Hlavné správy

IIHF – Švédsko prežíva strach zo Slovenska

„Zišli sme sa na lavičke a povedali si: ‚Toto je naša hra, toto otočíme‘ a to sme aj urobili.“

Slovensko začalo svoje víťazstvo proti Čechom v Ajo drzým prístupom a tím Tibora Tartala to chcel zopakovať aj proti Švédsku. Úvodné minúty boli bez dychu, mužstvá hrali vo vysokom tempe a Slovensko malo chuť rýchlo napredovať a presadzovať sa pri každej príležitosti.

Tentoraz to nadšenie viedlo k pádu Slovenska. Nepotrebné podrazenie v útočnom pásme vychytal František Dej a presilová hra otvorila skóre Švédska. Theo Lindstein si vymieňal prihrávky so Zebom Forsfjallom, potom v hustej premávke vytlačil strelu, aby prekonal Samuela Urbana.

Teraz sa Švédsko usadilo vo svojej útočnej hre. Gustaf Kangas trafil do potrubia a po oneskorení hry Maximom Strabakom začal Bellička z Axela Sanda druhú presilovku. Toto bolo laserové zápästie do horného rohu pravého kruhu, čím sa dostal na 6 (2+4) v turnajovej bodovacej súťaži.

„Nie je to niečo, na čo by som naozaj myslel,“ povedal Sandin Pellicka o svojej streleckej forme. „Máme dobrú presilovú hru a Noel North je naozaj dobrý pred sieťou. Bráni brankárovi, aby videl strelu a ja sa ju snažím dostať do rohu.“

Slovensku však nechýbala vytrvalosť a hneď v prvej presilovej hre stiahol gól Juraj Pekarčič. Jeho veľká oslava zdôraznila, aký dôležitý je pre svoj tím, ale Švédsko rýchlo odpovedalo, keď Otto Stenberg otvoril zadné dvierka Edstromovi a do prestávky zvýšil na 3:1.

V druhej tretine už ďalší gól nepadol, no Švédsko pokračovalo v dobrej hre. Urban Slovakia zažil znepokojivý moment v sieti, keď prehral s Noelom Northom za sieťou, ale brankár sa spamätal včas, aby zabránil Simonovi Zetherovi pridať štvrtý gól. Najžiarivejšie momenty Slovenska prišli v presilovej hre v polovici stretnutia, ale Švédsko – najmä obranca Axel Landon – sa chytilo Dalibora Dvorského a jeho spoluhráčov.

READ  Slovensko víta prvú dvojicu stíhačiek F-16 Block 70

Ak sa však na výkone Švédska v noci objavila jedna škvrna, bola to jeho neschopnosť nadviazať na svoj náskok. Osem minút hry to vyzeralo draho, keď si slovenská presilová hra vynútila druhý gól. Dvorský preniesol hru do pásma a našiel Patrika Masnicu, ktorý strelu vyrazil do horného rohu. Švédsko túto hru napadlo a odkázalo na ofsajd v rozohrávke, ale video recenzia mu dala palec hore.

Teraz malo Slovensko ďalšiu presilovú hru a spád sa preniesol aj do vyrovnania. Švédsko bolo späť v plnej sile, keď Roman Kukemberg spoza siete premenil podanie Daniela Jenka.

„Neviem, čo sa stalo,“ priznal Sandin Bellica. „Urobili sme niekoľko hlúpych penalt a mali z toho energiu. Zatlačili nás dole v našom pásme a neboli sme dostatočne presní v D-zóne. Dostávali veľa pukov do stredu a privádzali ich na sieť.

„Po tom treťom góle sme sa na lavičke veľa rozprávali a kričali sme na seba. Potom sme vyšli naozaj silní.“

Naozaj silné. Švédsko vystrelilo víťaza vďaka Wahlbergovi a potom odviedlo dobrú prácu a uzavrelo zvyšok tretiny. Slovensko nedokázalo dostať Urbana späť z jeho siete do 45 sekúnd a Felix Unger Sorum zakončil gólom do prázdnej bránky, keď mieril na lavičku.