo Nemecko 4:0 v kvalifikácii na zimné olympijské hry 2022 v Pekingu.

„Myslím si, že to bol jeden z najlepších 60-minútových zápasov, aké som trénoval,“ povedal slovenský tréner Craig Ramsey. Naše tempo nám trochu dalo. Výhoda.“

„Samozrejme, sme sklamaní. Nedokázali sme nájsť našu hru a Slovensko si dnes zaslúžilo vyhrať,“ povedal nemecký útočník Tom Kuhnhachl. „Hrali veľmi agresívne po celom ľade – v presilovke, v D zóne – boli na nás tvrdí, vyhrali viac bitiek. Zarobené a ako sa vyhráva v hokejových zápasoch. Nerobili sme toho dostatočne konzistentne počas celého zápasu.

Výhrou sa Slovensko stretne v zajtrajšom štvrťfinále s USA. Je to prvé vystúpenie Slovákov v elitnej osmičke od roku 2010, keď skončili štvrtí. Pre Nemcov sa strieborný výkon z roku 2018 nezopakuje.

Patrik Rybár, ktorý hral tretíkrát na týchto hrách, predviedol 21 zákrokov a stal sa tak prvým slovenským brankárom, ktorý vypadol na olympiáde od Jaroslava Haláka v roku 2010 vo Vancouveri. Riber s priemerom 0,76 gólu a 96,49 percentami úspešnosti vedú všetci brankári na turnaji. Matthias Niederberger, hrajúci svoj tretí zápas za Nemecko, zastavil 29 z 32.

„Je skvelé, že to prišlo v tomto dôležitom zápase, ale musím pochváliť chalanov, že hrali dobre v defenzíve, blokovali strely a hrali vyrovnane,“ povedal Rieber o shutoute. Čo sa týka jeho vlastného postupu počas turnaja, povedal: „KHL sa uzavrela v januári a bolo náročné sa pripraviť, ale teraz sa cítim pohodlnejšie po exhibičnom zápase a ďalších troch zápasoch na olympiáde.“

Zápas sa odohral medzi ôsmym a deviatym nasadeným tímom po skupinovej fáze, pričom oba tímy skončili vo svojich skupinách na treťom mieste. Slovensko zdolalo Lotyšsko 5:2 po prehre v prvých dvoch zápasoch C-skupiny s Fínskom a Švédskom. Nemecko prehralo s Kanadou a USA zdolali v A-skupine hostiteľskú Čínu 3:2.

READ  Mia unikla strachu z Martina na Open z prvého kola

Prvú dobrú šancu v zápase mal o necelých päť minút Slovák Peter Jucin, no Niederberger mu puk uprel. Nemecko malo v prvej tretine iba päť striel, no Nicolas Kramer ich predviedol dvakrát a v oboch išlo o dobré šance, ktoré Rybár potreboval na udržanie ostrosti.

Slovensko sa šťastne odrazilo na úvodný gól. Tesne po 11. minúte si Libor Hudáček prebral prihrávku od Christiana Pospíšila a vystrelil prízemným zápästím cez dav. Puk narazil do korčule nemeckého obrancu Jonasa Müllera a odrazil sa cez nohy zle sa pohybujúceho Niederbergera. Puk sa pomaly predieral k bránkovej čiare, na scénu prišiel Pospíšil, aby sa presvedčil, či sa dostal dovnútra. Po tom, čo už prešiel za čiaru, sa stal Hudáskovou bránkou.

Slováci boli v prvej tretine rýchlejší z dvojice a v druhej to využili na rozdiel dvoch gólov 1:44.

Keď sa tímy o 27:01 prešmykli 4 na 4, Cehlárik si zobral prihrávku od Hrivika, potom si vymenil strely s Gernautom, aby obišiel Niederbergera a prekonal ho o päť jamiek. 19-ročný Samuel Gnaszko peknou prihrávkou založil jednorazovku Michaela Kristoffa.

„Bolo to 4 na 4 s množstvom priestoru na ľade. Hrivik tam bol veľmi dobrý na forček. Dostal odrazenú loptu a mali sme čas zahrať si s ‚Jerim‘,“ povedal o svojom góle Cehláric. .

„Predlžovanie náskoku bolo obrovské. Myslím si, že v druhej tretine sme dobre kontrolovali hru. Stále môžeme popracovať na našej presilovej hre – mohlo by to byť lepšie – ale náš PK bol dnes obrovský a náš brankár hral dobre.

Len stále prichádzali a mohlo ich byť viac. Juraj Slavkovski strelil zatiaľ štyri góly a pripísal si aj prvú asistenciu, keď zbrklo skúsil zadnú prihrávku na Hrivika, no slovenský kapitán to vytiahol mimo žrde.

READ  Draft, trade, free agency a dev camp

Dvojica presilových hier na začiatku tretej tretiny Nemecka, no Rieber a slovenské penaltové zabitie zodpovedali úlohe. Niederberger robil všetko, čo mohol, aby udržal svoj tím pri živote, zastavil Pavla Regentu s viac ako šiestimi minútami hry a potom ešte niekoľkými strelami v presilovej hre, keď sa Slovensko snažilo o knokaut.

„Celý turnaj sme na malom ľade nevedeli nájsť našu hru,“ povedal nemecký obranca Korbinian Holzer. „Jediný zápas, ktorý sme hrali severo-južný hokej, bol proti USA, kde sme naozaj vytvorili nejakú ofenzívu a postavili sme ich na päty. Dnes to bolo opäť iné. Nehrali sme podľa našich možností. Vzdali sme niekoľko ľahkých gólov, a tak sme sa rozhodli, že sa nám to podarí.“ nedostali sme dostatok striel, na ich D. Netlačili sme dostatočne tvrdo a stálo nás to. Na konci dňa ideme domov a je to zaslúžené.

Keďže Nemecko bolo opäť v plnej sile, tréner Toni Soderholm potiahol Niederbergera štyri minúty do šiesteho útoku, no výsledkom bolo, že Hruvik trafil 2:04. Po hádke, ktorá viedla k vylúčeniu Davida Wolffa, hrali Slováci zvyšok zápasu na presilovú hru a poľahky si zabezpečili shutout a víťazstvo nad Riberom a postup do štvrťfinále.

„Dnes je to pre nás skvelá tímová hra,“ povedal útočník Marco Dano. „Každý si robil svoju prácu. Náš brankár hral dobre a veľmi sme mu pomohli. Hrali sme dobre v každom zápase a dúfam, že zajtra budeme môcť opäť hrať ako tím.

Pri pohľade na zajtrajšok do USA Dano povedal: „Majú tiež mladý tím, sú dobrí korčuliari, ale my musíme hrať svoju hru, byť jednoduchá, strieľať na sieti a hrať zodpovedne. Hra.“