IIHF – Super Slovensko ohromilo Fínsko

„Je to naozaj šialené, v poslednom čase sa mu naozaj darí,“ povedal obranca, ktorý hrá v USHL. „Nedávno sa presťahovala do Ameriky a odvtedy je úžasná.“

Prvé štvrťfinále, ktoré sa hralo v Ajoie, bolo pripravené na drámu – a to sa podarilo od prvej minúty. Slovensko Slovensko, fínsky tím, ktorý chce vylepšiť minuloročnú bronzovú medailu, všetkých ohromil gólom za 36 sekúnd. Ebergesi vystrelil z žrde a Dalibor Dvorský nepremeškal odrazenú loptu do odkrytej siete.

Fínsku nezostávalo nič iné, len sa tlačiť dopredu a hľadať vyrovnanie. Dlhé obdobia bola sieť Samuela Urbana v obkľúčení, no Slovensko sa odhodlane bránilo. Keď pozývací príkrm od Rasmusa Kumpulainena nenašiel Emila Jarventiho v štrbine a obrana bola odkrytá, Fínsko zistilo, že puk nepôjde na hokejku.

Už od začiatku sa objavovali náznaky, že obrana Slovenska je unavená. Fínsko dostalo prvú presilovú hru v zápase a Ebergesi sa chytil krátko po tom, ako sa tímy vrátili do plnej sile. Keď sa snažil zotaviť, fauloval Tobiasa Heininena, aby dostal Fínov výhodu na začiatku druhej tretiny. Slovensko muselo kopať hlboko.

„Naozaj tu hráme ako tím,“ dodal Ebergesi. „Sme veľká rodina a každý hrá jeden za druhého. To robí tento tím výnimočným.“

Tu špeciálny tím vychoval špeciálne tímy Fínska. Vysoká hokejka Tuomasa Uronena zachránila slovenskú PK a smoliarom dala výhodu muža. Hra sa okamžite zmenila. Slovensko, ktoré sa v prvej tretine obmedzilo len na štyri strely, sa dvakrát dobre vybavilo, kým Dvorský vyrazil puk z pravého kruhu a Patrik Masnica ho napálil do siete.

Fínsko hľadalo okamžitú odpoveď, veľká dávka kapitána Kaspara Haltunena sa blysla doširoka, potom Urban zachraňoval, keď prerazil troch mužov a ohrozil Slovensko. Fíni pri vytváraní šancí využívali aj príliš veľa energie.

READ  Peter Sagan a jeho vyhlásenie po skončení Tour de France 2020

„Bol to ťažký zápas,“ povedal Haltunen. „Tvrdo sme tlačili, mali sme šance, ale museli sme skórovať, museli sme byť efektívnejší pred sieťou.

„Mali sme príležitosti vrátiť zápas späť, ale nedokázali sme ich využiť. Niekedy je to hokej.“

O bravúrnosti Slovenska sa nedalo pochybovať, keď v prvej tretine strelilo jeden gól zo štyroch striel a v druhej dva góly z deviatich striel. V 34. min Juraj Pekarcic, podceňovaný komponent ofenzívy svojej krajiny, získal puk na modrej čiare a vnikol do fínskeho pásma. Adam Setso zvýšil na 3:0 s perfektne umiestneným feedrom krížom cez ľad. Teraz bola ľútosť dobrá.

Fínsko potrebovalo veľký štart do tretej tretiny a Lejonatov tlak mal posledné slovo, keď Haltunen dostal svoj tím na skóre. Kapitán Jimmy zozbieral odklonené krmivo od Zankariho a zamieril domov spomedzi značiek hash. Prakticky okamžite, po vyradení troch útočníkov, musel Urban urobiť ďalšiu veľkú zastávku, aby poprel Jarventi. Druhý fínsky gól v rýchlom slede mohol rozhodne zmeniť tempo zápasu.

Namiesto toho Fínsko naďalej búchalo na slovenské dvere. V zbesilom zakončení vystrelil Haltunen proti žrdke, Jesse Nurmi videl, ako puk letel pred odkrytú sieť a Slovensko nedokázalo puk vyčistiť zo svojho pásma. Ale čas bol proti Fínom a Jarventi s 10 sekundami hry našiel zblízka sieť.

„Tréner povedal, že musíme nechať všetko, čo máme,“ povedal Ebergesi. „Musíme blokovať každú strelu, používať hokejky, robiť čokoľvek.“

To posunulo čerstvo postúpené Slovensko do finálovej štvorky turnaja.